БИЛТ: Србији „зелено светло“ и оквирни рок, а не - „датум“

У ЛУКСЕМБУРГУ У ТОКУ РАСПРАВА О ИЗВЕШТАЈУ КЕТРИН ЕШТОН

Карл Билт

  • Шеф луксембуршке дипломатије Жан Аселборн уверен да ће се на крају датума стајати бројка „13“

        У Луксембургу је у току расправа о извештају о напретку Србије и Косова високе представнице Уније за спољне послове Кетрин Ештон, након чега је предвиђено усвајање закључака који би три дана касније требало да буду усвојени и на бриселском самиту.

       Министар спољних послова Шведске Карл Билт изјавио је пред заседање Министарског савета да се нада да ће Србији бити дато зелено светло за отпочињање приступних преговора са Европском унијом, али да не треба очекивати да шефови дипломатија одреде датум, већ оквирни рок за преговоре.

       Бундестаг ће се сутра изјаснити по том питању.

       „Надам се да ћемо ( министри) бити у стању да дамо зелено светло Србији и Косову. Мислим да је важно да се то уради како би се две стране охрабриле да наставе са применом (бриселског споразума)“, рекао је Билт уочи почетка састанка на коме ће шефови дипломатије 27 земаља званично разговарати о Србији и додељивању датума за почетак преговора о придруживању.

       „Мислим да нећете чути датум, већ оквирно време о томе шта ће се дешавати и то ће наравно бити ове године“, рекао Билт новинарима.

       Он је поновио да је од кључног значаја примена бриселског споразума, као и да је свестан да ће за то бити потребно време и да постоје мучни детаљи који треба да буду решени.

       „Све док постоји снажна политичка воља и одлучност Београда и Приштине - то ће се десити“, рекао је шеф шведске дипломатије“.

       Министар иностраних послова Немачке Гвидо Вестервеле оценио је да је потребно да Унија ове недеље да позитиван одговор на напоре које су предузели Београд и Приштина у нормализацији односа.

       „Данас ћемо још једном интензивно разматрати процес нормализације односа Београда и Приштине. Напори које су предузели Србија и Косова су за сваку похвалу“, истакао је он у изјави новинарима пред расправу.

       Према његовим речима практичне мере које су предузете показују да је стварно уследила примена споразума.

       „Било би корисно да Европа ове недеља да позитивни одговор на те напоре. Данас ћемо размотрити ово питање у кругу министара иностраних послова“, указао је Вестервеле.

       Он је подсетио да с тим у вези ове недеље и немачки Бундестаг доноси одлуку тако да су резултати разматрања у ЕУ везана и за берлинску одлуку.

       Вестревеле је подвукао да се последња одлука доноси на Савету шефова држава и влада ЕУ.

       Шеф луксембуршке дипломатије Жан Аселборн је, такође, оценио да би требало донети одлуку о датуму за почетак приступних преговора са Србијом и преговора о Споразуму о стабилизацији и придруживању са Косовом.

       Аселборн је уверен да ће се на крају датума стајати бројка „13“.

       Према његовим речима је битно да се сада испоштују напори Беогарда и Приштине и да је добар тренутак, у интересу грађана Косова и Србије да се донесе одлука о датуму.

       Радио Слободна Европа пренела је изјаве министара за европске питање Данске Николаја Вамена и министра иностраних послова Литваније Линаса Линкевичуса.

       Вамен је, такође рекао да су Србија и Косово напредовали у преговорима.

       „Из перспективе Данске, видели смо велики и значајан напредак између Србије и Косова. Крвава рана Европе сада зацељује и две земље могу да нормализују своје односе. Испунили су оно што је Европа тражила од њих и Данска сматра да је важно да ЕУ пошаље позитиван сигнал, и да, што је пре могуће, може да отвори европске приступне преговоре са Србијом и да предузме следећи корак са Косовом.”

       Линкевичиус је казао да се нада да ће Србија добити датум до краја године.

       „Верујемо да ће датум за почетак преговора бити додељен и желели бисмо да га имамо до краја ове године, али ћемо разговарати о том питању и постићи консензус око тога. Верујем да ће датум бити додељен због видљивог напретка и зато што су заслужили да почну преговоре”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари