„Ровињски дим“ само под условима за цигарете из осталих земаља ЕУ!
ОЧЕКИВАНИ ОТПОР ПРОИЗВОЂАЧА ЦИГАРЕТА И АГРОЕКОНОМИСТА СРБИЈЕ
Миладин Шеварлић
СРБИЈА мора да штити своје националне интересе и не би требало да дозволи да произвођачи дувана из Хрватске, после учлањења у ЕУ, имају привилегован положај на тржишту преосталих земаља CEFTA, изјавио је данас председник Друштва аграрних економиста Србије Миладин Шеварлић за Тањуг.
Треба имати у виду да је Србија једна од земаља чланица CEFTA споразума која има изузетно значајне и реномиране светске произвођаче цигарета и прерађиваче дувана, указао је Шеварлић Тањугу.
„У Србији, због енормне незапослености, постоји врло велика шанса запошљавања значајног броја незапослених лица, пре свега оних који имају мање радне способности у релативно лакшим пословима, кад се ради о берби листа дувана“, навео је Шеварлић.
Како је Тањугу јуче речено у Европској комисији, уколико Србија до краја године не одобри увоз цигарета из Хрватске по сниженим тарифама, тај захтев ће бити уграђен у оквир за преговоре о придруживању, чија је израда у току.
Настојање Хрватске да и после уласка у ЕУ ужива повлашћен положај у извозу цигарета какав је имала у оквиру CEFTA споразума је, како је нагласио Шеварлић, пример како једна држава штити своје националне интересе.
Хрватска чак користи недавно учлањење у ЕУ да би себи практично обезбедила подршку и утицај свих преосталих 27 чланица ЕУ у циљу реализације својих националних интереса, додао је он.
Сектор производње и прераде дувана тржишно је врло значајан и осетљив, због тога што се ради о акцизној роби и роби која је доминантно под контролом државе, за разлику од других сектора пољопривредне производње и прераде пољопривредних производа, указао је Шеварлић.
Задржавање царине на увоз цигарета из Хрватске од 15 одсто негативно би се одразило на дуванску грану индустрије, пошто би то утицало на преиспитивање пословних стратегија домаћих произвођача цигарета, смањење набавки домаћег дувана, смањење запослености, производње и извоза, речено је раније Тањугу у Одбору за пољопривреду Привреде коморе Србије.
Ово је јединствен став произвођача и прерађивача дувана у Србији, као и надлежних органа и тела Привредне коморе Србије.
Како наводе у ПКС, привреди Србије није у интересу давање посебних уступака Хрватској, пре свега из разлога што то значи аутоматско стварање повољнијих услова увоза пољопривредних производа у Србију из свих осталих земаља чланица ЕУ.
„Ово би сигурно изазвало озбиљне последице по привреду наше земље које би се одразиле на смањење буџета, повећање трговинског дефицита, на смањење запослености, као и на смањење обима инвестиција“, наводе у ПКС.
Дуванска индустрија Србије представља један од стабилнијих сектора привреде, са учешћем са око 14 одсто у укупним буџетским приходима, са 2,6 одсто у БДП и са 2,7 одсто у укупном извозу пољопривредно-прехрамбених производа.
Такође, ниво страних инвестиција у дуванску индустрију износи преко 1,2 милијарде евра, што само потврђује дугорочнији интерес домаћих, а посебно страних компанија за континуирани развој ове профитабилне производње у Србије.
За увоз дувана из Хрватске постоји квота од 200 тона без плаћања царине, а уласком Хрватске у ЕУ квота се укида и примењиваће се пуна царина која важи и за остале земље ЕУ, а то је 10 одсто.
Посебно се за Хрватску мењају услови за увоз цигарета у Србију, пошто је Прелазним споразумом предвиђено плаћање пуне царине на увоз цигарета у износу од 57,6 одсто, што за ову земљу значи погоршање услова извоза цигарета у Србију.
По CEFTA споразуму цигарете из Хрватске имају повољнији третман и то: преференцијална извозна квота од 25 тона цигарета са преференцијалном каматом од 10 одсто, а за количине по искоришћењу квоте, стопа царине износи 15 одсто.
(Тањуг)