Зукорлић се посвећује Бошњачкој академији и Светском бошњачком конгресу
НЕКА СЕ НИКО НЕ РАДУЈЕ ШТО ЋЕ ФОРМАЛНО БИТИ (ОСТАТИ) САМО МУФТИЈА САНЏАЧКИ
МУАМЕР Зукорлић објавио је нешто чему се могу обрадовати само неупућени и наивни.
Председник Мешихата и главни муфтија Исламске заједнице у Србији Муамер Зукорлић саопштио је, наиме, да му је намера да се повуче са челне позиције у тој верској заједници и да остане „само” - Муфтија санџачки. Дакле: оно што је и досад био.
Још конкретније: саопштио је да на предстојећим изборима за председника Мешихата Исламске заједнице - уопште неће ни кандидовати. Своју накану објаснио је речима: „Ослобађам се најтеже и најчасније функције коју сам до сада обављао, али ћу борбу за пуну слободу и права припадника Исламске заједнице и других људи наставити са позиције муфтије санџачког”.
Замислите: Зукорлић ће и у новој улози наставити да се бори и за права „других људи”. Што би се рекло: ко је спреман да му поверује - нека изволи…
А његову најаву - да ће се одсад „значајније посветити бошњачком националном покрету, а посебно Бошњачкој академији наука и уметности и Светском бошњачком конгресу” - на чијем челу је његов блиски пријатељ бивши реис-ул-улема Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Мустафа Церић - треба схватити најозбиљније. Ту фолирања неће бити. Ту Церић и Зукорлић неће попуштати.
Узгред, Зукорлић се делимично повлачи у пуном уверењу да његов одлазак са челне функције неће ослабити Исламску заједницу у Србији. Према његовим речима, већ је достигла „такву зрелост да њена стабилност и будућност не зависе од тога ко је на челу Мешихата”.
Свом наследнику обећао је пуну подршку ”на путу очувања слободе и аутономности и јединства Исламске заједнице”. Ово је сигуран знак: да већ зна ко ће то бити и да је на то песудно утицао.
Мешихат свог новог председника, који је по Уставу Исламске заједнице истовремено и главни муфтија у Србији, треба да изабере 4. јануара.
Зукорлић се на месту санџачког муфтије налази од 1993. године односно од формирања Мешихата Санџака, а на челу Мешихата Исламске заједнице у Србији је био од 2006. године.