Ово може да изговори само Американац, у ово ће поверовати само у врху Србије
ВИСОКИ ФУНКЦИОНЕР СТЕЈТ ДЕПАРТМАНА ОЦЕНИО ДА ЈЕ ОТКАЗИВАЊЕ ЈУЖНОГ ТОКА ДОБРА ПРИЛИКА ЗА СРБИЈУ
- Заменик помоћника државног секретара за Европу и Евроазију Хојт Брајан ЈИ оценио да није неопходно да Србија уђе у НАТО да би била чланица ЕУ, али је и додао да би САД поздравиле још ближу сарадњу са тим војним савезом
ВИСОКИ званичник америчког Стејт департмента Хојт Брајан Ји рекао је у среду да отказивање пројекта Јужни ток представља добру прилику за Србију и друге земље у региону да размотре алтернативне изворе снабдевања.
„Верујемо да одустајање од Јужног тока представља добру прилику за Србију и друге земље да поново размисле о ефикасној стратегији и за себе и за читав регион. Ми ћемо сарађивати са Србијом и другим земљама које сада траже алтернативе Јужном току да идентификују најбољу могућу алтернативу”, рекао је Ји у интервјуу агенцији Бета.
Ји је рекао да је за сваку земљу, за стабилну економију и политичку независност, кључно да диверзификује снабдевање енергентима, али је истакао и да земље у региону треба да координишу стратегије.
Према његовим речима, треба радити на алтернативним изворима гаса, попут Каспијског басена, али и размишљати о коришћењу обновљивих извора енергије, већој ефикасности коришћења енергије и развоју нових домаћих извора.
Хојт Брајан Ји изјавио је у да Србија као председавајућа ОЕБС-у има „важну улогу у тешком тренутку” али да ниједна земља не може бити неутрална када су у питању основна начела ОЕБС-а попут поштовања граница, суверенитета и територијалног интегритета.
Ји је нагласио да САД снажно подржавају реформе које Србија предузима на путу ка Европској унији, као и дијалог Београда и Приштине, али да има још питања која Београд треба да реши.
Заменик помоћника државног секретара за Европу и Евроазију оценио је и да није неопходно да Србија уђе у НАТО да би била чланица ЕУ, али је и додао да би САД поздравиле још ближу сарадњу са тим војним савезом.
На питање о стању демократије, људских права и слободе медија у Србији, амерички званичник је рекао да нема посебан савет за Србију, али је истакао да је веома важно да институције владе Србије сарађују с канцеларијом омбдусмана и другим институцијама које раде на унапређењу демократије, чиме се и побољшавају изгледи земље за улазак у ЕУ.
Ји, који се у Београду састао с премијером и председником Србије Александром Вучићем и Томиславом Николићем, као и са представницима навладиног сектора, рекао је да контакти високих америчких и српских званичника последњих дана „одражавају ниво веома добре, веома снажне сарадње” две земље.
(Бета)