Хоће ли Звечан помрсити рачуне Дачићу и Вучићу и прикочити „велику Албанију”?

ХОЋЕ ЛИ СРБИМА СА СЕВЕРА „СВОЈА” ВЛАСТ У БЕОГРАДУ БИТИ ЉУЋИ И ГОРИ ПРОТИВНИК ОД СВИХ ОСТАЛИХ?

         СРПСКА већина на северу Косова прешла је 4. јуна – конституисањем у Звечану привремене Скупштине АП КиМ – свој Рубикон. Стала је „на црту” и својим у Београду и туђима у Бриселу, Берлину, Вашингтону и Приштини.

         Шта је Србија прешла у Звечану, без обзира што патриоте Николић, Дачић и Вучић не смеју да Скупштину АП КиМ – иако је она потпуно у складу са Уставом Србије не којем су се заклели – признају ни као ванбрачно дете?

         Куд ће кренути политички процеси после Звечана?

         Чему косметски Срби могу да се надају?

         Хоће ли им „своја” власт у Београду бити љући и гори противник од свих осталих?

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Душан ПРОРОКОВИЋ, аутор књиге „Геополитика Србије”

 

         Скупштина прави задња врата на
         кући кроз која може да се изађе

 

 

 

 

  • За државни интерес ово је јако корисно, јер би нам највише одговарало да бриселски споразум што мање успе, односно да се што мање примењује
  • Зато одлуку косовских Срба - иако Влада формално сигурно неће подржати, јер не сме од ЕУ – не треба ни на који начин санкционисати

         ЗВЕЧАНСКО конституисање привремене Скупштине АП Косова и Метохије за тамошње Србе је ово легитиман облик политичке борбе.

         Јасно су рекли да неће да се интегришу у тзв. косовску државу и да не желе да учествују у изборима који ће бити расписани, тако да ово није само легитиман него и логичан корак.

         За државни интерес ово је јако корисно, јер би нам највише одговарало да бриселски споразум што мање успе, односно да се што мање примењује.

         Бриселски споразум је потписан, у Скупштини Србије је уведен у наш законодавни систем, али без обзира на све то сада треба да се види како да се направи најмања могућа штета – а то је да се он не примењује.

         Конституисање Скупштине јесте начин да се примена бриселског споразума што више избегне и може бити јако корисно за државу.

         Она је задњи излаз из куће: ако је бриселски споразум ушао на предња врата, ово су задња врата на нашој кући кроз која може да се изађе.

         Зато одлуку косовских Срба - иако Влада формално сигурно неће подржати, јер не сме од ЕУ – не треба ни на који начин санкционисати!

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Слободан САМАРЏИЋ, шеф посланичке групе

         ДСС у Народној скупштини

 

         Звечан ће зaустaвити стрмoглaву
         прeдaју дeлa тeриториje Taчиjу

 

 

 

  • Oвo je трeнутaк кaдa Срби нa Кoсoву схвaтajу дa у свoje рукe мoрajу дa узму свojу судбину, зaтo штo их Влaдa Србиje и спoрaзумoм сa Приштинoм и плaнoм o примeни брисeлскoг спoрaзумa изручуje другoj држaви и влaди кojoj нe жeлe дa припaдajу

         ДЕМОКРАТСКА стрaнкa Србиje пoдржaвa oснивaњe скупштинe Кoсoвa и Meтoхиje jeр je тo лeгитимaн и лeгaлaн мeтoд дa сe брaнe интeрeси Србa у пoкрajини.

         Штeтa је и жaлoснo штo тo нe чинe држaвa и Влaдa Србиje.

         Oвo je трeнутaк кaдa Срби нa Кoсoву схвaтajу дa у свoje рукe мoрajу дa узму свojу судбину, зaтo штo их Влaдa Србиje и спoрaзумoм сa Приштинoм и плaнoм o примeни брисeлскoг спoрaзумa изручуje другoj држaви и влaди кojoj нe жeлe дa припaдajу.

         Фoрмирaњe скупштинe је примeр aфирмaциje пoлитичкe вoљe Србa нa сeвeру дa жeлe дa oстaну дa живe у свojoj држaви, дa жeлe дa сe бoрe зa свojу eгзистeнциjу, пoлитички стaтус и држaвљaнствo Србиje.

         Oчeкуjeм дa ћe рaд тe скупштинe бити вeoмa интeнзивaн и дa ћe зaустaвити oвaj стрмoглaви прoцeс прeдaвaњa дeлa тeрoтириje Aлбaнцимa и влaди Хaшимa Taчиja.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Душан ЈАЊИЋ, научни саветник Центра

         за социолошка истраживања

 

         Звечанска скушптина је шамар Вучићу

 

 

 

 

  • Ово иде на руку онима у међународној заједници који тврде да Београд лаже и сада ће се ићи на нова условљавања из ЕУ
  • Ако Срби севера Косова не изађу на локалне изборе, отвориће простор да Приштина формира привремену управу на северу. Друго, дискредитоваће Вучића и Дачића. А треће - наћи ће се под таквим притиском да ће се иселити десетине хиљада људи

         ЈОШ није јасна улога Владе Србије у целој ствари!

         Кренула су партијска изјашњавања о томе како иза свега не стоји СПС, али се стварно поставља питање - да ли су косовски Срби ово урадили против Владе.

         Прво питање оних споља биће: шта је стварно политика Владе Србије?

         С тог становишта ће конституисање Скупштине направити проблем Влади, јер ће морати да се изјасни и пред јавношћу у Србији и пред Србима на КиМ, а поготово пред међународном јавношћу. Очекујем да то буде тема на следећем састанку Тачија, Ештонове и Дачића!

         Друго: свако има право да се изјасни како хоће, али формирање Скупштине у моменту када је Влада Србије потписала споразум у Бриселу представља - другу политику.

         То је политика одбијања споразума! То је супротстављање Влади.

         Сада је питање да ли Влада има снаге да на демократски начин реши односе са људима који су учествовали у формирању Скупштине.

         Ударен је шамар Вучићу и оној његовој посети после које је тврдио да је на путу да нађе заједнички договор.

         Треће, они који су подржавали формирање Скупштине, као ДСС и Слободан Самарџић, нису баш свесни шта су направили.

         Имате право да направите тело које се позива на национално самоопредељење, имате право да се супротставите сопственој Влади и међународној заједници. Али, то право није утемељено ни у уставу Косова, ни у Уставу Србије ни у бриселском споразуму.

         То је револуционарно право!

         Значи да морате бити спремни за њега, а оно објективно гура у оружани сукоб. Тако ће то и бити схваћено. Као позив на отпор. Као што је и рекао Самарџић. Позив на отпор ће у овом моменту довести у проблем људе који су то направили, самог шефа Самарџићеве странке, јер ће тек сада Немачка и Америка тражити процесуирање за амбасаде и за саме Србе на северу Косова.

         Срби на северу су у недоумици шта да раде, јер је Влада нејасна. Они су у недоумици да ли да поштују споразум и изађу на локалне изборе, или да послушају ове позиве, па да чекају.

         Ако не изађу на локалне изборе, отвориће простор да Приштина формира привремену управу на северу. Друго, дискредитоваће Вучића и Дачића. Треће, наћи ће се под таквим притиском да ће се иселити десетине хиљада људи.

         Све у свему, ово иде на руку онима у међународној заједници који тврде да Београд лаже и сада ће се ићи на нова условљавања из ЕУ.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Милош КОВИЋ, историчар, доцент

         Филозофског факултета у Београду

 

         Власт наставља предају
         КиМ великој Албанији

 

 

 

  • Грађани Србије се претварају у бесловесну масу која гласа за оне који предају део наше земље – а вест о војном савезу Косова и Албаније је вест да велика Албанија добија конкретне форме!

         ВРЕМЕ ће показати да ли ће ово бити историјски тренутак.

         Видећемо да ли ће Срби на Косову успети да уобличе реалну политику и да стану иза ње.

         Оно што обесхрабрује је став власти Републике Србије према Србима са Косова.

         Наставља се политика напуштања Срба са КиМ и предаја КиМ великој Албанији.

         РТС није јуче објавила на сајту ни једну реч о оснивању Скупштине, али је пренела - критике.

         Данас су већ кренули притисци: прети се неким истрагама за корупцију, а знамо против кога ће бити усмерене, с обзиром на селективност досадашњих хапшења.

         Обесхрабрује и анализа јавног мњења, односно подршка коју они, на жалост, још имају.

         Грађани Србије се претварају у бесловесну масу која гласа за оне који предају део наше земље – а вест о војном савезу Косова и Албаније је вест да велика Албанија добија конкретне форме!

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари