АСАД: С-300? Русија реализује све уговоре које смо потписали

СИРИЈСКИ ПРЕДСЕДНИК О НАМЕТНУТОМ РАТУ СА ЦЕЛИМ ТЕРОРИСТИЧКИМ АРМИЈАМА (крај)

  • После распада СССР-а, Сједињеним Државама се чинило да је Русија заувек уништена. Ипак, крајем 1990-их доласком Путина, Русија је почела постепено да јача и да све доследније брани своје позиције
  • Зато је на крају отпочео нови хладни рат за политички утицај. У њему су САД наступиле на неколико фронтова истрајно покушавајући да блокирају руске интересе у свету
  • Зашто Русија подржава Сирију. Веома је важно да се објасни тај моменат. Данас Русија не брани председника Башара Асада или владу, пошто сиријски народ може  да изабере било ког председника и било коју владу. Русија брани принципе које следи најмање већ сто година: независности и немешања у унутрашње ствари других држава
  • Да ли су нам испоручени ракетни системи С-300? Ниједна земља, разуме се, не може саопштавати о поседовању овог или оног наоружања или о закљученим уговорима за њихову испоруку – то је део државних тајни и оружаних снага. Али, желим да кажем да се реализују сви уговори закључени са Русијом
  • Ни криза, ни притисак САД, Европе и земаља Залива није осујетио њихову реализацију. Русија испоручује Сирији оно што је потребно за њену одбрану и одбрану њеног народа
  • Катар је спонзор терористима, а Турска их обучава  и обезбеђује им коридор. Сада је као спонзор Саудијска Арабија заменила Катар. Саудијска Арабија је - држава која има само новац, а онај ко има само новац не може стварати цивилизовано друштво и подржавати мир

ПРВИ ДЕО: http://fakti.org/rossiya/mediya-menyu/asad-svakog-meseca-u-siriju-udju-desetine-hiljada-stranih-terorista

         СИРИЈСКИ председник Башар Асад дао је ексклузивни интервју утицајном московском дневном листу „Известија“.

         Интервју је објављен под насловом „Реализују се сви уговори закључени са Русијом“,  а сиријски лидер је у њему испричао ко у Сирији, заправо, користи хемијско оружје, прокоментарисао изјаве западних политичара о намери да изврше војни притисак на Сирију и оценио помоћ коју Русија и њен председник пружају сиријском народу.

  • Господине председниче, са чим ће се суочити САД ако се, ипак, одлуче за напад на Сирију или, чак, на упад у земљу?

         - САД чека неуспех као и у свим ратовима које су раније отпочели, почев о Вијетнама до наших дана. Америка је учествовала у много ратова, али ниједном није успела да оствари своје политичке циљеве због којих је почињала те ратове и није успела  да свој вишенационални народ увери у оправданост тих ратова, као ни да накалеми своју идеологију у другим земљама. Да, велике силе уистину могу да отпочињу ратове, али, могу ли и да побеђују?

  • Одржавате ли везе са председником Русије Владимиром Путином? Контактирате ли путем телефона? И ако контактирате, која питања разматрате?

         - Са председником Владимиром Путином повезују ме стари узајамни односи који су успостављени још много пре сиријске кризе. Повремено контактирамо. Наравно, не могу се преко телефона разматрати тако комплексна питања као што је сиријска криза. Односи између наше две земље сада се одржавају преко руских званичних представника који нас посећују, или преко њихових сиријских колега који одлазе у Москву.

  • Планирате ли да ускоро посетите Русију или да у вашу земљу позовете руског председника?

         - Наравно, то је могуће, али мислим да је сада неопходно да уложимо све напоре у решење сиријске кризе унутар земље. Ми сада свакодневно губимо људе, али када се околности побољшају ја ћу посетити председника Путина или ћу га позвати у Дамаск.

  • Настављамо руску тему. Ви знате да се по питању сиријске кризе Русија противи политици САД и ЕУ. Шта ће се десити ако Русија попусти том притиску? Сматрате ли могућим такав сценарио?

