МИШЧЕВИЋ: Услов за ЕУ је и истрага позадине убиства Ђинђића, а чека нас и промена Устава

ПРИЗНАЛА ДА СУ СРБИЈИ „ПОТРЕБНИ САВЕТ, ПОМОЋ И КОНТРОЛА,

А НЕКАД И ПРИТИСАК ЕУ“

Тања Мишчевић

  • ФАКТИ: А ни речју не помену истраге о убиствима Павла Булатовића, Жике Петровића, Зорана Тодоровића, Бошка Перошевића… Значи, са тим „багажом“ Србија може у сјајну Европску унију која наводно не отвара врата „уколико имате проблеме који се не решавају“

           ИСТРАГА политичке позадине убиства премијера Зорана Ђинђића званичан је део преговора са ЕУ о правосуђу, изјавила је шеф преговарачког тима Србије Тања Мишчевић.

           У интевјуу за данашњи „Блиц“ Мишчевић каже да је ово питање део поглавља 23 и да га Европска комисија неће наводити као посебан услов.

           „Истрага политичке позадине убиства премијера јесте званичан део преговора, јер не можете постићи владавину права и стабилност институција уколико имате проблеме који се не решавају, јер онда ви заправо имате проблем реформе правосуђа“, објаснила је Мишчевић.

           „Убиство премијера у свакој земљи представља озбиљан изазов за систем. Али, таман и да га нико није ни поменуо и да парламентарци Европског парламента нису тражили од Европске комисије да ово питање покрене као посебан услов, ми би то требало да урадимо због себе“, сматра она.

           На питање да ли то значи да је и расветљавање убиства новинара званично део поглавља 23, Мишчевић каже да то значи свако неразјашњено убиство.

           „Једно од питања на којем се инсистира је велики број нерешених судских случајева, али и велики број посебно тешких убистава, односно политичких убистава. Обавеза Србије је да на томе ради“, каже она.

           На питање када ће бити отворени преговори о правосуђу, Мишчевић је рекла да је план Србије да то буде што раније, до краја ове године, односно да се у децембру отвори поглавље 23, у коме се налази реформа правосуђа, као и поглавље 24, где се налази полицијска и правосудна сарадња у кривичним стварима зато што заједно креирају систем владавине права.

           „То не зависи само од нас, него и од Европске комисије и од сагласности земаља чланица ЕУ“, рекла је она.

           Одговарајући на питање зашто је то добро за нас, Мишчевић каже да искуство показује да реформе у правосуђу није могуће урадити тако што се самој држави то препусти, него су потребни савет, помоћ и контрола, а некад и притисак ЕУ. „Неке од тих мера су заиста и тешке и обимне, а Србији је потребна владавина права због нас самих“, истакла је Мишчевић.

           На питање да ли је помињана потреба промене Устава у вези са избором судија и њиховом незавишношћу, она каже да је то питање стално присутно.

           „Промена Устава у контексту нашег придруживања ЕУ биће нужна. Наша сугестија која је добро прихваћена у ЕУ јесте да прођемо скрининге кроз све области да бисмо утврдили где све постоје елементи због којих је нужна промена Устава, па да онда кренемо и у то“, рекла је Мишчевић.

           (Тањуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари