Вучић – ово је велика ствар за Србију, Ђилас – то је највећа Вучићева превара
ПРЕВАРЕ СНС СУ ДАНАШЊОМ ВУЧИЋЕВОМ ИЗЈАВОМ ДОСТИГЛЕ ВРХУНАЦ, А ЦЕНУ ЋЕ ПЛАЋАТИ ГРАЂАНИ СРБИЈЕ
- „Технички министар” финансија Лазар Крстић: Зајам је прихваћен уз каматну стопу од два одсто, са роком доспећа од десет година, а отплата креће - шест месеци од датума повлачења новца
- Захваљујући добрим политичким односима и везама са владом Абу Дабија и са шеиком Мухамедом, успели смо да за грађане Србије тај новац обезбедимо, рекао је Вучић на седници владе
- Људи у Србији треба да знају да никада ништа овако повољно нисмо добили ни од кога, ниједан зајам који би био овако добар и под овако повољним условима као што је овај – подвукао је Вучић
- „Уместо обећаног кредита од 3 милијарде евра добили смо најаву кредита од милијарду долара, са условима који су дупло лошији него што је претходна влада добијала од Светске банке”, саопштила је ДС
ВЛАДА Србије одлучила је да прихвати зајам од Уједињених Арапских Емирата вредан милијарду долара, под веома повољним условима, уз процену, коју је изнео први поптредседник Владе Александар Вучић, да ће тиме бити уштеђено око 300 милиона евра.
Министар финансија Лазар Крстић, који ће сутра у Абу Дабију потписати уговор о кредиту, рекао је да ће Србија на годишњем нивоу уштедети по 40 милиона долара, односно око 400 милиона долара за десет година.
„У данашњем новцу то је буквално као поклон, као да је неко дао тај новац из џепа. Ово је добар сигнал међународној заједници и инвеститорима да Србија има кредибилитет”, истакао је министар финансија на отвореној седници владе.
„Захваљујући добрим политичким односима и везама са владом Абу Дабија и са шеиком Мухамедом успели смо да за грађане Србије тај новац обезбедимо”, рекао је Вучић на седници владе.
„Људи у Србији треба да знају да никада ништа овако повољно нисмо добили ни од кога, ниједан зајам који би био овако добар и под овако повољним условима као што је овај”, рекао је Вучић.
Крстић је навео да је зајам прихваћен уз каматну стопу од два одсто, рок доспећа од десет година, и да се са отплатом креће шест месеци од датума повлачења новца.
„Главница се не отплаћује до краја периода, што значи да постоји грејс период од десет година на главницу”, истакао је министар.
Он је објаснио да ће новац бити пребачен у једној транши оног момента када Србија испуни услове за то, односно када скупштина ратификује кредит, вероватно почетком другог кваратала 2014. године.
Крстић је рекао да не постоје услови како новац може да се троши и да се разматрају најбоље опције, пре свега да ли постоји простор да се неки од скупих кредита рефинансира односно да се отплате бар главнице.
„Део новца ће нам омогућити да успоставимо економску политику која ће нам помоћи да пребродимо социјални ефекат кризе и да дамо замајац страним и домаћим инвеститорима”, објаснио је Крстић.
Он је рекао да овакве ствари не треба гледати са дозом сумње, јер оне произилазе из добрих политичких односа двеју влада, али и личних односа.
„И ја сам био скептичан, али сада са ове позиције видим да свега тога не би било да не постоји посебан однос између двеју влада”, истакао је Крстић.
Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић оценио је да је зајам од УАЕ велика ствар за Србију, те да очекује да ће бар део тог зајма моћи да се уложи у производњу. Вучић је рекао да ће новац од зајма бити искоришћен за попуњавање рупа у буџету и за репрограмирање најнеповољнијих кредита са каматом од 7,5 одсто који су узимани пре четири, пет година, али је додао да очекује да ће бар део тог новца моћи да се уложи у производњу.
„Не мислим да је ово крај, ово је почетак сарадње и они су заинтересовани да помогну и стабилност у Србији и да Србија економски напредује”, рекао је Вучић.
Он је уверен да ће се овај велики посао за Србију наставити и нада се да ће ”ко год да победи на предстојећим изборима бити толико паметан да тражи од људи који имају тако добре односе да у том послу помогну”.
„Сматрам да је ово велика и добра ствар за нас и на овоме смо уштедели на годишњем нивоу готово једну трећину солидарног пореза”, указао је Вучић.
Он је захвалио свима који су у томе учествовали, од председника Републике и премијера до потпредседника владе Расима Љајића, министра финансија Лазара Крстића, саветника Синише Малог...
„Хоћу да захвалим људима у Србији који су веровали да говоримо истину и да нисмо обмањивали јавност”, додао је Вучић, који је посебну захвалност упутио влади Абу Дабија, подсетивши и на пројекте Ер Србија, Београд на води, као и на кредите за наводњавање...
„На крају се пријатељство и поверење исплатило за грађане Србије. У једном дану у једном тренутку уштедели смо 300 милиона евра и то је велики успех за наш народ и за нашу земљу”, рекао је Вучић.
У току седнице Вучић је говорио и о плановима за наводњавање у сарадњи са УАЕ и пошто је приметио да министар пољопривреде Драган Гламочић не присуствује седници владе упутио му је критику поручивши да ”то нема смисла” и да пренесу министру да чешће долази на седнице владе.
„Он је вредан човек, али не долази на седнице владе”, додао је Вучић.
Демократска странка оценила је да кредит Уједињених Арапских Емирата представља ”још једну превару Александра Вучића и Српске напредне странке која Србију све брже води ка банкротству”.
„Уместо обећаног кредита од 3 милијарде евра добили смо најаву кредита од милијарду долара, са условима који су дупло лошији него што је претходна влада добијала од Светске банке”, саопштила је ДС.
Како наводи ова странка, неспособност СНС довела је у питање и редовну исплату зарада, пензија и социјалних давања.
„Преваре СНС су данашњом изјавом одлазећег првог потпредседника Владе достигле врхунац а њихову цену ће поново плаћати грађани Србије”, закључује се у саопштењу.
Влада Србије одлучила је да прихвати зајам од Ујединењих Арапских Емирата вредан милијарду долара, под веома повољним условима, уз процену, коју је изнео први поптредседник Владе Алекасандар Вучић, да ће тиме бити уштеђено око 300 милиона евра.
Министар финансија Лазар Крстић, који ће сутра у Абу Дабију потписати уговор о кредиту, рекао је да ће Србија на годишњем нивоу уштедети по 40 милиона долара, односно око 400 милиона долара за десет година.