РАСМУСЕН: Улазимо у нови преломни моменат историје, Западу је бачен изазов

НАСТУПИО У ЛОНДОНУ И ТВРДИ ДА РУСИЈА ПОНОВО ГОМИЛА ЈЕДИНИЦЕ

УЗ ГРАНИЦУ СА УКРАЈИНОМ

Андерс Фог Расмусен

  • Генерални секретар NATO у Краљевском институту за међународне односе: „Чини се да Русија оставља отвореном могућност даље интервенције у Украјини. Међународна заједница ће морати да оштро одреагује уколико Русија заиста оствари даље мешање у ствари Украјине”
  • Притом је подвукао да ће на септембарском самиту у Велсу бити донет план „будућности NATO” који ће одговорити на изазове пред којима се нашао Запад у 21. веку.  Према његовим речима, тај план подразумева очување „тесних веза између Северне Америке и Европе”

        ГЕНЕРАЛНИ секретар NATO Андерс Фог Расмусен изјавио је да је на руско-украјинској граници дошло до нове концентрације јединица РФ.

        „Уочавамо ново гомилање руских снага уз границу. Сада је у ту зону стигло најмање неколико хиљада нових руских војника. То је корак назад који заслужује велико жаљење” - нагласио је Расмусен.

        Истовремено је оценио: „Чини се да Русија оставља отвореном могућност даље интервенције у Украјини. Међународна заједница ће морати да оштро одреагује уколико Русија заиста оствари даље мешање у ствари Украјине”.

        Генерални секретар западне алијансе открио је да под „оштром реакцијом” има у виду пооштравање економских санкција против Руске Федерације. Притом је указао да би се радило о санкцијама које би имале „тешке последице по руску економију”.

        Расмусен је, иначе, наступио у лондонском Краљевском институту за међународне односе и том приликом рекао да ће NATO на свом септембарском самиту у Велсу усвојити „свеобухватни и амбициозни” план развоја који ће подразумевати „јачање његове моћи”.

        „Ступамо у још један преломни моменат историје. Светском поретку, чијој градњи смо помагали после Другог светског рата, бачен је изазов. Нове претње имају различите правце. Актуелне су и старе претње, а појавиле су се и нове: од пиратства до тероризма и сајбер-напада. Наш избор је једноставан: или ћемо дозволити да нестане светски поредак, на којем су засновани наша слобода, безбедност и просперитет, или ћемо наставити да тај поредак учвршћујемо. На наредном самиту NATO даћемо на то јасан одговор. Тај одговор мора бити: јачање наше моћи и јединства”.

        Расмусен је указао да алијанса заједничким снагама повећава одбрамбену способност држава-чланица у региону и Балтичког и Црног мора.

        „Спремни смо да учинимо све што је неопходно да заштитимо чланице своје алијансе. Зато смо појачали своје ваздушно и поморско присуство у Балтику. Исто важи и за регион Црног мора. Зато изводимо вежбе и у целини повећамо нашу борбену готовост” - рекао је Расмусен.

        Он је за „три кључне области”, у којима ће се „предузимати одговарајући кораци”, прогласио: завршетак мисије у Авганистану, јачање колективне одбране и - „очување глобалног присуства”.

        Притом је подвукао да ће на самиту у Велсу бити донет план „будућности NATO” који ће одговорити на изазове пред којима се нашао Запад у 21. веку.

        Према његовим речима, тај план подразумева очување „тесних веза између Северне Америке и Европе”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари