ДАЧИЋ: Србијагас је државни проблем, али се поједностављује кроз Бајатовићеву судбину
МИНИСТАРКА ЕНЕРГЕТИКЕ ОПТУЖИЛА КОМПАНИЈУ ДА ЈЕ „ПОЈЕЛА СЕБЕ“
И РЕКЛА ДА СЕ НЕ СМЕ ДОЗВОЛИТИ ДА УРУШИ ГАСНИ СЕКТОР
МИНИСТАРКА енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је Србијагас „појео сам себе“, да се не сме дозволити да „поједе“ и гасни сектор Србије, да се том компанијом бави и Европска комисија и да јој је премијер Ивица Дачић потврдио да ће се укључити у разговоре о пословању Србијагаса.
„Србијагас је појео сам себе. Нећу да дозволим да поједе гасни сектор Србије“, рекла је Михајловић новинарима.
Она је рекла да се данас видела са премијером Дачићем, и да је он потврдио да ће ускоро разговарати о енергетици. Михајловић је истакла да је озбиљно мислила кад је рекла да пословање Србијагаса угрожава енергетску безбедност Србије и да сви трпе, и потрошачи и држава и запослени у тој компанији, због тога што се она не реформише.
Постоје и писма Европске комисије, додала је, у којима се наводи да није подељена делатност у Србијагасу.
„Ми не можемо да издвојимо новац за интерконекцију између Србије и Бугарске, јер није кренуло реструктурирање Србијагаса. Дакле, то мора да се решава“, поручила је Михајловић.
Србијагас мора да се реформише, прецизирала је, пре свега због саме компаније и невероватних дугова која има, и додала да то подразумева финансијску и организациону консолидацију.
Подела делатности у Србијагасу мора да се изврши да би његово пословање било прегледно, да би се знало где су трошкови, а где приходи и да би се поштовао Закон о енергетици, који се тренутно не поштује.
„Онај ко није способан да води предузеће“, неће га ни водити.
Премијер Ивица Дачић изјавио је данас да је Србијагас државно питање и проблем које се поједностављује кроз судбину директора Душана Бајатовића за кога је рекао да мора да одговара „уколико је нешто украо“.
Дачић је у Аеро клубу рекао да се ситуација око Србијагаса, које је оценио као државно питање и државни проблем, поједностављује кроз судбину директора предузећа Душана Бајатовића. Он је прецизирао да на пример Петрохемија дугује Србијагасу 18 милијарди динара што је око 150 милиона евра.
„Јел то значи да Бајатовић треба да искључи Петрохемију, Железару...мора држава око тога да се договори кроз концепцију шта хоћемо око Србијагаса“ рекао је Дачић.
Он је указао да не може да постоји социјална цена, а да се истоврменео тражи профит и додао да Бајатовић уколико је „нешто украо мора да одговара“. Дачић је додао да је са првим поптредседником владе Александром Вучићем имао низ састанака о темама инфраструктуре и саобраћаја, а да ускоро следи и разговор о енергетици.