ЂУРИЋ: Дошло је време за преговоре о положају СПЦ и српској имовини на Косову
ДИРЕКТОР ВЛАДИНЕ КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА КИМ: „ЗАТРАЖЕН ЈЕ РАЗГОВОР НА ВИСОКОМ ПОЛИТИЧКОМ НИВОУ“
Марко Ђурић
- Добио сам уверавања и представника ЕУ и Приштине да се убрзано ради на томе да Влада Косова донесе извршну уредбу коју треба да потврди Уставни суд Косова о успостављању ЗСО
ДЕЛЕГАЦИЈА Србије је данас у дијалогу с делегацијом Косова у Бриселу затражила отварање дијалога о положају Српске православне цркве (СПЦ) на Косову, о успостављању авио-саобраћаја и преговоре о српској имовини на Косову, изјавио је директор Канцеларије владе Србије за Косово и Метохију Марко Ђурић.
Ђурић је новинарима у Бриселу рекао да је приштинска страна данас прихватила узајамно признавање и нострификацију свих диплома.
Ђурић, шеф српског тима, нагласио је да је „затражен разговор на високом политичком нивоу о положају и статусу СПЦ на Косову“.
„Сматрамо да је сада тренутак да и овде у Бриселу штитимо статус наше цркве којој годинама покушавају да умање права, значај и улогу на Косову и Метохији", рекао је Ђурић.
Он је додао да у наставку разговора треба да се размотре нормализација ваздушног саобраћаја, српска имовина на Косову и проценат учешћа Срба у косовским институцијама.
Ђурић је рекао да је у данашњој рунди дијалога, уз учешће представника ЕУ, размотрено шта је до сада учињено у спровођењу споразума двојице премијера од 25. августа и нарочито да се убрза рад на формирању Заједнице српских општина (ЗСО).
Он је додао да је добио уверавања и представника ЕУ и Приштине да се убрзано ради на томе да Влада Косова донесе извршну уредбу коју треба да потврди Уставни суд Косова о успостављању ЗСО, што ће омогућити да радна група изради статут ЗСО.
Ђурић је указао на изјаву известиоца Европског парламента за Србију Дејвида Мекалистера да статус и формирање ЗСО морају бити окончани до 25. децембра.
Ђурић је рекао и да је разговарао и са високим дипломатама чланица ЕУ које нису признале независност Косова и обавестио их о току дијалога Београд-Приштина и замолио да се и даље придржавају става Србије о статусу Косова.
Он је рекао да те земље подржавајући такав став Србије, подржавају и међународно право и штите на одређен начин све друге државе које могу да се нађу у сличној ситуацији.
На питање како гледа на настојања Косова да буде примљено у Унеско, Ђурић је одговорио да српска дипломатија води снажну битку због суштинског питања, а то је да „они који су рушили, палили и разарали цркве и културна добра, не могу да уђу у Унеско“.
На молбу новинара да се осврне на изјаву шефа косовске дипломатије Хашима Тачија да је NATO дао одобрење Приштини за формирање оружаних снага Косова, Ђурић је одговорио да не верује у истинитост тих навода јер је, како је рекао, „NATO озбиљна организација“.
Бета