Ђукановић жели да има Брисел између себе и Београда

„ГОСПОДАР ЦРНЕ ГОРЕ” У ПРВОЈ ПОСЕТИ СРБИЈИ ПОСЛЕ ДЕСЕТ ГОДИНА

  • Разговарао са Дачићем и Вучићем, а режимска пропаганда као успех „продаје” ово: Србија и Црна Гора су, након отопљавања односа и низа сусрета представника две државе, кренуле у реализацију више договорених решења, попут заједничких апликација код фондова ЕУ за путеве и пруге и размене искустава у евроинтеграцијама
  • ФАКТИ: Уочи доласка у Београд, главни Монтенегрин је написао и лаж да ниједан потез Црне Горе није био уперен против Србије и Срба, ма где живели, нити ће се то икада десити. Ништа што је међу првима признао шиптарско Косово. Али, нико му из београдског режима ово неће замерити јер и он признаје Тачијеву државу и помаже му да направо Велику Албанију

        ПРЕМИЈЕР Црне Горе Мило Ђукановић, борави данас у званичној посети Београду, првој после десет године.

        Ђукановић се прво састао са председником Владе Србије Ивицом Дачићем, чиме је почео званични део његове посете Београду. Ђукановићу је претходно испред Палате Србија приређен свечани дочек, уз интонирање химни двеју држава и војне почасти.

        После разговора са Дачићем, Ђукановић је у Палати Србија у четири ока разговарао и са првим потпредседником Владе Србије Александром Вучићем. Потом је одржан пленарни састанак делегација Србије и Црне Горе.

        Двојица премијера ће данас потписати Споразум о сарадњи измеду Владе Црне Горе и Владе Србије у контексту приступања Европској унији, а затим ће се Дачић и Ђукановић обратити медијима.

        Ђукановић ће се данас у Народној скупштини састати и са председником парламента Небојшом Стефановићем.

        Председник Србије Томислав Николић, који је, према најавама, такоде данас требало да разговара са Ђукановићем, отпутовао је у међувремену у Јоханесбург на комеморативни скуп поводом смрти Нелсона Манделе.

        Са Ђукановићем су у посету Србији дошли и министри економије и одрживог развоја и туризма - Владимир Каварић и Бранимир Гвозденовић. Ђукановић је у Београд допутовао јуче.

        Током Ђукановићеве посете може се очекивати конкретизација неких решења од интереса за грађане обе земље, договорених приликом септембарске посете Дачића Подгорици.

        Србија и Црна Гора су, након отопљавања односа и низа сусрета представника две државе, кренуле у реализацију више договорених решења, попут заједничких апликација код фондова ЕУ за путеве и пруге и размене искустава у евроинтеграцијама.

        Ђукановић је последњи пут био у Београду у марту 2003. године, на сахрани убијеног премијера Србије Зорана Ђинђића.

        Уочи прве званичне посете Србији након црногорског осамостаљења, Ђукановић је оценио да обе земље „као независне државе стабилно напредују на путу европских интеграција“.

        Он је у ауторском тексту за НИН подсетио да је Црна Гора већ у преговорима за чланство у Европској унији, а да ће Србија врло брзо отпочети с тим процесом.

        „Сарадња коју већ остварујемо на том послу доприноси јачању поверења и наших укупних односа“, сматра Ђукановић.

        Он је додао да у Београд долазио са помућеним осећањима.

        „Не могу да заборавим Зорана Ђинђића и његову сахрану као повод за један од мојих последњих боравака тамо, нити да сакријем задовољство што данашња власт у Србији истрајава на његовој европској визији“, напоменуо је Ђукановић.

        Он је додао да ниједан потез Црне Горе није био уперен против Србије и Срба, ма где живели, нити ће се то икада десити.

        Вицепремијер Вучић казао је да Београд жели да има најбоље могуће односе са Црном Гором.

        Он је оценио да у односима Србије и Црне Горе следи период добрих односа, додајући да ће званицни Београд урадити све да сарадња две државе буде за пример у региону.

        „Хоћемо најбоље могуће односе, односно да такви буду и у будућности. Хоћемо да сви знају колико је нама у Србији важна Црна Гора и да сви у Црној Гори знају колико је Србија њима важна“, казао је Вучић.

        Он је додао да је легитимно то што га занима како ће да живе Србија и Црна Гора, односно како ће да боље живе грађанина две дрзаве.

        „Ако мислите да Србија и Црна Гора могу да живе боље тако што ће једни у клин, а други у плочу - онда нико неће имати бољитак“, навео је први потпредседник Владе Србије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари