Хоће ли „Акт 2277” постати амерички план за подривање Путинове Русије?
У САД СЕ ПОЈАВИО ОТВОРЕНИ И ДЕМОНСТРАТИВНИ ПЛАН ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈУ АКТУЕЛНОГ ПОЛИТИЧКОГ РЕЖИМА У РУСИЈИ
- Сједињене Државе - у крајњој линији, део америчке политичке елите - оријентисане су на наставак „новог хладног рата” против Русијом, уз изговор да се то чини због догађаја у Украјини
- Сама чињеница да се у јавности појавио „Акт 2277” потврда је исправности превентивних дејстава Русије, као што је усвајање закона о „страним агентима”
- САД више немају разлога да скривају своја антируска дејства а борба против такве америчке спољне политике треба да постане приоритет у заштити суверенитета Русије
Пише: Кристина ПОТУПЧИК
АМЕРИЧКОМ Конгресу поднет је на усвајање „Акт 2277” који носи карактеристични назив „Russian Aggression Prevention Act 2014” („Акт о спречавању руске агресије”).
О чему говори овај акт? Да ли је све по старом: „Подршка демократији и „цивилном друштву” у Русији, тачка 206 (којом је предвиђено да се у то до 2017. године улаже по 10 милиона долара годишње)?
Поређења ради: на наоружавање украјинске армије у плану је да САД потроше 100 милиона долара.
План „подршке” руској демократији и цивилном сектору садржи једну веома садржајну тачку: „проширити и омогућити неограничен доступ лидерима свих фела у Русији независним медијима, уз повећање емитовања телевизија које подржава америчка влада, пружати помоћ у заштити новинара и представника цивилног друштва које прогоне због слободе говора”.
Уосталом, ево извода из предлога закона:
(А) Државни секретар мора уложити непосредне напоре или преко невладиних организација да би:
(1) побољшао демократско управљање, транспарентност, легитимност, владавину права и борбу против корупције у Русији.
(2) ојачао демократске институције, политичке организације и структуре цивилног друштва у Русији.
(3) проширио приступ интернету у Русији без цензуре.
(4) проширио бесплатни и наограничени приступ независним медијима за све врсте лидера у Русији укључујући и телевизије које се емитују уз подршку америчке владе, као и да пружа помоћ у заштити новинара и представника цивилног друштва који могу бити прогањани због слободе говора.
(Б) Асигнације:
Државни секретар САД треба да сваке године у периоду од 2015. до 2017. године треба да обезбеди активности указане у одељку (А).
Тешко је оцењивати извесност доношења оваквог законског акта, али сама чињеница да се налази на јавној расправи значи да су САД (у крајњој линији део америчке политичке елите) оријентисане на наставак „новог хладног рата” против Русијом уз изговор да се то чини због догађаја у Украјини.
Председнички избори у Украјини уопште нису смањили оштрину конфликта – напротив – законски предлог предвиђа да се информативни рат против Русије неће прекидати ни у периоду 2015–2017. година.
Законски предлог се може разматрати као отворени и демонстративни план за дестабилизацију актуелног политичког режима у Русији.
Сама чињеница да се у јавности појавио „Акт 2277” потврда је исправности превентивних дејстава Русије, као што је усвајање закона о „страним агентима”.
САД више немају разлога да скривају своја антируска дејства а борба против такве америчке спољне политике треба да постане приоритет у заштити суверенитета Русије.
„Акт 2277” није само провокација, већ и претња. Зато Русија треба да предузме све што јој је на располагању да би се заштитила од таквих претњи.
Превео: Горан Шимпрага