Британски научници тврде да хемотерапија кроз 20 година више неће бити потребна
УПОРЕЂУЈУ ГЕНОМЕ 100.000 ЉУДИ ДА БИ ОТКРИЛИ ГЕНЕ КОЈИ СУ „ОДГОВОРНИ” ЗА РАК И ДРУГЕ РЕТКЕ БОЛЕСТИ
БРИТАНСКИ научници саопштили су да хемотерапија кроз 20 година више неће бити начин лечења оболелих од рака – објавио је The Telegraph.
У истраживање, које је довело до овог закључка а коштало 545 милиона долара, били су укључени британски Медицинаски истраживачки савет и више универзитета из те земље.
„Кроз две деценије ће се користити много прецизнији методи лечења. Тада ћемо се освртати уназад – на „еру хемотерапије” са свим њеним неповољним побочним ефектима – и говорити „да, било је такво време” – изјавио је Џереми Фарер, један од вођа пројекта.
Он је истовремено саопштио да ће истраживање, према плану, бити завршено 2018. године. У четири наредне године биће, поред осталог, изучени геноми 75.000 пацијената оболелих од рака, као и њихових најближих рођака.
Велика Британија је прва земља која се подухватила да упореди геноме 100.000 људи да би били откривени гени који су „одговорни” за рак и друге ретке болести.
Британски премијер Дејвид Камерон изјавио је да је пројекат срачунат на то да се коначно разоткрије „снага ДНК”, што треба да обезбеди квалитетнија истраживања и боље лекове.