„Сви се у међународној заједници слажемо да север треба да остане унутар Косова“

ШЕФ МЕЂУНАРОДНЕ ЦИВИЛНЕ МИСИЈЕ У ПРИШТИНИ

ПИТЕР ФЕЈТ У ИНТЕРВЈУУ ФОНЕТ-У

  • Упитан о решењима за север, да ли би то могла да буде широка аутономија тог подручја или федерализација Косова, Фејт је рекао да неће категорично да одговори, али сматра да би „све ове идеје требало да буду на столу“
  • Постоје три основна принципа која нас воде ка решењу: нема поделе, нема насиља и нема замрзнутог конфликта
  • Ми, као Европска унија (ЕУ), не можемо толерисати да север Косова заврши као замрзнути конфликт, па да тамошњи грађани немају никакву перспективу за бољу будућност, нагласио је Фејт
  • Фактu: Остаје једино да се види: хоће ли, и како, на све ово одреаговати озбиљне дипломатије озбиљних држава, као што су Русија и Кина, које ни свој однос према „статусу Косова“ не морају, као Борис Тадић, римовати са интересима и погледима Фејтових газда

        ПРИШТИНА, (ФоНет) - Шеф Међународне цивилне канцеларије (ИЦО) у Приштини Питер Фејт изјавио је у интервјуу ФоНету да се нада да ће проблем барикада на северу Косова бити решен мирним путем и оценио „пожељним“ да се ситуација на том подручју „врати у нормалу што је више могуће“.

        „Људи са севера не треба да буду криминализовани, нити сматрани за део некакве криминалне сцене“, нагласио је Фејт и прецизирао да су „90 одсто, можда и више од тога, грађани који поштују закон“.

        „Они желе да се све ово разреши, да се крећу слободно и да буду део европске будућности“, рекао је Фејт, али је указао и на везе „српских и албанских криминалних организација, што је потребно елиминисати“.

        Он је зато, као важну димензију ситуације на северу Косова, означио „ред, закон, враћање слободе кретања и јачање владавине права, што је у одговорности КФОР-а и ЕУЛЕКС-а“.

        Али, мора и да постоји комуникација између севера и заједнице косовских Албанаца, јер се, како је напоменуо Фејт, „сви у међународној заједници слажемо да север треба да остане унутар Косова“.

        Упитан о решењима за север, да ли би то могла да буде широка аутономија тог подручја или федерализација Косова, Фејт је рекао да неће категорично да одговори, али сматра да би „све ове идеје требало да буду на столу“.

        „Требало би постоји спремност за ангажовање у разговорима, као и флексибилност и креативност у налажењу решења“, нагласио је Фејт.

        Он је, истовремено, прецизирао да „постоје три основна принципа која нас воде ка решењу: нема поделе, нема насиља и нема замрзнутог конфликта“.

        „Ми, као Европска унија (ЕУ), не можемо толерисати да север Косова заврши као замрзнути конфликт, па да тамошњи грађани немају никакву перспективу за бољу будућност“, нагласио је Фејт.

        Поводом проблема админстративних прелаза на северу, Фејт је нагласио да је Косово „за ЕУ једна, целовита, јединствена царинска област“.

        „Закључени су споразуми у техничком дијалогу, у којем посредује ЕУ“, рекао је Фејт и подсетио да су споразум о косовском царинском печату обе стране признале као званични документ.

        „Мислим да за примену овог споразума треба да буде јасно да је битно да на граничним прелазима буду присутни косовски цариници“, нагласио је Фејт.

        Он „разуме“ да „овде постоји проблем са статусом и да Србија не признаје царински прелаз као такав, већ га види као административну линију“, али сматра да то није реалност са тачке гледишта Косова.

        „Ми радимо на темељу става да је за то потребно да се постигне аранжман којим ће се спречити шверц и којим се прихвата реалност на терену“, напоменуо је Фејт.

        Упитан о дијалогу Београда и Приштине, Фејт је одговорио да „може само да се нада“ да ће дијалог бити „што значајнији и што садржајнији“ и оценио да постоји одређени притисак на обе стране да буде настављен пре децембарског састанка Савета ЕУ.

        На том састанку, подсетио је Фејт, биће разматрана препорука Европске комисије да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ, због чега Комисија „мисли да је пожељно да обе стране, али свакако Србија, играју веома конструктивну улогу у наставку дијалога“.

        „Сам наставак дијалога, уз даље постојање барикада у време када се Савет буде састајао у децембру, не би, међутим, био баш охрабрујући да би ЕУ предузела наредни веома битан корак, као што је додела статуса кандидата“, упозорио је Фејт.

        Он не може да предвиди, нити да прејудицира шта ће свака држава чланица ЕУ појединачно одлучити о препоруци Комисије да Србија добије статус кандидата.

        „Свака ће дати своје мишљење у вези са предлогом Комисије, и може лако доћи до тога да неке државе чланице помисле да није довољно то да Србија буде само конструктивна у техничком дијалогу, већ да је потребно да се учини више“, наговестио је Фејт.

        Он је подсетио на изјаву немачке канцеларке Ангеле Меркел о потреби да се демонтирају паралелне структуре и оценио да је „можда ту потребно више“ урадити.

        Напомињући да је важно да Србија размишља о дугорочним решењима за север, Фејт је рекао да у здравству и школству паралелне институције неће морати у потпуности да се укину, „али ће морати да буду транспарентне и одговорне, што је веома битно, јер је то захтев ЕУ“.

        Фејт је поновио да међународна заједница неће прихватити никакве промене граница и оценио да је ситуација на Балкану географски стабилизована.

        „То је нешто што се неће мењати и мислим да не би било продуктивно да се и даље мисли да то може да се покушава. Тиме бисмо само губили време“, закључио је Фејт.

„Дошло је време и да Дик Марти покаже доказе које наводно поседује“

        Шеф Међународне цивилне канцеларије (ICO) Питер Фејт „уверен“ је да ће ЕУЛЕКС спровести детаљну истрагу оптужби о трговини људским органима, али сматра и да је „дошло време и да господин Дик Марти покаже те доказе које наводно поседује“.

        Фејт је ФоНету рекао да је ЕУЛЕКС „сада стекао додатну стручност и капацитете да може да изврши једну веома детаљну истрагу“.

        „Мислим да је, такође, дошло време и да господин Дик Марти покаже те доказе које наводно поседује“, прецизирао је Фејт и објаснио да, без додатних доказа, „истрага неће бити комплетна колико бисмо ми желели“.

        „Ја ово доживљавам веома озбиљно, Влада Косова је вољна да сарађује, ЕУ види ово као веома битну ствар“, рекао је Фејт.

*    *    *    *    *

Ево како Тачијеви заштитници из ЕУ диктирају у име „међународне заједнице“!

        ПРВО о Фејтовом гарду и легитимисању.

        Човек је „шеф Међународне цивилне канцеларије (ICО) у Приштини“, али му то нимало не смета да говори „ми, као Европска унија (ЕУ), не можемо толерисати...“

        Што не би говорио и у Тачијево и Харадинајево име кад му Београд од почетка толерише да говори и ради шта пожели?! Уосталом, он то и чини и у овом разговору јер, у једном моменту, без зазора наглашава „то није реалност са тачке гледишта Косова“.

        Дакле, за тобожњег шефа тобожње  „Међународне цивилне канцеларије“ уопште не постоји никаква легитимна „реалност са тачке гледишта Србије“.

        Зна Фејт да му за ово ни Тадић, ни Цветковић, ни Јеремић неће никада ништа приговорити. Зато - иако се Борис и Вук „убише“ да нас увере како су Азербејџан, Румунија и добар део „међународне заједнице“ и даље на нашој страни, а и да је Еввропска унија поводом статуса КиМ још подељена, драги Питер - као да су му се на то лично потписали председници Румуније, Шпаније и Словачке - самоуверено упозорава „ми, као Европска унија (ЕУ) не можемо толерисати...“, па потом и подвлачи „сви се у међународној заједници слажемо да север треба да остане унутар Косова“.

        Шта мислите: хоће ли му Мадрид, Букурешт, Братислава или Баку „извући уши“ за  оно „ми као ЕУ“ или за ово „сви се у међународној заједници...“? Наравно да неће. Да су хтели, Фејт би већ раније - и  не једном - налетео на такву „мину“. Сигурно, да  им је толико стало до Србије и међународног права! А што би им и стало кад Београду није стало?! Кад Београд нема петље ни да се за највиталнији српски интерес бори на начин на који се други боре и за свој најситнији!

        Нико се - то је закон у међународним односима - не заузима за оне који плашљиво подвијају реп и, још, једно говоре свом народу, а - пречесто - сасвим друго странцима који њиховој земљи кроје капу!

        Фејт је, све у свему, својеврсна казна божија - казна „бога“ којем се моле Тадић, Цветковић, Јеремић и остали Стефановићи. Јер, дозволише да се испостава ЕУ  у Приштини прогласи за „Међународну цивилну канцеларију“, а и да по налозима Лондона, Берлина и Париза говори у име целе ЕУ, да, поврх свега, наступа у име „свих у међународној заједници“ и да обзнањује како „међународна заједница неће прихватити никакве промене граница“.

        Да све буде још наказније, Фејт - у време кад Вук, Чеда и остали „преокреташи“ трубе безусловну капитулацију у виду Ахтисаријевог плана - не искључује унапред могућност „федерализације Косова“.  Чак наглашава да би „све идеје требало да буду на столу“.

        Као неко ко има неспорни мандат да говори у име и ЕУ  и „међународне заједнице“, зато Фејт - чиновник оних од којих Тадић тражи и очекује „кандидатуру“ без које нема шта да тражи на изборима - и може да грми: „нема поделе, нема насиља и нема замрзнутог конфликта“.

        Па и да црвеним плајвазом подвлачи: „Ми, као Европска унија (ЕУ), не можемо толерисати да север Косова заврши као замрзнути конфликт, па да тамошњи грађани немају никакву перспективу за бољу будућност“.

        Остаје једино да се види: хоће ли, и како,  на све ово одреаговати озбиљне дипломатије озбиљних држава, као што су Русија и Кина, које ни свој однос према „статусу Косова“ не морају, као Борис Тадић, римовати са интересима и погледима Фејтових газда.

        Хоће ли „прогутати“ да Тачијеви заштитници из ЕУ „и Вашингтона прогутају“ целу ЕУ и да своје интересе и свој диктат подмећу целој „међународној заједници“.

        Ђуро Билбија 

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари