ДСС: Нека Вучић храбро брани српске интересе и кад их угрожава ЕУ, а не само Хрватска

ЧИМ УСЛЕДИ ВЕЋИ ЗАХТЕВ ЗА ВРАЋАЊЕ ИЗБЕГЛИЦА

- СРБИЈА ДА СУСПЕНДУЈЕ СПОРАЗУМ О РЕАДМИСИЈИ

        СВЕ тежи положај и све већа штета коју Србија трпи због политичке и оперативне неспособности ЕУ да решава мигрантску кризу, „допуштених мера заштите граница“ од стране Мађарске и недопуштених мера Хрватске, захтева одлучност српске Владе у заштити интереса Србије.

        На исти начин на који је Влада Србије, сасвим оправдано, реаговала на атак Хрватске, морала би да се постави и према Европској унији када она угрожава српске интересе, својом неспособношћу или лошом намером.

        Влада треба да ограничи прихват нових миграната на број оних који Србију напуштају и тиме спречи да она постане сабирни центар за избеглице.

        Уколико се будућим мерама земаља чланица ЕУ онемогући проток миграната кроз нашу државу, Влада мора да буде спремна да реагује заустављањем прилива нових миграната у Србију док су такве мере земаља ЕУ на снази.

        Влада Србије је дужна да уместо непрестаног убеђивања јавности да „не може да се деси да се мигранти којима се не одобри азил враћају у Србију“, заузме јасан став и обавести ЕУ да је одлучна да већ на први захтев враћања избеглица у Србију из било које земље чланице ЕУ суспендује Споразум о реадмисији који је закључила са Европском заједницом.

        Та могућност је утврђена чланом 22. Споразума о реадмисији и суспензија је предвиђена „из разлога безбедности, заштите јавног реда или јавног здравља“.

        Данашња посета Јоханеса Хана, комесара ЕУ за суседску политику и проширење, најбоља је прилика да се такви ставови Србије изнесу. Та посета не сме да се заврши само решавањем актуелне блокаде граничних прелаза са Хрватском, понајмање прихватањем Србије да пружи било какве уступке Хрватској која је кризу изазвала. Поручујемо председнику Владе да буде храбар у одбрани српских интереса и када их угрожава ЕУ, а не само Хрватска.

        (саопштење Демократске странке Србије)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари