ВУЧИЋ: Споразум са Русима о НИС донео више користи него штете
СА ЗАДОВОЉСТВОМ У СКУПШТИНИ ПОЛЕМИСАО СА ЗАХАРИЈЕМ ТРНАВЧЕВИЋЕМ
- Обећао да ће до недеље у потпуности бити завршен рад на 24 предмета спорних приватизација у Србији
- ФАКТИ: Признао да су то „приватизације“ за чије расветљавање је - поред Верице Бараћ - био заинтересован Брисел. А опет: ни реч о томе зашто нема истрага поводом корупције и осталог у шта су протеклих година били умешани они у Србији који су повезани са америчким, британским и немачким крупним инетересима
ПРВИ потпредседник Владе Србије Александар Вучић изјавио је данас да нема ништа против тога да га политички противници окривљују за разноразне ствари, али се пожалио да је тешко радити „у атмосфери интрига и есмислица“, од којих је последња она о његовом наводном утицају на скидање емисије „Ментално разгибавање“ са програма Радија Б92.
„Увек смо спремни да омогућимо онима који нам оспоравају легитимитет да нас замене, за шта међутим морају да испуне један услов - а то је да добију подршку грађана“, рекао је Вучић одговарајући на питање посланика Захарија Трнавчевића зашто је на челу Ватерполо савеза и Тениског савеза поставио па опозвао страначке људе Зорана Бабића и Братислава Гашића.
„Бавим се много важнијим проблемима од тениског и свих других савеза, јер немам времена да о таквим стварима размишљам нити да их решавам“, рекао је Вучић, истакавши да је став СНС да спортом треба да управљају спортисти и добри менаџери, а не политичари.
Вучић је, такође, исправио посланика Трнавчевића објаснивши му да Гашић никада није ни изабран на чело Тениског савеза, те да, сходно томе, није могао да буде ни опозван.
Вицепремијер је констатовао да је, међутим, необично то што Трнавчевићу, који је био истакнути члан Демократске странке, није сметало када су на чело спортских савеза долазили људи из те странке.
Вучић је изјавио да ће до недеље у потпуности бити завршен рад на 24 предмета спорних приватизација у Србији, на којима је инсистирала некадашња председница Савеза за борбу против корупције Верица Бараћ и на које је указала и ЕУ.
„До недеље ће бити у потпуности завршен рад на 24 предмета, тужилаштву ће остати да се изјасни још о четири предмета, а, иначе, што се тиче предистражног поступка, сви ће бити у потпуности завршени. У неким случајевима подигнут је оптужни акт или оптужница, у неким није било основа, али све ћемо потпуно јасно рећи“, истакао је Вучић.
„Чињеница је да тиме показујемо да смо спремни да се ухватимо у коштац са великим важним случајевима који су имали и немале политичке конотације“, рекао је Вучић.
Одговарајући на питање посланика ЛСВ Ђорђа Стојшића о приватизацији НИС-а, Вучић је подсетио да је пре приватизације та компања пословала са губитком и да је споразум са Русима свакако донео више користи, него штете и да је сигурно могао да буде много бољи, као и много шта друго, али ствари нису црно-беле.
„Ако буде било правних захтева за преиспитивање те приватизације, никакав проблем“, рекао је Вучић, напомињући да, сем политичког, није било другог оспоравања приватизације НИС-а.
Он је навео и да је било покушаја да се са руским партнерима у НИС-у говори о повећању висине рудне ренте, али су се они позивали на међудржавни споразум Србије и Русије.
„У његовом састављању нисам учествовао, ако би се мењала висина рудне ренте стављено ми је до знања да то не би било добро по наше билатералне односе. Ми нисмо имали ту снагу да променимо висину рудне ренте, било би добро да је виша , али нисмо успели. Надам се да ће нека следећа генерација, када Србија буде била јача, имати ту врсту снаге“, рекао је Вучић.
Посланик Стојшић је оценио да је за људе из Војводине приватизација НИС-а најспорнија и да је то најављивано као посао века, што и јесте био, али за руску страну, јер су за 400 милиона евра добили и резерве нафте и гаса.