ПАЈТИЋ: Вучић са „Дачићевим снимцима” иде на изборе и жели да уцењује СПС
ЗСО НИЈЕ НОВА РЕПУБЛИКА СРПСКА ЈЕР ИМА МАЊЕ ВЛАСТИ ОД ОКРУГА У СРБИЈИ
Бојан Пајтић
- Вучић је сигурно знао за постојање тих снимака и биће му тешко да одбаци оптужбе да је учествовао у прикривању кривичног дела, уколико кривично дело овде постоји
- Вучић је био координатор свих служби безбедности, он и његови партијски другови су претили Дачићу тим снимцима и раније. То им, међутим, није сметало да с њим уђу у владу
- „На захтев ММФ за смањење плата и пензија нисмо пристајали ни када смо били на власти, а примања грађана су од 2000. до 2012. године стално расла. Није срећна земља у којој се под теретом реформи грађани гуше у немаштини, а банкари тапшу Вучићу због његових реформи
ПРЕДСЕДНИК Демократске странке Бојан Пајтић оценио је да је појављивање снимака на којима лидер СПС Ивица Дачић разговара са особама које се доводе у везу са организованим криминалом јасан знак да ће ускоро бити расписани ванредни парламентарни избори.
„Мислио сам да је прича о ванредним парламентарним изборима варка којом владајућа странка покушава да прикрије пад животног стандарда грађана, али после појављивања ових снимака мислим да су избори реалност. Ти снимци нису случајно процурели у јавност, они су достављени новинарима и преко њих Александар Вучић жели да уцењује СПС”, казао је Пајтић.
Он је, гостујући у емисији „Прави угао” на Радио-телевизији Војводине, навео да Вучићева изјава да ће се снимцима бавити када се врати у земљу, „показује да он жели да се бави стварима којима треба да се баве правосудни органи, а то се не ради у земљи која претендује да буде европска и демократска”.
Пајтић је устврдио и да је Вучић сигурно знао за постојање тих снимака и да ће му бити „тешко да одбаци оптужбе да је учествовао у прикривању кривичног дела, уколико кривично дело овде постоји”.
„Вучић је био координатор свих служби безбедности, он и његови партијски другови су претили Дачићу тим снимцима и раније. То им, међутим, није сметало да с њим уђу у владу”, нагласио је лидер ДС-а. Он је додао да су га снимци шокирали и због фреквентности сусрета високих државних званичника са оптуженима за криминал.
На питање - да ли је ДС имала сазњања о контактима својих некадашњих коалиционих партнера са осумњиченима за организовани криминал - он каже да му таква сазнања нису позната.
Бојан Пајтић је рекао и да је стандард грађана Србије за трећину нижи него када је ДС била на власти.
„Данас имамо дупло мање страних инвестиција, јавни дуг је већи за девет милијарди евра, а на њега годишње из буџета плаћамо дупло веће камате него у време када је ДС водила Владу Србије”, указао је Пајтић.
На примедбу да је дефицит буџета Србије данас нижи него што је тражио Међународни монетарни фонд, због чега је Влада добила позитивне оцене ММФ-а, Светске банке и Фискалног савета, Пајтић је оценио да је дефицит нижи због тога што су смањене пензије и плате у јавном сектору.
„Најлакше је тако уштедети, на грбачи људи. Имали смо обећање да СНС-а плате и пензије неће бити смањиване, а то је ипак учињено”, нагласио је Пајтић. Он је додао да је ДС поднела жалбу Уставном суду на уставност одлуке о смањењу пензија јер су оне стечено право грађана које се не може мењати, те да се чека да се Уставни суд о тој жалби огласи.
На питање шта би била алтернатива ДС-а мерама штедње, он каже да се демократе залажу за враћање плата и пензија на претходни ниво.
„На тај захтев ММФ-а нисмо пристајали ни када смо били на власти, а примања грађана су од 2000. до 2012. године стално расла”, нагласио је Пајтић, уз опаску да „није срећна земља у којој се под терет реформи грађани гуше у немаштини, а банкари тапшу Вучићу због његових реформи”.
Он је казао да стране институције подржавају Вучићеву владу искључиво због потписивања и спровођења Бриселског споразума.
„Стране институције ће тапшати Вучићу докле год примењује Бриселски споразум, споразум у ком се Србија спомиње у само једној реченици”, навео је Пајтић.
Пајтић, међутим, каже да сам Бриселски споразум није толико споран и да је он био неминовност.
„Спорна еуфорија којом власт нешто што је лоше испреговарано проглашава победом од пет према нула” и додао да то „личи на 1999. када су проглашавали победу над NATO пактом”.
„Заједница српских општина није нова Република Српска, она има мање надлежности него што имају окрузи у Србији. Нико у Србији не зна ко му је начелник округа", казао је председник ДС-а.
Он је оценио да су истраживања о подршци политичким странкама међу грађанима која се појављују у медијима „смешна” и да их наручује и плаћа СНС. Он је одбацио наводе да ДС има подршку тек пет или седам одсто грађана Србије.
„Ти исти истраживачи су 2012. године говорили да Борис Тадић имао 20 подсто разлике у односу на Томислава Николића, а он је изгубио изборе. Ми смо се опекли с тим истраживањима која се увек надувавају у корист оног на власти”, рекао је Пајтић.
Председик ДС-а је одбацио критике да је 20. годишњицу прогона Срба из Крајине провео на мору и додао се демократе „грозе злоупотребе избегличке несреће од стране владајућих странака”.
„Године 1995. сам са оцем организовао пријем избеглица у свом родном месту Сенти, док су они који су данас на власти избеглицама забранили улазак у Београд”, истакао је он.
На оптужбе да „жели да побегне из Војводине” тиме што се више неће кандидовати за покрајинског премијера, Пајтић је узвратио да њих износе људи који никада нису победили на изборима.
„Три пута заредом је листа коју сам носио побеђивала на покрајинским изборима, када они победе три пута - нека ми се јаве”, навео је Пајтић.
Лидер ДС је негирао да унутар странке постоје озбиљни сукоби, рекавши да га не забрињава чињеница да понеки члан одлучи да је напусти, као што се десило у Панчеву ових дана, након одлуке Главног одбора да се изађе из коалиције са СНС. Он је додао да нема сукоб са потпредседником странке Бориславом Стефановићем.
Осврнувши се на избор историчара Предрага Марковића за потпредседника СПС, Пајтић је рекао да је информацију да је он раније био члан ДС добио из медија и да га није виђао у странци.
Радио телевизија Војводина