РИСТИВОЈЕВИЋ: Закон је „злоћудни тумор који метастазира у правном поретку Србије“

ЈАВНА РАСПРАВА ПРЕД УСТАВНИМ СУДОМ СРБИЈЕ О УСТАВНОСТИ

ЗАКОНА О ПРЕНОСУ НАДЛЕЖНОСТИ АП ВОЈВОДИНИ

Бранислав Ристивојевић

  • Тибор ВАРАДИ:  Закон је у оквирима Устава Србије и не представља никакву замку, нити опасност, већ пут ка нормалности. Повлачење паралела између Косова и Војводине није реално јер је Косово покрајина која је отета од Србије иако је правно њен део
  • Стеван ЛИЛИЋ: Војводина је неотуђиви део Србије, ни у Закону ни у Статуту Војводине не постоји ништа што би омогућило стварање „државе у држави“, што су навели подносиоци иницијативе

        БЕОГРАД, (ФоНет) - Закон о преносу надлежности Аутономној Покрајини Војводини је у оквирима Устава Србије и „не представља никакву замку, нити опасност, већ пут ка нормалности“, рекао је данас академик Тибор Варади.

        Варади је то изјавио данас током јавне расправе пред Уставним судом Србије о уставности овог закона.

        Устав посматра Војводину као део нормалности Србије и не ограничава права покрајине, локалне самоуправе и људска права јер постоји правило да се та права не могу ограничавати и да их држава не може одузимати већ само додавати, рекао је Варади.

        „Заиста мислим да Закон није противуставан“, рекао је Варади новинарима после расправе.

        Према његовим речима постоји много тачака које су предмет критике, од могућности да покрајина закључује међурегионалне споразуме, иако није регија, до речи које се користе у Закону, а не постоје у Уставу.

        „Ако се посматра Војводина и живот у њој, заиста је тешко рећи да ту долази до одвајања од уставног система Србије“, рекао је Варади и објаснио да могућност закључивања споразума имају и градови, као и да се појам регија различито зове у европским земљама.

        Варади је додао и да повлачење паралела између Косова и Војводине није реално јер је Косово покрајина која је отета од Србије иако је правно њен део.

        Током друге јавне расправе о иницијативи Демократске странке Србије (ДСС) и Нове Србије о оцени уставности Закона о преносу надлежности Војводине, професор Правног факултета у Београду Стеван Лилић, истакао је да је Закон донела Република, а не Војводина и да држава тако на одговарајући начин оверава и преноси надлежности Покрајини.

        Лилић је навео да посланици и политички субјекати могу да поднесу овакву иницијативу и оценио да је она политички мотивисана и да у уставноправном смислу нема одговарајући ослонац у Уставу Србије.

        Према његовим речима, у Закону не постоји ништа што је противуставно ни у процедуралном ни у садржајном смислу.

        Он је истакао да је Покрајина неотуђиви део Србије и да у Закону али ни у Статуту Војводине не постоји ништа што би омогућило стварање“ државе у држави“, што су навели подносиоци иницијативе.

        Доцент Правног факултета у Новом Саду Светозар Чиплић рекао је да у Закону постоје правне празнине које би законодавци требало да попуне, али да Закон није у супротности са Уставом Србије.

        Председник Законодавног одбора Скупштине Србије Влатко Ратковић сматра да су сви наводи из предлога ДСС и НС у колизији са уставним нормама.

        „Устав Србије нормира изворне надлежности Војводине, али исто тако у духу европских закона, а Србија је по вредносном систему део Европе, опредељује право парламента, законодавца да пренесе део надлежности на Војводину или локалне самоуправе“, нагласио је он.

        Представник предлагача ДСС и НС Бранислав Ристивојевић са оценио је да Закон представља „злоћудни тумор који сада метастазира у правном поретку Србије“.

        Он је рекао да је на Уставном суду, који има, како је рекао, врло „лаган, али и одговоран посао“, да донесе одлуку да је овај Закон у несагласности са Уставом и поновио да је извор проблема Статут Војводине.

        Расправи су, поред правних експерата, присуствовали и представници странака које су поднеле иницијативу за оцену уставности. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари