Кључни сведоци: Легија и још двојица чији идентитет се држи у тајности
РАДИСАВЉЕВИЋ: ИСТРАГА О УБИСТВУ СЛАВКА ЋУРУВИЈЕ БЛИЖИ СЕ КРАЈУ
Миљко Радисављевић
ИСТРАГА против осумњичених за убиство новинара Славка Ћурувије 11. априла 1999. године у Београду ближи се крају после чега ће тужилаштво одлучити о подизању оптужнице.
„Истрага је још увек у току, и ради се врло интензивно. Споведене су бројне истражне радње и није било празног хода“, изјавио је данас тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић Тањугу.
Тужилац је напоменуо да је задовољан досадашњим резултатима истраге и да очекује да ће ускоро бити завршена.
Сутра се навршава 15 година од ликвидације власника и уредника Дневног телеграфа на Ускрс око 17.00 часова, 11. априла 1999. испред зграде у којој је живео у центру Београда.
Тужилаштво за организовани криминал води истрагу против тадашњег шефа ДБ-а Радомира Марковића, као и бивших припадника ДБ-а Милана Радоњића, Ратка Ромића као и Мирослава Курака.
Марковић је у затвору у Пожаревцу, а Курак није доступан правосудним органима и за њим је расписана међународна потерница, док су Ромић и Радоњић ухапшени 13. јануара од када се налазе у притвору.
Кључни сведок у овој истрази је некадашњи комадант Јединице за специјалне операције Милорад Улемек Легија који у пожаревачком затвору издржава казну од 40 година затвора, као и још два лица чији идентитет није саопштен из безбедносних разлога.
Улемек је о убиству Ћурувије проговорио тек почетком ове године и истражним органима дао податке који су помогли расветљавање тог случаја.
Одмах по покретању истраге у јануару тужилац Радисављевић рекао је да ће о повезаности врха тадашње власти са убиством Ћурувије и евентуалним налогодавцима убиства, чији је мотив политички, показати истрага.
Ћурувија је убијен у јеку NATO бомбардовања, а убице су на њега испалиле 17 метака, а затим га „овериле“ и једним пуцњем у главу. На власти у Србији је била коалиција СПС, ЈУЛ и СРС.
Радомир Марковић је ухапшен у фебруару 2001. Осуђен је на максималну затворску казну од 40 година због убиства Ивана Стамболића 25. августа 2000. године и четворице чланова СПО у атентату на вођу СПО - Вука Драшковића на Ибарској магистрали, 3. октобра 1999.
Радоњићу и Ромићу суди се у Вишем суду у Београду за помагање у покушају убиства Драшковића у Будви 2000. године. Првостепено су били осуђени на осам и седам година затвора, али је та пресуда укинута и наложено је ново суђење.
Комисија за истраживање убистава новинара изразила је данас очекивање да ће оптужница за убиство новинара Славка Ћурувије, бити подигнута пре истицања законског рока од шест месеци по покретању истраге.