Педесет грађана БиХ погинуло на страни Исламске државе, а 150 за њу још ратује

ИЉАЗИ ПРИЗНАО У БЕОГРАДУ ДА ЈОШ ДО 100 ШИПТАРА РАТУЈЕ У АРМИЈИ ИД У СИРИЈИ

Рамадан Иљази

  • СУЧЕ О ЕУ КАО ЈАДРАНКА ЈОКСИМОВИЋ: Заменик министра за европске интеграције Косова Рамадан Иљази на Београдском безбедносном форуму указао да је одлазак у борбу на страни Исламске државе изражен на Косову и у БиХ јер њихови грађани немају јасну слику о будућности, а и због изостанка конкретног напретка у европским интерацијама и јасне европске перспективе

         У РЕДОВИМА војске Исламске државе у Сирији бори се још око 150 грађана БиХ и између 50 и 100 грађана Косова, рекли су вечерас званичници БиХ и Косова на петом Београдском безбедносном форуму.

         Од око 300 грађана БиХ који су се борили у Сирији у редовима Исламске државе, "када смо увели казне, вратило се око 100 грађана, око 50 је погинуло и око 150 још тамо ратује. За нас је то огроман број", рекао је члан Председништва БиХ Младен Иванић на панелу о Берлинском процесу сарадње у региону.

         Он је истакао да је регионална сарадња битна и са аспекта безбедности, упозоривши да би са терористичким делима могле да се, поред БиХ, суоче и друге земље региона.

         Заменик министра за европске интеграције Косова Рамадан Иљази рекао је да је у Сирији активно око 50 до 100 бораца с Косова, и оценио да је регрутовање бораца последица „преноса лојалности са земље и нације на веру".

         Иљази је указао да је то изражено на Косову и у БиХ, с обзиром да грађани немају јасну слику о будућности, и због изостанка конкретног напретка у европским интерацијама и јасне европске перспективе.

         Генерални директор Директората за суседску политику и преговоре о проширењу у Европској комисији Кристијан Данијелсон рекао је да се борци за Исламску државу регрутују на Балкану, али и у Шведској одакле је он, оценивши да је то у Шведској питање интеграције, а на Балкану више резултат економских проблема и радикализације.

         Иванић је оценио и да је у суочавању с масовним доласком избеглица у регион потребна активнија улога Европске комисије и рекао да проблем нису квоте за расподелу избеглица међу земљама, већ је проблем узрок миграција, односно стање у Ираку, Сирији, Авганистану, Либији.

         (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари