ДИНКИЋ: Терет антикризних мера на државну управу и јавна предузећа
ПОНОВИО ДА СРБИЈА НИЈЕ ПРЕД БАНКРОТОМ И ДА ЋЕ СЕ ЈАВНЕ ФИНАНСИЈЕ „ЛАКО СТАБИЛИЗОВАТИ”
- „Наставници, лекари, војска и полиција имаће бољи положај него државна администрација и јавна предузећа, јер данас управо државна администрација и јавна предузећа имају 20 одсто веће плате него приватни сектор, што је неодрживо”, рекао је Динкић новинарима у Зајечару
МИНИСТАР финансија и привреде Млађан Динкић изјавио је данас да антикризне мере не подразумевају смањивање плата и пензија, већ да највећи терет поднесу државна администрација и запослени у јавним предузећима, а пре свега они који раде са губицима.
„Наставници, лекари, војска и полиција имаће бољи положај него државна администрација и јавна предузећа, јер данас управо државна администрација и јавна предузећа имају 20 одсто веће плате него приватни сектор, што је неодрживо”, рекао је Динкић новинарима у Зајечару.
Он је навео да је то министарство послало предлог структурних реформи у јавном сектору, као и суштински предлог мера које би зауставиле дефицит републичког буџета на 4,6 одсто бруто-домаћег производа (БДП), што је према његовим речима, одрживо и примерено садашњој економској ситуацији у Србији.
„Идеја је да се заштите они који имају релативно мала примања, а да са друге стране смањимо неке непотребне и непродуктивне расходе”, навео је Динкић.
Како је нагласио, програм ће се базирати пре све на смањивању државних расхода, а с друге стране на подстицању привреде, јер без инвестиција не може да се оствари већи БДП.
Динкић је изразио наду да ће у вези са тим мерама бити постигнут конесeнзус врло брзо, не само у влади, већ и у читавој јавности, као и са синдикатима и послодавцима.
Он је нагласио и да Србија није пред банкротом и да ће се јавне финансије лако стабилизовати, јер предложени програм мера то омогућава, али да је највећи изазов како запослити младе и довести још више инвеститора.