         - Важно је да се данас на америчко-руске односе не гледа само кроз сиријску кризу, потребан је шири аспект. Разлика у позицијама према сиријској кризи – само је једна од постојећих противречности између те две земље. После распада СССР-а, Сједињеним Државама се чинило да је Русија заувек уништена. Ипак, крајем 1990-их доласком Владимира Путина, Русија је почела постепено да јача и да све доследније брани своје позиције. На крају је отпочео нови хладни рат за политички утицај. У њему су САД наступиле на неколико фронтова истрајно покушавајући да блокирају руске интересе у свету.

         Циљ САД је да – омаловаже улогу Русије на међународној сцени, поред осталог и путем притиска на сиријско питање.

         Ви можете да поставите питање зашто Русија подржава Сирију. Веома је важно да се објасни тај моменат. Данас Русија не брани председника Башара Асада или владу, пошто сиријски народ може  да изабере било ког председника и било коју владу.

         Русија брани принципе које она следи најмање већ сто година: принципе независности и немешања у унутрашње ствари других држава. Сама Русија је због тога више пута страдала.

         Сем тога, Русија штити своје интересе у региону и то је њено право. Ти интереси нису ограничени, на пример, луком у  Тартусу. Њени интереси су много дубљи: напади терориста на Сирију доводе у опасност стабилност на читавом Блиском Истоку. Дестабилизација овде, одразиће се и на Русију. Руководство наше земље то разуме, за разлику од многих лидера западних земаља. 

         Што се тиче културних и друштвених околности, не смемо заборављати хиљаде руско-сиријских породица које стварају културни и друштвени мост између наше две државе. Да је Русија трговала, то би се десило пре годину-две када политичка слика  није била јасна. Данас је та слика апсолутно јасна свима. Ко тада није трговао, неће ни сада трговати. 

  • Да ли се воде преговори са Русијом о испоруци горива, робе и наоружања? Посебно желим да питам о уговору за испоруку система С-300 – да ли су вам испоручени?

         Ниједна земља, разуме се, не може саопштавати о поседовању овог или оног наоружања или о закљученим уговорима за њихову испоруку – то је део државних тајни и оружаних снага.

         Али, желим да кажем да се реализују сви уговори закључени са Русијом. Ни криза, ни притисак САД, Европе и земаља Залива није осујетио њихову реализацију. Русија испоручује Сирији оно што је потребно за њену одбрану и одбрану њеног народа.

  • Какву помоћ очекује Сирија од Русије: економску или наоружање? Планира ли, можда, Сирија да затражи кредит од Русије?

         - Кад је безбедност земље ослабљена, онда то води и слабљењу економске ситуације. А оно што према војним уговорима Русија испоручује Сирији, свакако ће побољшати економску ситуацију у Сирији.

         Од самог почетка руска подршка нашем праву да бранимо сопствену независност помагала је нашој економији. Низ држава, које се супротстављају сиријском народу, нанеле су нашој економији озбиљне губитке, пре свега због економске блокаде због које сада трпимо. А Русија је поступила потпуно другачије.

         Политичка подршка Русије, као и јасно остварење војних уговора, без обзира на амерички притисак, осетно су побољшали нашу економску ситуацију.

         Што се економије непосредно тиче, наравно, да је сваки кредит од пријатељске земље, као што је Русија, исплатив за обе стране. За руску страну то може да значи проширење тржишта и нове перспективе за руске компаније, а за Сирију је то могућност да привуче средства за развој сопствене економије.

         Не говорим о већ закљученим уговорима са разним руским компанијама о испоруци различитих производа.

         Још једном тврдим да се руски политички став и њена подршка Сирији позитивно одражавају на стабилност и благостање сиријских грађана.

  • Можете ли прецизирати детаље актуелних уговора: односе ли се они на гориво или животне намирнице?

         - Сада економске санкције блокирају добијање намирница, лекова и горива за сиријске грађане. То су основни производи, неопходни за живот. Према томе, оно што сада чини држава Сирија путем потписивања уговора са Русијом и другим пријатељским земљама, омогућава да организујемо снабдевање тим производима.

  • Враћамо се на сиријско питање: – познато је да сте неколико пута проглашавали амнестију. Какви су њихови резултати? Има ли неко од амнестираних побуњеника да се бори у редовима владиних снага?

         - Да, то је истина, а амнестија доноси позитивне резултате. Нарочито када је слика онога што се дешава у Сирији постала свима јасна. 

         Многи бојовници су положили оружје и вратили се нормалном животу. Многи су прешли на страну владе. Те групе се деле на два дела: један део је био обманут од стране штампе, а други је био приморан да под принудом иде у редове бојовника због претњи терориста. Зато увек верујемо да треба да оставимо отворена врата за оне који одлуче да напусте пут којим су ишли против своје отаџбине. Иако су многи у Сирији били против амнестија, она ја себе оправдала и успела да смањи напетост у друштву.

  • Господине председниче, кога можете да наведете као своје главне савезнике, а кога као – противнике? У последње време кваре се односи Сирије са неким земљама – са Катаром, Турском, Саудијском Арабијом. Ко је за то крив?

         - Земље које су са нама на светској сцени су – Русија и Кина, а на регионалном нивоу – Иран. Ипак, могу да кажем да се у свету одвијају позитивне промене: неке земље који су искључиво биле против нас  почеле су да мењају своје позиције, а друге већ успостављају односе са Сиријом. А постоје и земље које нас директно подржавају.

         Постоји низ земаља које су отворено подржавале терористе у Сирији, то су – Катар и Турска.

         Катар је спонзор терористима, а Турска их обучава  и обезбеђује им коридор. Сада је као спонзор Саудијска Арабија заменила Катар. Саудијска Арабија је - држава која има само новац, а онај ко има само новац не може стварати цивилизовано друштво и подржавати мир.

         Ако Саудијска Арабија игра улогу главног спонзора, онда је у Турској друга ситуација. Веома ми је жао што се таквом државом као што је Турска, може управљати помоћу неколико долара. Нажалост, огромном земљом, која има стратешки положај и напредно друштво, управља једна држава Залива. За све то одговоран је премијер Турске. Ту нема кривице турског народа са којим ми делимо традицију и историјско наслеђе.

Премијер Турске - Реџеп Тајип Ердоган

  • Шта стоји иза заједништва позиција Русије и Сирије – само геополитички интереси или и сличност два народа који су приморани да се боре са константном терористичком претњом?

         - Руско-сиријски односи имају много додирних тачака. Прва – Русија је осетила окупацију за време Другог светског рата и Сирија је такође била неколико пута окупирана. Друго, Русија је као и Сирија патила због бројних покушаја мешања у њене унутрашње ствари. Треће, то је – тероризам. Ми у Сирији разумемо шта значи убијање цивилног становништва рукама бојовника на Северном Кавказу, памтимо отимање талаца у Беслану и у позоришту „Норд-Ост“ у Москви. Дакле, руски грађани схватају с чим ми у Сирији морамо  да имамо посла, јер су и сами осетили шта је тероризам. Зато, када долази западни званичник који прича да постоје лоши терористи, а има и умерених терориста – руска страна не верује у то.

         Постоји још једна сличност између Русије и Сирије – то су заједничке породице које сам већ помињао. Да нема културне, друштвене и менталне сличности, не би ни било тих породица које повезују две земље. Свему што сам рекао додаћу: постоје и геополитички интереси о којима сам такође већ говорио. Нестабилност у Сирији и у региону у целини, утицаће и на Русију. Она одлично разуме оно што не разумеју ни Европа ни читав Запад: опасност од тероризма  који нема границе. Било би погрешно мислити да се став тако велике државе каква је Русија заснива на једном или два принципа.

  • Шта очекујете од конференције „Женева-2“?

         - Мисија женевске конференције је да припреми терен за политичко решење у Сирији. Али, ми не можемо да почнемо дијалог у политичком правцу  док се не заустави подршка тероризму  из иностранства. Оно што очекујемо од Женеве је – да се изврши притисак на оне земље које подржавају тероризам у Сирији. Они треба да прекину шверц оружја и упућивање плаћеника-терориста код нас. Кад се тај корак учини биће много лакше да се ради на организацији политичког дијалога између свих сиријских страна о будућем изгледу државе, законодавства и Устава. 

         Превела

         Ксенија Трајковић

 

ПРВИ ДЕО: http://fakti.org/rossiya/mediya-menyu/asad-svakog-meseca-u-siriju-udju-desetine-hiljada-stranih-terorista

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари