ДС: Вучић нас задужује 8 милиона евра на дан, растераће и стране инвеститоре који су већ у Србији

ФИЧ СВРСТАО СРБИЈУ У ГРУПУ СА МОЗАМБИКОМ, КОНГОМ, КЕНИЈОМ, МОНГОЛИЈОМ, РУАНДОМ...

  • Када је СНС дошла на власт, јавни дуг је износио 15,5 милијарди евра, а према последњем објављеном податку Управе за јавни дуг на дан 14. јануара 2015. године достигао је 22,8 милијарди евра, што је повећање јавног дуга за преко 7 милијарди евра или за невероватних 47%

         ПОСЛЕ девет узастопних година истог рејтинга ББ- (од 2005. до 2013. године), тачно пре годину дана, у јануару 2014. године агенција ФИЧ је снизила кредитни рејтинг Србије за један ранг, са ББ- на Б+.

         Почетком ове године Агенција ФИЧ потврдила је прошлогодишњи смањени кредитни рејтинг Србије. Србија је сврстана у исти ранг са Републиком Конго, Мозамбиком, Кенијом, Монголијом, Руандом, Сејшелима и Доминиканском Републиком.

         Основни критеријум за сврставање Србије у овај ранг земаља са високошпекулативним рејтингом је велико учешће јавног дуга у бруто домаћем производу са тенденцијом даљег раста, или како то агенција ФИЧ дефинише у свом извештају: „Кретање јавног дуга Србије остаје изазовно, пошто се очекује да ће дуг порасти на око 80% БДП до 2016. године, што је високо изнад границе за рејтинг Б- од 45% БДП”.

         Када је Српска напредна странка дошла на власт, јавни дуг је износио 15,5 милијарди евра, а према последњем објављеном податку Управе за јавни дуг на дан 14. јануара 2015. године достигао је 22,8 милијарди евра, што је повећање јавног дуга за преко 7 милијарди евра или за невероватних 47%. На дневном нивоу јавни дуг се повећавао за преко 8 милиона евра.

         Подсећања ради – Законом о буџетском систему учешће јавног дуга у БДП-у у Србији ограничено је на 45%.

         За разлику од јавног дуга где ћемо сигурно исказати висок раст и у овој години, према оцени агенције ФИЧ у 2015. години Србија ће наставити са континуираним падом и производње и потрошње.

         Тако ће наставити да падају – извоз аутомобила, домаћа тражња, привредна активност, БДП (за око 0,6%, након процењеног пада од 2% у 2014. години), запосленост, зараде, куповна моћ, вредност динара, стандард, помоћ социјално угроженима, број становника, слобода медија, итд.

         Уколико се обистине прогнозе ФИЧ-а, а јавни дуг настави да расте, не само да не можемо очекивати нове инвеститоре, већ ће и инвеститори који су присутни у Србији морати да заштите свој капитал и напусте Србију.

         (саопштење Демократске странке)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари