НИКОЛИЋ: Чини ми се да би Србија за месец дана постала чланица ЕУ ако би признала Косово
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ТВРДИ ДА ГА ЈЕ НЕМАЧКИ АМБАСАДОР
ХАЈНЦ ВИЛХЕЛМ ОПТУЖИО ДА ЛАЖЕ ПОВОДОМ КИМ
Томислав Николић
- „Чини ми се да ће се ући у убрзани поступак решавања статуса Косова и Метохије. Србија треба да буде спремна, а посебно они који у њено име преговарају у Бриселу. Како спремна? Тако што ће Скупштина поново да усвоји програм мера, а да не бих бежао од тога, ја сам спреман да урадим предлог тога”
- Платформа ће предвиђати „максимум који је данас остварив” и представљати „оно испод чега Србија не сме да иде, али исто тако и нешто до чега, можда, Приштина неће хтети да иде - рекао је Николић и открио да је разговарао о платформи за Косово и Метохију с премијером Србије Александром Вучићем и да је договор да председник Србије направи оквир за тај документ
- Напомињући да је до сада Србија показала добру вољу, као и да проблем жели да реши, Николић је нагласио да Србија неће признати независност Косова
ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић изјавио је данас да га је амбасадор Немачке у Србији Хајнц Вилхелм „индиректно оптужио да лаже” и да је тиме прекорачио границу лепог понашања.
„Амбасадор Вилхелм прекорачио је границу лепог понашања и индиректно оптужио председника Републике да лаже. Уопште не знам зашто се меша у то”, рекао је Николић поводом интерпретација недавне изјаве потпредседника Европске комисије Јоханеса Хана дате у Београду у вези са Косовом.
Николић каже да сви у јавности говоре да ЕУ не тражи од Србије признавање Косова и Метохије и да су ту у праву, али да је он рекао - тражиће, преносе београдски медији.
„За улазак у ЕУ тражиће. Ја сам чуо и рекао сам. Био је званичан разговор, а господин Хан за све ово време није упутио деманти”, рекао је Николић.
Он је истакао да изузетно цени немачког амбасадора Вилхелма, да никада нису имали никакав спор и да изузетно сарађују, али да је „ово био неопростив гаф”.
„Али није моје да одговарам на оно што раде амбасадори, пошто они нису ниво председника. Са њима треба да разговара Министарство спољних послова”, каже Николић.
Николић је 2. децембра изјавио да је од Хана, с којим се непосредно пре тога састао, први пут чуо отворено и јасно да Србија неће бити део ЕУ све док не реши питање Косова.
Немачки амбасадор у Србији Хајнц Вилхелм је касније рекао да од Србије нико не тражи да призна Косово и да то није рекао, нити тражио ни комесар Хан.
Поступак решавања статуса Косова и Метохије биће убрзан и Србија би требало да буде спремна за то, поручио је данас председник Србије Томислав Николић.
„Чини ми се да ће се ући у убрзани поступак решавања статуса Косова и Метохије. Србија треба да буде спремна, а посебно они који у њено име преговарају у Бриселу. Како спремна? Тако што ће Скупштина поново да усвоји програм мера, а да не бих бежао од тога, ја сам спреман да урадим предлог тога”, рекао је Николић.
Према његовим речима, платформа ће предвиђати „максимум који је данас остварив” и представљати „оно испод чега Србија не сме да иде, али исто тако и нешто до чега, можда, Приштина неће хтети да иде”.
Он је потврдио да је разговарао о платформи за Косово и Метохију с премијером Србије Александром Вучићем и да је договор да председник Србије направи оквир за тај документ.
„Ја сам и први план направио /2012. године/ па је доживео ревизију, јер је влада отворено рекла да постоје ствари које не може да спроведе. Ја и сада нећу да предложим нешто што влада не може да спроведе. Сигурно нећу написати план за оно што бих желео да буде, него за оно за шта мислим да је оствариво”, рекао је Николић.
На питање да ли ће нова решења захтевати и промену Устава Србије, Николић је рекао да то неће бити случај, односно да би то једино било потребно у случају евентуалног признања самопроглашене независности Косова.
„Све друго што је већ уписано у Устав, а назива се суштинска аутономија, око чега не постоји сагласност у свету шта се под тим подразумева, све друго што план буде садржавао заиста може да се сврста у ту суштинску аутономију”, истакао је Николић.
Говорећи о томе зашто сада инсистира на отварању ове теме, Николић је навео да му се чини да би Србија „у року од месец дана постала чланица ЕУ, уколико би одлучила да призна Косово као независну државу”.
„Ако је то заиста проблем за наше придруживање ЕУ, хајде да то одмах одлучимо, да нас не сачека после пет година. Ја сам за то да не набијамо главу у песак, да наши разговори са ЕУ буду о теми - какав услов нам постављате у вези с Косовом и Метохијом? Отворите то поглавље 35 па да видимо какав услов тражите”, рекао је Николић.
Напомињући да је до сада Србија показала добру вољу, као и да проблем жели да реши, Николић је нагласио да Србија неће признати независност Косова.
„Косово и Метохија је, изгледа, камен спотицања ЕУ да Србију третира као државу која је већ заслужила да буде чланица. Хајде да тај камен спотицања склонимо и да знамо - може или не може”, рекао је Николић.
Он је питао да ли је ЕУ толико одлучна у томе да је Косово независно и спремна да тиме угрози дугогодишњи рад на испуњавању услова, као и све преговоре које Србија са њом има?
„Или можда постоји решење на које можемо да укажемо, а да они кажу Албанцима - па ово је сасвим прихватљиво решење”, рекао је Николић.
Срна