Партија Меркелове Вучићу и Дачићу може дати само кактус-датум
И АКО НЕШТО ДОБИЈУ - НЕЋЕ ИЋИ ИСТИМ ПУТЕМ ПРИДРУЖИВАЊА ЕУ
КОЈИМ СУ ИШЛЕ ОСТАЛЕ ДРЖАВЕ
- Посланици владајуће Хришћанско-демократске уније (CDU), сугеришу канцеларки Ангели Меркел Постоје два сценарија за Вучићев и Дачићев Београд. Први је: да се Европском савету предложи да 28. јуна не додели датум Србији и други, повољнији, да датум буде одређен за почетак наредне године
У ОВОМ тренутку се разматрају два сценарија у вези са одлуком немачког парламента о додељивању датума за почетак преговора Србије и ЕУ, објавио је данас Радио Слободна Европа, позивајући се на неименоване изворе у Бундестагу.
Према првом сценарију, посланици владајуће Хришћанско-демократске уније (CDU), како се наводи, сугеришу канцеларки Ангели Меркел да Европском савету предложи да 28. јуна не додели датум Србији и други, повољнији, који би омогућио да датум буде одређен за почетак наредне године.
У првом случају, да би Србији био одређен датум за почетак преговора с ЕУ, затражиће се пуна имплементација бриселског споразума, а о датуму ће Европски савет поново одлучивати 15. децембра ове године.
У перспективи, наводи РСЕ, датум може бити додељен најраније до краја 2014. године, а питање да ли ће се то и када догодити или ће поново бити пролонгирано, зависиће од степена имплементације бриселског споразума.
Међутим, и унутар CDU се чују гласови који се залажу за ублажавање политике према Србији. То је други сценарио за који, како се наводи, нема пуно времена, а зависи од напретка који би могао бда буде остварен у договорима између Београда и Приштине наредних дана, зависиће и могућност да датум буде одређен за почетак наредне године.
Такав расплет могуће је очекивати уколико Београд и Приштина заиста пре седнице Бундестага заказане за 27. јун, остваре конкретне договоре о питањима која су тренутно на столу.
У оба случаја, имплементација остаје услов свих услова. Немачка од таквог става неће одустати без обзира да ли ће нека од других чланица ЕУ подржати српске позиције, наводи РСЕ.
И када добије датум, Србија неће ићи истим путем придруживања као друге државе чланице, већ ће се у њеном случају инсистирати на испуњавању политичких критеријума везаних за пуну нормализацију односа у региону, наводи Слободна Европа и додаје да нема јасног помињања признања независности Косова.