ВУЧИЋ: Оно што сам рекао о снабдевању гасом није - заокрет према Америци

ТАСС: ПРЕМИЈЕР ЈЕ ЗА ГАСНУ ДИВЕРСИФИКАЦИЈУ РЕКАО ДА ЈЕ „ВЕОМА ВАЖНА ЗА НАШЕ АМЕРИЧКЕ ПРИЈАТЕЉЕ”

  • После онога што је рекао у интервјуу америчкој агенцији Ассоциатед Пресс вадио се овако: „Наравно, ми смо за диверсификацију и покушаћемо да гас нађемо на свим странама. Ако нам могу помоћи Руси - хвала, ако могу Американци – хвала, ко год може – хвала”
  • Руска агенција ТАСС вечерас указала да је Ассоциатед Пресс Вучићеву изјаву протумачио као „озбиљну промену у политици Србије која је традиционални савезник Русије”
  • У интервјуу албанској Топ ченел ТВ, Александар Вучић је рекао и ово: „Нико није говорио о признавању (Косова). Нико није разматрао признавање као питање. То није био ни део преговора у Бриселу нити у Београду нити било где другде. Нико у Бриселу то не може да помене. О томе се разговара само овде у Тирани и у Приштини. У Бриселу то нико не помиње”

         ПРЕМИЈЕР Александар Вучић изјавио је да се ставови Србије и Албаније о Косову веома разликују, али да он неће дозволити да та велика разлика уништи могућности за превазилажење подела из прошлости.

         Србија, поручио је, не размишља о признавању косовске независности, а о томе се, казао је, прича само у Тирани и у Приштини.

         „Нико није говорио о признавању. Нико није разматрао признавање као питање. То није био ни део преговора у Бриселу нити у Београду нити било где другде. Нико у Бриселу то не може да помене. О томе се разговара само овде у Тирани и у Приштини. У Бриселу то нико не помиње”, рекао је Вучић у интервју албанској Топ ченел ТВ.

         Српски премијер је негирао да је уздржаност премијера Едија Раме у изјавама о Косову у Тирани, за разлику од пре шест месеци у Београду, део било каквог договора.

         „Не, не, никако. Он (Рама) је био у ситуацији да је могао да каже шта год хоће. Рекао је оно што је мислио, ја сам рекао оно што сам мислио. Били смо искрени. Он је стајао на својим позицијама, ја сам заступао своје ставове, концентрисали смо се на будућност. Желимо да мислимо о будућности и то је то. То је било јако добро”, казао је Вучић.

         Упитан - која је била улога немачке канцеларке Ангеле Меркел у реализацији сусрета са албанским премијером, Вучић је рекао да је реч о жени са највећим ауторитетом у Европи, економски и политички.

         „Она је урадила оно што су сви пре ње желели и наставиће на исти начин и у истом правцу. Ми то поштујемо, али ми смо ти који треба да бринемо о себи, ми треба да повећамо међусобну сарадњу, а овај самит је добра могућност за то”, уверен је Вучић.

         Додао је да посета Тирани није била лака и да, као прво, „није била добро примљена у Србији”.

         Ипак, казао је, нада се да је српски народ схватио истинску потребу за сарадњом и интеракцијом између две земље.

         „Сматрам да ће пре свега албански народ високо оценити ову посету. Ја јесам. Мислим да је била корисна за обе стране, Албанију и Србију. Треба да побољшамо односе и морамо да јачамо политичку стабилност на Западном Балкану”, рекао је премијер и подсетио да су Србија и Албанија водећи фактори на Балкану, посебно за успостављање мира и стабилности.

         Упитан да ли остаје при ставу да је брат премијера Раме један од организатора дрона у Београду, Вучић је казао да не жели да се поново враћа на то питање.

         „То је био политички инцидент који није изазвала српска страна. Дуго смо о томе причали: Какав би био циљ? Који би био разлог да се на то поново вратимо? Не мислим да је то потребно. Нама као народу, као земљи то није потребно. То нам не треба”, навео је премијер.

         На питање какав је утисак о Албанцима у Србији, Вучић је рекао да мишљење које имамо једни о другима није баш најбоље.

         „Због тога је овај састанак јако значајан, јер нам је потребно да једни о другима говоримо на највишем нивоу. Треба да поштујемо једни друге, да будемо одговорнији, пре свега Еди Рама, ја сам, како бисмо створили такво окружење, осликали такву слику о обе земље, за Србе у Албанији, за Албанце у Србији”, истакао је Вучић.

         „Људи треба да виде да смо ближи него што мислимо и надам се да ће боља сарадња променити те страшне предрасуде са којима смо се у прошлости суочавали”, указао је.

         На опаску да се стално говори о пројектима, али да до сада још ниједан није виђен, премијер каже да је најважније очување мира и стабилности, јер без тога, како каже, ништа друго се неће постићи.

         О положају албанске мањине у Србији премијер је рекао да би био почаствован уколико би Албанија поштовала права српске мањине онолико колико Србија поштује Албанце у Прешеву и Бујановцу.

         На питање да ли је била боља вечера са албанским премијером у Београду или у среду увече у Тирани, српски премијер је кратко рекао:

         „Овде је била боља вечера”.

         А на питање да ли му је недостајао министар Ивица Дачић и његове песме, такође кратко, премијер је казао:

         „Да! Мислим да је недостајао нашим колегама”.

         Руске агенције су јавиле из Београда да је Вучић одбацио тумачење своје изјаве о тежњи Београда да диверсификује снабдевање Србије гасом као „заокрет према САД”.

         Нагласио је да то није заокрет према Америци већ жеља да се Србији осигура енергетска безбедност.

         При том је указао: „Када Руси 2019 обуставе испоруке гаса Европи преко Украјине, па Србија више не буде могла да се снабдева гасом преко Мађарске, питам вас: где ћемо наћи гас? Моја брига је да се побринем за Србију. Зато је Србија спремна да разговара о гасу са разним странама”.

         Потом је додао: „Наравно, ми смо зато за диверсификацију и покушаћемо да гас нађемо на свим странама. Ако нам могу помоћи Руси - хвала, ако могу Американци – хвала, ко год може – хвала”.

         Агенција ТАСС је уз ово цитирала део Вучићевог интервјуа америчкој агенцији Ассоциатед Пресс у којем је – говорећи о спремности своје владе за диверсификацију дотока гаса у Србију нагласио да је то „такође веома важно за наше америчке пријатеље”.

         ТАСС такође наглашава да је Ассоциатед Пресс Вучићеву изјаву протумачио као „озбиљну промену у политици Србије која је традиционални савезник Русије”.

         (Танјуг – Факти)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари