МАРШИЋАНИН: Скидам капу како Вучић обмањује народ - сваки дан све више лаже

ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕР ДСС ЗА „СВЕДОК“: НЕМАЧКОЈ - ДЕНАЦИФИКАЦИЈА, СРБИЈИ – ДЕСРБИЗАЦИЈА

  • Стално имамо неку политику да нешто нема алтернативу. Сириза показује да алтернатива постоји. Да ли је та алтернатива добра, или рђава - то је друго питање. Али постоји. То је добар показатељ као и јачање других евроскептичних странака у Европи,као и понашање мађарске странке која је на власти
  • За Вучића је све у футуру, у предстојећем периоду ми ћемо… Кампања и не престаје: реконструкција владе једна, па нови избори, па најављена нова реконструкција … То је само куповина времена, а реконструкцијама се затурају резултати - којих нема. И опет отвара оно ми ћемо да све урадимо - само да добијемо изборе… Ту је много подвала. Он каже повећаћемо плате и пензије. А шта је то повећање у суштини? То је смањење смањења

        У ДСС важи за човека који увек каже шта мисли, спреман да критикује и укаже на грешке с којима се странка суочава. Био је један од најближих сарадника бившег председника Демократске странке Србије Војислава Коштунице, дугогодишњи потпредседник ДСС, председник Народне скупштине Републике Србије, министар привреде у Влади ДСС, па онда амбасадор у Швајцарској. Остао је веран, како каже, политици странке у којој је од оснивања и после промене њеног руководства, абдикације Војислава Коштунице и доласка Санде Рашковић Ивић за кормирала потонуле странке, али не и политичке опције, која ће, чини се, већ на наредним изборима да се врати тамо где јој је и - место!

        - Увек сам поштовао Војислава Коштуницу и његову историјску улогу у петооктобарским променама. Али људи се у странкама обично везују за личност или за идеју и њену политику. Ја спадам у ове друге. И све док се ДСС буде борила за политику коју заступа од оснивања, ја ћу бити део те странке којој сам посветио већи део живота, каже за „Сведок“ Драган Маршићанин.                           

        Сада ће 15 година од демократске револуције и 5. октобра. Данас, по мишљењу већине опљачканих грађана нисмо добили омо – што смо очекивали. Али, питање је и – шта је то што је Србија очекивала 5. октобра?

         Очекивала је, пре свега, смену ауторитарног режима, то је била и основа окупљања. Накнадно су у то убачене тврдње да се тада већ залагало за улазак у ЕУ. То није тачно. Била је то борба за промену поретка, за демократизацију Србије, за успостављање правне државе. То је била основа за окупљање тог потпуно шареног друштва, дијаметрално позиционираних странака и то је био, тада, једини циљ окупљања и формирања ДОС-а. И тај циљ је оствaрен.

        Шта је било с оним „Договором с народом“ који су сви заборавили?

        Па није реализован када погледате све те тачке. Нешто је било почело да се реализује, данас од тога није остало ништа, чак ни онај основни циљ, јер данас немамо ни демократску ни правну државу.

         Прошлост Србије није срамотна, стално смо водили одбрамбене и праведне ратове и били смо формално увек на правој страни. Испоставља се да је било боље, из данашњег угла гледано, да смо били на „кривој страни“. Јер, све земље које су подржавале Аустроугарску, Немачку, Рајх, боље су прошле прошле од земаља победница?!

        Зато што вам је на делу један од захтева Ангеле Меркел и немачких парламентараца ревизија историје и - промена свести. Ако је у Немачкој то била денацификација, у Србији је то десрбизација. И на делу имате ту десрбизацију Србије. То подразумева да се ви стидите свега онога што јесте идентитет једног народа и његове херојске прошлости..

        Један од симбола Југославије и Србије била је војна неутралност. Ко даје право скупштинској већини да учлани Србију у NATO и промени вољу народа?

        Нико им не даје право. Када је NATO у питању и увлачење Србије у NATO, то је иста политика која се води према Косову - политика пузећег признавања независности Косова, као и пузећег уласка у NATO. Последње потписивање споразума са NATO је, ако не званично улажење Србије у NATO, онда је увођење NATO - у Србију!

         Рекли сте да је циљ 5. октобра био рушење ауторитарног система Слободана Милошевића. Да ли Србија поново има ауторитарни режим? Је л треба данас 6. октобар?

          Треба! И ово што ћу рећи је мој лични став. Постоји и данас нешто што може да буде заједничко свим странкама са којима се ДСС заправо ни у чему не слаже осим у једној ствари, а то је у томе да је данас на делу један ауторитарни режим и једна потпуна неслобода грађана да буду информисани и да на основу добре информисаности могу да гласају за коју ће се политичку определити.

        Судећи по активностима Санде Рашковић Ивић, жестоким, практично дневним и промптним саопштењима ДСС, на бројне промашаје актуелне власти, нешто се у ДСС ипак променило. Не делујете више као аутистичка странка, на против?

        Оно што ја видим као шансу ДСС је промена која је наступила после последњих избора у странци, нова лица, нови млади људи, који на нови, другачији начин и дубоко опозиционо супротстављени данашњој власти. Само они могу да поврате поверење грађана у ДСС.

        ДСС је једна од ретких политичких опција која нешто покушава да уради. Ушли сте у савез са Дверима. Мада они имају то специфично устројство, са старешинама… Како не може да се уједини патриотска опозиција у један блок? Јел у Србији може да помогне ишта друго осим - улица?

        Улица је најгоре решење и није темељно, само је тренутно. Тешко је објаснити што не може да дође до ширег окупљања опозиције чак и у овом патриотском блоку у коме смо само ми и Двери и неке мање странке. Ту су се прикључили патриотски интелектуалци. За сада је то то. И ми и Двери се крупно разликујемо у неким мање битним питањима. Али смо се окупили око нама неких битних заједничких тачака. Али како приволети радикале да се укључе у тај блок без питања ко ће бити лидер?!

        Патриотски блок би могао да направи 10 до 15 одсто ако би се ујединио.

        Али ко да се уједини, када на радикале не можемо да рачунамо.

        Колике су шансе да се ДСС договори са СПС, ако социјалисте избаце из Владе?

        За сада осим што у СПС, па и у крајњој линији у СНС можете да препознате само појединце који имају неки осећај одговорности према држави и националном питању ви не можете у политици те странке да то препознате и не можете с њима да правите озбиљну комбинацију.

        Хипотетички, да СПС изађе из Владе да ли би онда била за вас прихватљива сарадња с њима?

        Да СПС изађе из Владе? Питање је - зашто? Варијанта прва је да их истерају, али то ништа не говори о њиховој жељи и идеји да политику и однос према држави промене. Политика коју воде је еврофилна, опредељеност за ЕУ, неодговорна политика према питању државног интегритета.

        Шта Европа и велике силе треба још да кажу Србији да ми схватимо да нас неће и да се опасуљимо?

        Па не знам одакле вам то, они стално говоре да нас хоће. Само још да признамо Косово и да уведемо санкције Русији и да променимо свест.

        И све то урадимо и онда Шешељ неће у Хаг.

        Онда ће нам рећи да нас неће.

        Колико Сириза може Србији да помогне?

        Може да помогне у томе да народ схвати да не постоји само једно решење и да постоји алтернатива. Стално имамо неку политику да нешто нема алтернативу. Сириза показује да алтернатива постоји. Да ли је та алтернатива добра, или рђава - то је друго питање. Али постоји. То је добар показатељ као и јачање других евроскептичних странака у Европи,као и понашање мађарске странке која је на власти.

        Вучић се понаша као опозиција и даље. Само да добије власт, све ће да реши.

        Па њему је све у футуру, у предстојећем периоду ми ћемо… Кампања и не престаје: реконструкција владе једна, па нови избори, па најављена нова реконструкција … То је само куповина времена, а реконструкцијама се затурају резултати - којих нема. И опет отвара оно ми ћемо да све урадимо - само да добијемо изборе… Ту је много подвала. Он каже повећаћемо плате и пензије. А шта је то повећање у суштини? То је смањење смањења. Он то зове повећање. Вучић је вешт политичар. То како обмањује народ, скидам капу. Сваки дан лаже све више. Он је пре неки дан причао о томе да је остварен суфицит у буџету са све оним његовим омиљеним изразом да се то није десило у новијој историји. Тамо у некој влади је било суфицита три године, стицајем околности та влада је била ДСС-ова. Па, као незапосленост се смањила? Одем на сајт Националне службе за запошљавање, незапосленост повећана, више регистрованих него прошле године. Онда каже повећане плате. Погледам податке Народне банке, зараде мање.

        Рекао је да је повећан ПДВ. Како може ПДВ да порасте с обзиром на све ове параметре?

        Јесте порастао ПДВ. Али зато што смо увозили струју, а на увоз струје се плаћа ПДВ. Због поплава смо имали мању производњу, па смо имали увоз и платили ПДВ. И он каже - ПДВ се повећао, али не објашњава и - како. Промет у продавницама мањи, увоз капиталне опреме стагнира или мањи, а ПДВ се повећао?!

        Да буду избори за месец дана шта би очекивао ДСС, а шта Ви лично?

        Очекујем да уђемо у парламент. Далеко лошији резултат СНС, али не толико да не саставља будућу владу и самим тим компликованију ситуацију око састављања те владе. Не могу да проценим како би прошле евроунијатске опозиционе странке. Очекујем и настављање проблема, јер се бојим да се после следећих избора људи већински неће определити за промену политике, већ ће само ова политика која се води да добије мању подршку од ове коју има данас. Али довољну да се са њом настави. Заправо тек неки други избори за које слутим да неће бити далеко иза следећих ће решити ствар.                           

         („Сведок“, Оливера Миливојчевић)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари