Траже од Тадића уклањање барикада

ЕШТОН О ЗАХТЕВИМА МИНИСТАРА

ИНОСТРАНИХ ПОСЛОВА ЧЛАНИЦА ЕУ

  • Срели смо се прошле недеље у Бриселу, рекла је Ештон, и знам да Тадић снажно осећа да је потребно зауставити насиље на северу Косова. Затражила сам од њега, од Београда да учини максималан притисак на оне који чине насиље и да се осигура се уклоне барикаде
  • Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Ештон је рекла да је констатован напредак, али и да је примена споразума део тог процеса
  • Фaктu: Тражење од Београда и Тадића да „учине максималан притисак на оне који чине насиље“ - да је поводом Србије и КиМ ишта нормално и да је ЕУ  ишта од онога што о њој говори председник Србије - подразумевало би давање задатка и мандата Београду и Тадићу да „учине максималан притисак“ на НАТО (Кфор), ЕУ (Еулекс), САД (бар на америчког амбасадора у Приштини) и Хашима Тачија. А то ће, сви знамо, бити „мало морген“, како је говорио један Србин...

        БРИСЕЛ,  (ФоНет) - Висока представница Европске уније (ЕУ) за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон изјавила је  да су представници држава чланица ЕУ забринути због насиља на северу Косова, због чега је важно да сви чују и разумеју поруку - да је потребно уконити барикаде.

        Ештон је, на конференцији за новинаре, рекла да је у сталном контакту са председником Србије Борисом Тадићем и да поздравља његову изјаву да би требало уклонити барикаде.

        Срели смо се прошле недеље у Бриселу, рекла је Ештон, и знам да Тадић снажно осећа да је потребно зауставити насиље на северу Косова.

        Затражила сам од њега, од Београда да учини максималан притисак на оне који чине насиље и да се осигура се уклоне барикаде.

        Ештон је истакла да ће државе чланице ЕУ, током дебате, оцењивати шта је речено и урађено у том контексту.

        Говорећи о дебати министара о дијалогу Београда и Приштине, Ештон је рекла да је констатован напредак, али и да је примена споразума део тог процеса.

        Државе су забринуте због догађаја на северу, јер има оних које су на првој линији, рекла је Ештон, додајући да је била „помешана дебата“.

        То је била дискусија о Србији, народу Косова, Босни и Херцеговини, Црној Гори. Постоји осећај да се напредовало, али и жеља да се учини више, закључила је Ештон.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари