САМАРЏИЋ: Влада се већ определила за Запад, а ДСС би у ситуацији или-или изабрала Русију
НЕКИ НАСТРАДАЛИ У ПОПЛАВАМА ОДБИЈАЈУ ДА ИШТА ПОТПИШУ
ЈЕР НЕ ЗНАЈУ ДОБИЈАЈУ ЛИ ПРВУ ПОМОЋ ИЛИ...
- Демократска странка Србије заступа политику војне и политичке неутралности, али би у ситуацији да је приморана да бира између Запада и Истока, изабрала Русију и Исток јер је то у складу са политичким, економским, безбедносним и енергетским интересима Србије, рекао је потпредседник ДСС Слободан Самарџић
КАКО ће се Србија поставити у времену доласка новог Хладног рата, када су односи САД и ЕУ са једне стране, и Русије са друге, обележени увођењем санкција, контрасанкција и када су сукоби на истоку Украјине прерасли у рат?
Демократска странка Србије заступа политику војне и политичке неутралности, али би у ситуацији да је приморана да бира између Запада и Истока, изабрала Русију и Исток јер је то у складу са политичким, економским, безбедносним и енергетским интересима Србије, рекао је Слободан Самарџић на редовној конференцији за новинаре у седишту Демократске странке Србије.
„Влада Србије, с обзиром на политику која се у Србији води од 2008. године и на преузете обавезе према ЕУ у домену спољне политике, заправо је већ направила избор и у случају ситуације „или-или“ она ће се определити за Запад, што би погоршало политичке и економске односе са Русијом и угрозило реализацију Јужног тока кроз Србију“, истакао је потпредседник ДСС, нагласивши да су у питању прогнозе на основу деловања Владе које је дубоко повезано за политиком и интересима ЕУ.
„Србија је грешку направила још 2008. године када је безглаво потписала Споразум о стабилизацији и придруживању, уместо да је направила рачуницу да ли јој се овај, као и Прелазни трговински споразум исплате, имајући у виду неконкурентност произвођача из Србије и непостојање озбиљне државне подршке домаћој привреди и пољопривреди“, подсетио је он.
Говорећи о расподели финансијских средстава за поплављена подручја, Самарџић је истакао да „већ недељама присуствујемо игроказу у ком се кривица пребацује на месне заједнице и локалне самоуправе које се оптужују да успоравају процес обнове. Међутим, ситуација је потпуно другачија и проблем су мала средства, која се при томе додељују само за санацију кућа, али не и за друге настале штете“.
Самарџић је указао на информације да грађани заправо неће да потписују решења незадовољни обимом помоћи и чињеницом да им Влада не одговара на питање „да ли је ово само прва помоћ или комплетна помоћ коју ће добити“?
Он је запитао где је најављивана огромна помоћ из ЕУ и закључио да нам ЕУ стално нуди шаргарепу пред очима, док у реалном животу доприноси свеопштем пропадању Србије.