Посланици Скупштине Црне Горе: 50 за чланство у НАТО, 26 - против

 ВЛАСТ ТВРДИ ДА ЈЕ УЛАЗАК У АЛИЈАНСУ ДРЖАВНИ ИНТЕРЕС И ПРОЈЕКАТ БУДУЋНОСТИ – ОПОЗИЦИЈА КОНТРА

  • Посланик Демократског фронта (ДФ) Милан КНЕЖЕВИЋ пустио са мобилног телефона звук сирене за ваздушну опасност, нагласивши да је то подсећање на 24. март 1999. када је НАТО почео бомбардовање СРЈ
  • Емило ЛАБУДОВИЋ из Демократског фронта: Зар верујете у сценарио да би Црна Гора била равноправна и могла да стави вето на неку од НАТО одлука? Да Црна Гора заустави неки амерички план? То ни у бајкама не пролази

          ПОСЛАНИЦИ скупштине Црне Горе усвојили су вечерас Резолуцију о подршци интеграцији у НАТО.

          За Резолуцију је било њих 50, против је гласало 26, а уздржана су била три посланика.

          Посланик Демократског фронта (ДФ) Милан Кнежевић пустио је са мобилног телефона звук сирене за ваздушну опасност за коју је рекао да је подсећање на 24. март 1999. када је НАТО почео бомбардовање СРЈ.

          На опаску председника парламента Ранка Кривокапића да Кнежевић има шоу, посланик ДФ-а је рекао да није у питању шоу већ подсећање на звук који смо слушали 78 дана. Кривокапић му је на то одговорио да су тај звук у Сарајеву слушали знатно дуже него у СРЈ.

          Чланство у НАТО-у није пројекат појединца или партија, већ државни интерес и политика будућности, поручили су представници странака које су предложиле усвајање резолуције о интеграцији у Алијансу, док су опозициони посланици поновили да за то не постоји већинска воља народа.

          Бранко Чавор из Демократске партије социјалиста рекао је да би усвајање резолуције било снажна порука НАТО партнерима да је Црна Гора спремна да буде равноправна са осталим чланицама и учествује у доношењу одлука.

          Његов партијски колега, Обрад Станишић, саопштио је да криминогени режими не могу бити лидери у еворпским интеграцијама и бити пред вратима НАТО-а.

          Емило Лабудовић из Демократског фронта казао је да по признању из власти подршка јавности није прешла 40 процената, наводећи да је он убеђен да није ни толико.

          „Верујете ли у сценарио да би Црна Гора била равноправна и могла да стави вето на неку од НАТО одлука? Да Црна Гора заустави неки амерички план? То ни у бајкама не пролази”, навео је Лабудовић.

          Коментаришући аргумент за економске бенефите од чланства у НАТО-у, он је упитао „које то имамо неискоришћене плаже и хотеле”.

          „Ви као да причате о некој држави и Дизниленду који је негде другде, а не о оном што гледамо својим очима. Немојте да потцењујете грађане”, поручио је Лабудовић.

          Посланик Фронта, Славен Радуновић, казао је да све државе напредују кроз године и деценије, па и Црна Гора.

          „Црна Гора која није чланица НАТО-а има већи пораст бруто друштвеног производа него неке од тих држава које су примљене у НАТО. А то нема везе са Алијансом, јер су те државе у међувремену примљене и у ЕУ, а она је доминантно економска Унија”, навео је он.

          Радуновић је поручио да се у контексту приче о НАТО-у, ништа не може очекивати ново што се тиче инвестиција.

          „Сетите се да смо од 2005-2008. године у Црној Гори имали највеће инвестиције по глави становника, бар је тако говорио премијер, не само у Европи, већ можда и на свету. А тад нисмо били чланица НАТО-а, према томе то нема везе једно с другим”, појаснио је он.

          Посланик Позитивне, Дарко Пајовић, казао је: “Теза да ћемо бити мете терориста тако што ћемо ући у НАТО не стоји, и немојмо да плашимо грађане. Тероризам је пошаст која напада све државе, небитно да ли су чланице Алијансе. Немојмо да манипулишемо том тезом”, поручио је он.

          Пајовић је подсјетио да Хрватску чланство у Алијанси кошта 5,5 милиона евра, док Шведску неутралност кошта пет милијарди, а Аустрију 2,3 милијарде.

          Посланик Велизар Калуђеровић оценио је да питање да ли Црна Гора треба да буде чланица НАТО дубоко дели Црну Гору.

          „Не можемо очекивати да до краја одговоран приступ по овом питању имамо од власти“, рекао је он, додајући да је власт у претходним месецима водила некритичку апологетску расправу у вези са евентуалним чланством, преферирајући искључиво опцију „за“.

          http://www.vijesti.me/vijesti/poslanici-usvojili-rezoluciju-o-nato-u-851621

 

Категорије: 

Коментари