Физичари у ЦЕРН-у видели на шта се распада „Божија честица”
ЗАХВАЉУЈУЋИ НОВИМ ПОДАЦИМА - БИЋЕ У СТАЊУ ДА ОДРЕДЕ ДА ЛИ ПОСТОЈЕ ДРУГИ ФИЗИЧКИ МОДЕЛИ
- Детектор Атлас показао да се Хигсов бозон распада на две нестабилне елементарне честице тау лептона које припадају породици фермиона и представљају компоненту материје
- За време следећег пуштања у рад Великог андроног колајдера који је предвиђено за 2015. гоидну, сударање протона ће се реализовати при већим енергијама
ЕВРОПСКИ центар за нуклеарна истраживања CERN обнародовао је прелиминарне резултате добијене помоћу детектора ATLAS.
А тај детектор је показао: да се Хигсов бозон распада на две честице тау лептона.
Ове нестабилне елементарне честице припадају породици фермиона и представљају компоненту материје. На тај начин, научници CERN добили су први доказ да се Хигсов бозон распада на фермионе.
Добијени резултат оцењен је са 4,1 сигма. А то значи да још нису стопроцентно сигурни у добијене резултате јер кад јесу - обично дају оцену пет сигма.
У јулу 2012. године стручњаци из CERN објавили су да су открили нову честицу у којој су препознали Хигсов бозон. Ово откриће допунило је тзв. Стандардни модел – главну теорију физике елементарних честица чију веродостојност ни до дан данс нико није успео да оповргне.
Знања о продуктима распада Хигсовог бозона изузетно су важна како да присталице Стандардног модела, тако и за оне који траже нове правце у физици.
„Божја честица” постоји само веома кратак временски период, након чега се распада на друге честице. Различите варијанте коначних стања називају се формама распада чијим су се дефинисањем и бавили научници.
Стандардни модел подразумева присуство неколико група или породица елементарних цестица. Ако их замислимо у виду табеле, онда слава имамо фермионе, који чине материју, а с десна – калибриране бозоне – честице преноснике фундаменталног узајамног дејства.
Физичари који раде на пројекту ATLAS до су досад доказивали да се Хигсов бозон распада на калибриране бозоне, али се испоставило да то није тако.
Прва теорија која је објашњавала како калибрирани бозони добијају нулту масу, називала се Браут-Енглер-Хигсов механизам.
Међутим, Стандардни модел тврди да фермиони добијају масу на исти начин, што значи да су шансе да продукти распада Хигсовог бозина буду фермиони или бозони, биле апсолутно једнаке.
Резултати експеримента ATLAS доказали су да се Хигсов бозон заиста распада на фермионе при брзини коју подразумева Стандардни модел. Ово важно откриће постало је могуће захваљујући пажљивој анализи података који су су добијени током првог лансирања Великог андроног колајдера.
Захваљујући новим подацима, физичари ће бити у стању да одреде да ли постоје други живи физички модели.
За време следећег пуштања у рад Великог андроног колајдера који је предвиђено за 2015. гоидну, сударање протона ће се реализовати при већим енергијама.
У наредних неколико година биће јасније како се може допунити Стандардни модел или шта ће га заменити.
Г. Шимпрага