Хрватска одустаје од споразума Туђман-Изетбеговић?
ПРОТИВЉЕЊЕ РАСТЕ ЗБОГ ПРЕПУШТАЊА БИХ ДВЕ ХРИДИ У МАЛОСТОНСКОМ ЗАЛИВУ, ВЕЛИКОГ И МАЛОГ ШКОЉА, И ВРХА ПОЛУОСТРВА КЛЕК
Малостонски залив
- Побунили се и ХДЗ-овци. Један од њих, Владимир Шекс, чак је довео у питање Туђманову урачунљивост у тренутку кад је стављао свој потпис, објашњавајући да је он тада већ био тешко болестан, па је доведен у заблуду
ПРОШЛОГ лета доминирала је тема ратификације граничног споразума између БиХ и Хрватске, који су 1999. године потписали Алија Изетбеговић и Фрањо Туђман, преноси ријечки „Нови лист“.
Више месеци трајала је бурна расправа о најави хрватског премијера Зорана Милановића да ће хрватски парламент напокон потврдити тај контроверзни Споразум, али то се није догодило. Годину дана касније чини се да је Влада Хрватске одустала од ратификације.
Коначна одлука није још донета, међутим, у Банским дворима истичу да ово питање није на дневном реду.
„Све смо мање заинтересовани за ратификацију, јер о томе у БиХ заправо немамо с ким разговарати. У суседној, врло сложеној држави заправо не постоји политичка воља за ратификацију тог Споразума, па је онда питање треба ли и ми да то учинимо“, рекао је за „Нови лист“ високи функционер хрватске Владе.
Почетком септембра 2012, Милановић изјавио је да ће његова Влада брзо, у разумном року упутити Споразум у саборску процедуру, али прво је то пребачено за ову годину, затим за период након европских и локалних избора, а сада је све извесније да ће брижљиво припремани документ, којим се дефинише хиљаду километара дугачка граница између БиХ и Хрватске, остати мртво слово на папиру.
Председник Републике Српске Милорад Додик, како наводи лист, противник је овог Споразума и већ је нагласио да ће његови посланици у државном парламенту зауставити ратификацију, због незадовољства граничним решењима око реке Уне, а без гласова барем једног дела посланика из РС ратификација није могућа.
У Хрватској је опозиција Споразуму разноврсна и снажна.
Разлог су две хриди у Малостонском заливу, Велики и Мали Шкољ, те врх полуострва Клека који би припали БиХ.
Зато је кампању против ратификације водио врх Цркве, тврдећи да би се Хрватска тиме одрекла дела суверене територије. С једнаким је аргументима наступало више картографских стручњака као и опозиција на челу с ХДЗ-ом.
Иако је њихов оснивач Туђман потписао Споразум, ХДЗ-овци годинама одбијају да га потврде.
Један од њих, Владимир Шекс, чак је довео у питање Туђманову урачунљивост у тренутку кад је стављао свој потпис, објашњавајући да је он тада већ био тешко болестан, па је доведен у заблуду.
У ХДЗ-у је само Јадранка Косор, чија је влада 2010. такође разматрала могућност ратификовања Споразума, наглашавала пре годину дана да та странка не може игнорисати нешто што је потписао Туђман.