ДАЧИЋ: Да би Србија живела као нормалан свет - Срби ће морати да се промене

ПРИЗНАО У ЛОНДОНУ ДА СРБИЈУ ДО ФОРМАЛНОГ ЧЛАНСТВА У ЕУ ЧЕКА

ИЗУЗЕТНО ДУГ И ИСТО ТОЛИКО ТЕЖАК ПУТ

  • У Четам хаусу, британском Краљевском институту за међународне односе, Ивица Дачић рекао да грађани Србије морају да се промене, да не чекају да им неко помогне већ да сами нешто ураде
  • И баш зато, овој влади Србије, њен основни приоритет, њен циљ свих циљева, није то када ће Србија ући у Европу, него, управо супротно, када ће Европа ући у Србију. Када ћемо ми, сами, моћи да кажемо да живимо, радимо, и понашамо се онако као живе, раде и понашају се и сви европски народи
  • Уколико Србија не схвати да јесте део Европе, уколико у Србији не почне да се живи, ради и понаша као у Европи, и то одмах, тешко да „ћемо икада моћи да пређемо ту невидљиву границу, да изађемо из те сенке која постоји још од Берлинског конгреса, а која нас ставља у онај тамни део континента, део заклоњен од сунца, у туробан, тужан и заборављени исток - рекао је Британцима председник Владе Србије
  • Србија је - додао је Дачић - у најмању руку, чудна држава. Држава у којој ни границе нису до краја дефинисане, држава оптерећена прошлошћу, колико оном славном, толико и оном осуђеном, држава несигурна, до краја, у своје наследство, и у свој идентитет. И уз све то, држава осиромашена ратовима, санкцијама, пљачкашком транзицијом и заиста криминалном приватизацијом
  • ФАКТИ: Оволико свој народ и његову историју и идентитет нико одавно није „испљувао“! Нико оволико није „испљувао“ ни тзв. источна врата Томислава Николића! Касни Ђинђић је за овог лажног „Слобиног сина“, који се размеће као да је тобоже ратовао против Хашима Тачија, истински српски националиста, српски суверениста и српски евроскептик! Једино што „Слобин син“ нема никакво објашњење: шта то њему, Вучићу и Николићу смета да у Србији ПРАВЕ ЕВРОПУ без срамне и трагифарсичне капитулације пред ЕУ, НАТО и великом Албанијом...

          ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић данас је дводневну посету Лондону почео састанком са британским шефом дипломатије Вилијамом Хејгом, после чега је на скупу у Четам хаусу нагласио да је главни приоритет његове Владе да Србија почне да живи „као сав нормални свет“ и да је за то нужно да се и сами Срби промене.

          „Говорићу вам о Србији у Европи, и то у садашњем времену, без обзира на чињеницу да нас до формалног чланства у ЕУ чека изузетно дуг и исто толико тежак пут“, рекао је Дачић у дебати на тему „Будућност Србије у Европи“, одржаној у Четам хаусу, британском Краљевском институту за међународне односе, једном од водећих у свету.

          Премијер је рекао да грађани Србије морају да се промене, да не чекају да им неко помогне већ да сами нешто ураде.

          „Верујем да ми, грађани Србије, можемо много. И хајде да у то верујемо заједно, и да на томе заједно радимо. Да се, заједно, мењамо и да, заједно, растемо“, рекао је он.

          Дачић је признао да Европа има своје муке и своје приоритете, као и јасна правила, која не дозвољавају недорађеним државама, системима и привредама да буду њен део, додавши да ко то не разуме, не разуме ни шта треба да ради да би био део те велике породице.

          „И баш зато, овој влади Србије, њен основни приоритет, њен циљ свих циљева, није то када ће Србија ући у Европу, него, управо супротно, када ће Европа ући у Србију. Када ћемо ми, сами, моћи да кажемо да живимо, радимо, и понашамо се онако као живе, раде и понашају се и сви европски народи. Или, како то имам обичај да кажем својим сународницима, када ћемо „да живимо као сав нормални свет“„, рекао је Дачић.

          Премијер Србије је нагласио да Србија жели и мора да се промени, у чему ће морати да јој помогне и Европа, и додао да почетак приступних преговора значи да је Србија кренула европским путем.

          „Свака институција коју на том путу изградимо, сваки европски шраф који уградимо у наш систем, сваки корак који направимо ка том западу, биће доказ да више нисмо само, како су нас у Енглеској, током Великог рата звали, 'чувари врата', већ да смо поносан и успешан народ за који су свака врата отворена“, поручио је он, наводећи да је то његов сан.

          ОПРЕЗ, ХИПНОЗА: Како је рекао, уколико Србија не схвати да јесте део Европе, уколико у Србији не почне да се живи, ради и понаша као у Европи, и то одмах, тешко да „ћемо икада моћи да пређемо ту невидљиву границу, да изађемо из те сенке која постоји још од Берлинског конгреса, а која нас ставља у онај тамни део континента, део заклоњен од сунца, у туробан, тужан и заборављени исток.“

          Дачић је, у оквиру дебате на тему „Будућност Србије у Европи“ у водећем међународном институту, подсетио да је Србија пре стотинак година већ била део Европе, „европски херој, победник у Великом рату, поштована и чак и слављена“, да је потом ишчезла и да ју је заменила Југославија, која се и сама распала 1990-их година, после чега се Србија поново појавила.

          „За неке то, са стране, изгледа као мађионичарски трик - час те има, час те нема, па те поново има... а за оне који су животе провели у том трику... верујте ми, не знам шта за њих да кажем. Још ми је теже када њима, чији су животи у свему томе пропали, лично морам да се обратим. А морам, пошто Србија поново постоји, и пошто сам јој ја премијер“, рекао је он, напомињући да му је дужност да не лаже.

          ОПРЕЗ, ХИПНОЗА: „И зато признајем, ево и вама, да нам је Србија, па у најмању руку, чудна држава. Држава у којој ни границе нису до краја дефинисане, држава оптерећена прошлошћу, колико оном славном, толико и оном осуђеном, држава несигурна, до краја, у своје наследство, и у свој идентитет. И уз све то, држава осиромашена ратовима, санкцијама, пљачкашком транзицијом и заиста криминалном приватизацијом. То је данас Србија“, казао је Дачић.

          Дачић је истакао да је и он лично, због дужности коју обавља и визије Србије коју има, показао да су промене неопходне и могуће када је постао први српски политичар који је стегао руку косовском премијеру Хашиму Тачију.

          „У неким другим околностима, то не би била вест... У нашим околностима, то је нешто сасвим друго. Нешто на нивоу сензације. Хашим Тачи и ја смо, даме и господо, ратовали“, рекао је председник Владе.

          Дачић је подсетио да је Тачи у Србији доживљаван као злочинац, да му је надимак био „Змија“ и да је за њим била издата потерница, док су њега на Косову звали „Слобин син“ и доживљавали као део режима у којем су косовски Албанци препознавали агресију и злочин.

          „И нас двојица, са таквом историјом, и још више, са таквим окружењем, успели смо да се рукујемо, седнемо и разговарамо... Мислим да је, за оба народа, која нас двојица представљамо, то био један од најзначајнијих тренутака у историји“, рекао је Дачић.

          Према његовим речима, Србија, њена влада, њени људи, њене институције и њен систем морају сместа да постану европски, а та промена мора да се догоди и на читавом Балкану.

          „Зато што, ако се не догоди, ми ћемо, читаво полуострво, заувек остати у тој источној сенци. У Европи ће да се разговара, на Балкану ће да се ратује. У Европи ће да се ради, на Балкану ће да се умире од сиромаштва. У Европи ће народи да се поштују, на Балкану ће да се истребљују“, казао је Дачић.

          Премијер Србије сутра у Лондону учествује на Дану инвестирања у Србију. У делегацији Србије су и министар финансија Лазар Крстић, министар привреде Саша Радуловић и министар саобраћаја Александар Антић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари