Саркози је и за прошле изборе остао дужан породици Гадафи

ПРЕДСЕДНИК ФИДЕ КИРСАН ИЉУМЖИНОВ

О СВОМ ТЕЛЕФОНСКОМ РАЗГОВОРУ СА ГАДАФИЈЕМ

Кирсан Иљумжинов и Гадафи у пријатељској партији шаха на либијској ТВ

  •   Позвао ме је Мухамед, најстарији син Муамера Гадафија, насмејао се и рекао да није ухапшен, да се налази у Триполију у који су дошла три брода са НАТО специјалцима и да либијске регуларне снаге сада рат  воде са НАТО-маринцима и побуњеницима који су ту ради декорације. После тога је слушалицу узео Моамер
  •   Говорио је арапски, а потом је Мухамед превео: «Желим да се захвалим свим поштеним људима који подржавају борбу мога народа против НАТО окупације. Ја ћу бранити своју Отаџбину, нигде не идем и нећу напустити своју земљу»
  •   Французи у фебруару у Бенгазију нису формирали Владу Либије, већ су отворили Народну Банку Либије и одмах замрзли либијских 160 милијарди долара

     Председник ФИДЕ Кирсан Иљумжинов, који је више пута посећивао Либију, открио је високотиражном руском дневном листу «Московски комсомолец» садржину свог последњег телефонског разговора са пуковником Моамером ел-Гадафијем. При том је проментарисао и манипулацију са слављем побуњеника на Зеленом тргу Триполија и говорио о суштини либијског конфликта и будућности Џамахирије.

     — Позвао ме је, прво је рекао Иљумжинов, најстарији син Муамера Гадафија, Мухамед. Он је председник Националног олимпијског комитета који је већ неколико година на челу Шаховске федерације асоцијације медитеранских земаља. У почетку чак нисам ни схватио ко ме зове јер су саопштили да је он ухапшен. Насмејао се и рекао да је све у реду. Рекао је да се налази у Триполију у који су дошла три брода са НАТО специјалцима.

     По речима Мухамеда, либијске регуларне снаге сада рат  воде са НАТО маринцима и побуњеницима који су ту ради декорације. После тога је слушалицу узео Моамер.

     Говорио је арапски, а потом је Мухамед превео: «Желим да се захвалим свим поштеним људима који подржавају борбу мога народа против НАТО окупације. Ја ћу бранити своју Отаџбину, нигде не идем и нећу напустити своју земљу». На крају је рекако «хвала» на енглеском. Мухамед се извинио што не може дуго да говори. И додао да ће, уколико то околности дозволе, поново позвати.

     — Да ли је Мухамед рекао нешто о свом брату Саифу?

     — Не, разговор је био кратак.

     — Чему сада воде борбе у Либији?

     — То је тријумф демократије западне варијанте, тријумф богатих људи иза којих стоје различите телевизије и други медији. Видели сте да су „славље на Зеленом тргу“ снимали у Катару.

     Тамо сам боравио неколико пута и када сам видео репортаже приметио сам да то није Триполи. Од почетка је главно питање био новац. Јер, шта су урадили Французи у фебруару у Бенгазију?

     Они тада нису формирали Владу Либије, већ су отворили Народну Банку Либије и као први посао замрзли либијских 160 милијарди долара! Пре две године Гадафи се обратио земљама произвођачима нафте да пређу на златни динар и Либија је започела преговоре о томе са западним земљама. А сада економску кризу треба зауставити, треба покрити грчки дуг, португалски дуг. Зато се ту ради само о либијском новцу, нафти и гасу.

     Кршења људских права има у другим земљама, међутим на то нико не обраћа пажњу. Зашто је сада тако активан напад? У септембру се доноси буџет НАТО. Његово доношење је у Француској, а Саркози је и за прошле изборе био дужан породици Гадафи. Зато главну улогу у Либији не игра опозиција него снаге НАТО,  иако резолуција СБ ОУН забрањује Алијанси да се сврстава уз неку од зараћених страна.

     — Споменули сте финансијски дуг Саркозија – да ли постоје неки докази за то?

     — О томе ми је у јуну говорио сам Моамер Гадафи и показивао копије рачуна.

     — Да ли је објаснио зашто ти документи нису објављени?

     — Они су их обнародовали — то су рачуни офшор компанија. Међутим, на то нико није обратио пажњу. Када се Гадафи у фебруару, априлу и јуну обраћао са молбама да се провере ти рачуни, да се прегледају и да се утврди да ли се у Либији крше људска права - после чега треба сести за преговарачки сто - све је то било игнорисано. Гадафи је предлагао референдум о бубућем државном уређењу. Био је упућен предлог да ОУН упути комисију у Либију, али је и то остало без одговора. На крају је комисију упутила само Афричка Унија која у фебруару и марту није открила никаква кршења.

     — Шта очекује Либију?

     — Мислим да ће тамо, као у Ираку, бити дуготрајан грађански рат. Опозиције као такве нема. Постоје само обавештајци, сарадници обавештајних служби. Ако би се сада расписали избори, на њима не би победили они који су захваљујући НАТО авионима и тенковима ушли Триполи.

     Наравно, у Либији постоји и замор од Гадафија и не желим да будем ни на чијој страни. Али, сви схватају да је животни стандард у Либији био изузетно висок захваљујући управо Гадафију.

       

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари