БОЈОВИЋ: У Европи није могућ лекс специјалис за одређеног инвеститора
АКАДЕМИЈА АРХИТЕКТУРЕ ОБЈАВИЛА ДА НЕМА ВИШЕ НА ЧЕМУ ДА САРАЂУЈЕ СА ВЛАШЋУ
- Представник ААС Бранко БОЈОВИЋ: Доношење лекс специјалиса је преседан у европској урбанистичкој пракси уопште. Позвали су нас на разговор да нам објасне шта нам није јасно у вези са пројектом „Београд на води”. Шта мени са више од 50 година праксе може да објасни неко од тих младих људи из градске власти. Они желе да амортизују критику Академије
- „На чему да сарађујемо кад је макета готова, држава спрема `лекс специјалис`, све су то крупни прекшаји”
ПРЕДСТАВНИК Академије архитектуре Србије (ААС) Бранко Бојовић изјавио је да, после најављеног „лекс специјалиса” ради потреба пројекта „Београд на води”, сарадња са властима „није могућа”, упозоравајући да се „не може правити `лекс специјалис` за једног одређеног инвеститора”.
„То је преседан у европској урбанистичкој пракси уопште”, рекао је за агенцију Бета Бојовић, који је у уторак присуствовао састанку те асоцијације са градоначелником Београда Синишом Малим поводом пројекта „Београд на води”.
Влада Србије је поднела парламенту на разматрање по хитном поступку „лекс специјалиса” за реализицију пројекта „Београд на води”.
Реагујући на саопштење градске управе после данашњег састанка представника ААС са градоначелником, Бојовић је за Бету рекао да је „свака реч” из декларације упућене градским властима прошле недеље у којој су позвали на „хитно” обустављање спорног пројекта у својој суштини „тачна”.
Бојовић је изнео свој став да су чланови Академије на разговор позвани да би им се „објаснило шта им није јасно” у вези са пројектом „Београд на води”.
„Шта мени у више од 50 година праксе може да објасни неко од тих младих људи из градске власти. Они желе да амортизују критику Академије”, оценио је.
„На чему да сарађујемо кад је макета готова, држава спрема `лекс специјалис`, све су то крупни прекшаји”, казао је тај архитекта.
„Ја верујем да после `лекс специјалиса` сарадња са градом није могућа. Бесмислено је да се донесе тај закон, а да онда градонацелник зове професионалце да им објасни о чему се ради. Ми имамо деценије искуства, да нам нешто није било јасно, не бисмо писали декларацију, али нама је све јасно, и свака реч у нашој декларацији је у суштини тачна”, казао је тај архитекта.
Градоначелник Београда Синиша Мали разговарао је у уторак у Скупштини града о пројекту „Београд на води” с представницима Академије архитектуре Србије која је прошле недеље позвала на хитно обустављање тог пројекта.
После тог састанка, градска управа је у саопштењу навела да су се две стране сложиле „да је важно водити дијалог о овако важном пројекту”.
Академија архитектуре Србије упозорила је 5. априла Владу Србије и београдске власти да ће бити „најдиректније одговорне за хаос” који би у Београду могао ускоро да настане уколико се настави реализација пројекта „Београд на води”.
(Бета)