ДАЧИЋ: Нећу да југ Србије насељавају други народи и онда га кроз 100 година прогласе својим

НАЈАВИО ДА ЋЕ ИМАТИ ПРИОРИТЕТ У РАЗВОЈУ ДРЖАВЕ

ЗБОГ ОПАСНОСТИ ОД ОДЛАСКА СТАНОВНИШТВА

Ивица Дачић

  • Један од оних који део југа Србије већ сматрају својом „историјском територијом“ - Јонуз МУСЛИЈУ - после сусрета са премијером у Влади Србије, изјавио је: „Дачић је изгубио контролу и прешао у фазу Милошевића. Рекао ми је да има снагу. Ја сам му рекао да, иако сам у згради Владе Србије и у Београду, може да ме хапси, али никако да ме уплаши“
  • Муслију је још поручио Дачићу и његовој влади: да без присуства међународних посредника састанци Албанаца из „Прешевске долине“ с њим неће имати успеха и да следеће састанке свакако треба да организује и надгледа међународни фактор

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да југ Србије треба да има приоритет у развоју државе због опасности од одласка становништва с тог подручја, истакавши да ће следећег месеца у Лесковцу бити одржан састанак чланова Владе и представника југа Србије.

        Дачић је на свечаној седници Општине Гаџин Хан, на којој је заједно са шефом делегације Европске уније у Србији Мајклом Девенпортом уручио кључеве станова за 15 интерно расељених породица које су живеле у колективним центрима, указао на геостратешки значај југа Србије и на сву опасност од одласка становништва с тог простора.

        „Југ Србије би могао да се пуни представницима других народа који би кроз 100 година, на пример, могли овај део Србије да прогласе својом историјском територијом“, упозорио је Дачић.

        Он је рекао да је незапосленост на југу Србије највећа и да је у неким општинама и виша од 50 одсто, оценивши да процес решавања питања избеглих и рашељених лица недопустиво дуго траје.

        Према његовим речима, постоје два начина за решење тог проблема - повратак у крајеве одакле су избегли враћањем њихове имовине и првобитног статуса, као и интеграција у српско друштво.

        Он је рекао да нарочито споро иде повратак на Косово и Метохију и да се тамо вратило тек око 4.000 расељених особа.

        Премијер Србије је истакао да су у Србији раније биле владе које нису хтеле да се баве тешким проблемима, попут питања Косова и Метохије и економске ситуације у земљи.

        „Нико није хтео да спроводи непопуларне мере. Ова влада је преузела ризик за будућност Србије стављајући на дневни ред тешка питања. Ако то не урадимо данас - морамо знати шта ће нам се догодити сутра“, поручио је Дачић.

Јонуз Муслију

        А шта о Дачићевим амбицијама мисле они који део југа Србије већ сматрају својом „историјском територијом“ - открио је данас један од њих.

        Председник Покрета демократског прогреса и представник бивше ОВПМБ Јонуз Муслију изјавио да му је Дачић током јучерашњег сусрета у Влади Србије претио.

        „Дачић је изгубио контролу и прешао у фазу Милошевића. Рекао ми је да има снагу. Ја сам му рекао да, иако сам у згради Владе Србије и у Београду, може да ме хапси, али никако да ме уплаши“, изјавио је Муслију у интервјуу за данашњи приштински дневник „Епока е ре“.

        Муслију је рекао да је Дачић тако реаговао на његов захтев да се реши питање статуса Албанаца у Прешевској долини.

        „На састанку с Дачићем сам затражио да се оствари реципроцитет. Инсистирао сам да сва права која имају Срби на северу Косова имају и Албанци у Прешеву, Медвеђи и Бујановцу“, рекао је Муслију.

        Он је оценио да без присуства међународних посредника састанци с Дачићем неће имати успеха и да следеће састанке свакако треба да организује и надгледа међународни фактор.

        Према његовим рећима, премијер Дачић није био заинтересован да се проблеми реше, већ само да запосли и интегрише неке људе и да одвоји одређена финансијска средства за Прешевску долину.

        Албански лидери с југа Србије јуче су с Дачићем у Влади Србије у Београду разговарали о решавању проблема у тим општинама које су албански лидери дефинисали у заједничкој платформи фебруара 2013. у Бујановцу, а коју је у јуну усвојила и Влада Србије под називом Платформа од седам тачака.

        (Тањуг - Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари