Ген Lin28a „тера“ ткиво да се регенерише као у младости

АМЕРИКАНАЦ ЏОРЏ ДЕЛИ ИЗ ДЕЧИЈЕ БОЛНИЦЕ У БОСТОНУ

И ЊЕГОВЕ КОЛЕГЕ ЗАСАД СВЕ ПРОВЕРИЛИ НА - МИШЕВИМА

  • Научници су вештачки активирали Lin28a код одраслих мишева и открили да је то стимулисало размножавање и миграцију њихових ћелија. Након тога мишевима је брже расла обријана длака, а лакше се регенерисала хрскавица, кости и везивно ткиво при повредама ушију и прстију

         НАУЧНИЦИ су открили ген чије активирање „тера“ ткиво одраслих мишева да се регенерише истом брзином као код младих животиња.

         Резултате својих истраживања објавили су у часопису Cell, а у приказу онога до чега су дошли пишу:

         „Ово звучи као научна фантастика, али (ген) Lin28a може бити део лековитог коктела који ткиву одраслих даје изузетне способности регенерације које се дешавају само код младих животиња“ - објаснио је Џорџ Дели из Дечије болнице у Бостону.

         Зна се да се ткива обнављају много брже у младости, него у старијој доби. То је тачно и за многе животиње - почев од инсеката па све до сисара. Молекуларни механизми који утичу на способност ткива да се регенерише били су до дан данас непознати.

         Дели и његове колеге претпостављају да важну улогу у овом процесу игра беланчевина кодирана као ген Lin28a. Овај ген је активан у стадијуму ембрионалног развоја, док са старењем ниво беланчевина које он кодира опада.

         Научници су вештачки активирали Lin28a код одраслих мишева и открили да је то стимулисало размножавање и миграцију ћелија. Након тога мишевима је брже расла обријана длака, а лакше се регенерисала хрскавица, кости и везивно ткиво при повредама ушију и прстију.

         Истраживачи су открили да је Lin28a благотворно деловао због стимулације ћелијског „дисања“ - процеса прераде храњивих материја и кисеоника који доспевају унутар ћелија у јединствене молекуле аденозин-трифосфат (АТП) који су извор енергије за бројне биохемијске реакције.

         Аутори научног чланка сматрају да резултати њиховог истраживања могу помоћу у стварању препарата који ће доприносити регенерацији и обнови ткива код људи.

         Горан Шимпрага

 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари