ДВЕРИ: И Вучићева влада је највећа елементарна непогода у Србији
НЕ СМЕ ДА ВРАТИ СЛУЖЕЊЕ ВОЈНОГ РОКА,
НИТИ ДА ПОДРЖАВИ ВОДОПРИВРЕДНА ПРЕДУЗЕЋА
ДВЕРИ - које су учествовале у пружању помоћи пострадалим од поплава у време док су те непогоде трајале, а наша повереништва и данас организују слање хуманитарне помоћи пострадалим подручјима - имају јасну слику шта је неопходно да садашња и будуће владе предузму како би спречиле сличне немиле догађаје у будућности.
Двери су тражиле од званичних органа Србије да предузму низ од шест конкретних мера како би се спречиле погубне последице природних катастрофа, али је Влада предвидела само две: јавне радове и радне акције.
Двери су предложиле: повратак служења војног рока и техничко ојачавање Војске Србије, обнова система цивилне заштите, подржављење водопривредних предузећа и реорганизацију „Србијавода“, измене и допуне Закона о водама, јавни радови, радне акције и мобе уз ангажовање домаћих предузећа на обнови земље и финансирање обнове из строго контролисанеог емитовања државног новца, а не задуживањем у иностранству или пребацивањем терета на домаћу привреду.
Међутим, према законодавној активности Владе и Скупштине изгледа да Влада не сме да поново уведе служење војног рока и технички опреми своју војску, не сме да обнови цивилну заштиту и да подржави водопривредна предузећа! Таква влада није само економски изгубила суверенитет, већ је тај суверенитет изгубила и у областима безбедности својих грађана - било да је она угрожена од елементарних непогода или од страног окупатора!
Недопустиво мала помоћ пострадалима у вези са обновом њихових кућа, као и кашњење са изградњом истих - иако је та штета само 3,8 % од укупне штете која је настала услед поплава (ако је тачно да је укупна штета милијарду и по евра, а да за 580 кућа треба да се издвоји око 58 милиона евра) - говори о томе колика је, и даље, неодговорност Владе.
Закључак Двери је једноставан: оваква Влада, која није у стању ни да нас заштити од елементарних непогода - није нам потребна. Она је као и све предходне владе - највећа елементарна непогода у Србији.