ДАЧИЋ ШТАЈНМАЈЕРУ: Берлин може да рачуна на Београд
ШЕФ НЕМАЧКЕ ДИПЛОМАТИЈЕ НАЗВАО ИМПРЕСИВНИМ РЕФОРМЕ У СРБИЈИ И УЧИЊЕНО ЗА ДОБРОСУСЕДСКЕ ОДНОСЕ У РЕГИОНУ
- Говорећи о предстојећој конференцији у Берлину, Ивица Дачић је поздравио иницијативу за њено одржавање, нагласивши да јој успех гарантује чињеница да има веома озбиљног покровитеља у Немачкој
- Указавши да Европа није понудила алтернативу планираном гасоводу Јужни ток и да је за Србију једини довод гаса онај преко Украјине, Дачић је оценио да је Србија „талац ситуације” између Русије и Украјине када је реч о енергетској безбедности и да су јој стога потребни алтернативни правци
НЕМАЧКИ министар спољних послова Франк-Валтер Штајнмајер назвао је данас импресивним досадашње реформе у Србији, док је шеф српске дипломатије Ивица Дачић оценио да су односи с Немачком од виталног значаја за Србију и поручио да Берлин може да рачуна на Београд.
Главне теме разговора Дачића и Штајнмајера у Берлину били су билатерални односи, преговарачки процес о чланству Србије у ЕУ, председавање Србије ОЕБС-у, као и Конференција о западном Балкану, која се, на иницијативу немачке канцеларке Ангеле Меркел, одржава 28. августа у Берлину, наведено је у саопштењу МСП.
Штајнмајер је, на заједничкој конференцији за новинаре после састанка с Дачићем, одао Србији признање за све што је учинила на развоју добросуседских односа у региону.
Немачка је, према његовим речима, с великом пажњом пратила дуг пут трансформације друштва и државе, који су омогућили унапређење односа са земљама западног Балкана.
Говорећи о предстојећој конференцији у Берлину, Штајнмајер је рекао да ће то бити прилика за земље региона не само да представе досадашње резултате, већ и да размене мишљења о могућностима будуће сарадње.
Први потпредседник Владе Србије и министар спољних послова Дачић поздравио је иницијативу за одржавање конференције, чији успех, како је оценио, гарантује чињеница да има веома озбиљног покровитеља у Немачкој.
Евроинтеграције региона биће једна од тема конференције, рекао је он и захвалио Берлину на подршци коју пружа Србији у том процесу. Дачић је поручио да Берлин може да рачуна на Београд као партнера на западном Балкану и фактор решавања проблема.
Он је оценио да су односи с Немачком од виталног значаја за Србију, која ће, како је нагласио, напорно и предано радити на успостављању што бољих односа и ближе сарадње.
Истакавши значај Немачке као главног економског партнера Србије, шеф српске дипломатије изјавио је да би ниво политичког дијалога требало да буде на одговарајућој висини и заложио се за подизање нивоа политичког дијалога не само на савезном, већ и на покрајинском нивоу.
Двојица министара сагласили су се да је наступајуће председавање ОЕБС-у значајан задатак за Србију, а министар Дачић је рекао да ће Србија умети да искористи указану прилику како би се доказала као озбиљан и поуздан партнер на међународној политичкој сцени.
Дачић ће у Берлину разговарати и с посланицима Бундестага Петером Бајером (ЦДУ) и Акселом Шефером (СПД), као и са саветником немачке канцеларке за спољну политику и безбедносна питања Кристофом Хојзгеном, наведено је у саопштењу.
Дачић је, иначе, изјавио да Србија не користи ситуацију између Москве и Брисела за промовисање својих предузећа или преузимање послова европских компанија у Русији, али и да није у позицији да уведе санкције Русији.
„Ми смо свесни својих обавеза и желимо да будемо део европске породице... Ми ћемо, како иде процес интеграција, усаглашавати своју спољну политику са ЕУ”, рекао је Дачић.
Дачић је истакао да спољна политика Србије није усмерена ни против кога и да Србија не користи санкције које су Брисел и Москва узајамно увели како би промовисала своја предузећа или преузела послове европских компанија у Русији.
„Србија није толико моћна ни велика да преузме посао неке велике компаније са Запада”, казао је шеф српске дипломатије.
Дачић је поновио да Србија поштује територијални интегритет Украјине, али да у садашњим условима није у позицији да уводи санкције Русији јер, како је нагласио, три четвртине спољнотрговинске размене с Русијом чини увоз енергената.
Подсетивши да Европа није понудила алтернативу планираном гасоводу Јужни ток и да је за Србију једини довод гаса онај преко Украјине, Дачић је оценио да је Србија „талац ситуације” између Русије и Украјине када је реч о енергетској безбедности и да су јој стога потребни алтернативни правци.
(Танјуг)