ВУЛИН У ШТРПЦУ: Моћи ћете да задржите документа Србије
МИНИСТАР ПРАВДЕ И ДИРЕКТОР КАНЦЕЛАРИЈЕ ЗА КИМ ДВА ДАНА РАЗГОВАРАЛИ СА „ОЗБИЉНИМ И ЗАБРИНУТИМ ЉУДИМА”
- СЕЛАКОВИЋ: Циљ Владе је да се створе сви неопходни услови да Срби на Косову и Метохији остану и опстану и да могу неометано нормалним животом људи да живе, да имају органе којима могу да се обрате за решавање проблема и за заштиту права
- ВУЛИН: Држава ће бити уз Србе на Косову и Метохији и од њих смо добили обећање да ће и они бити уз своју државу, ма шта било. Та верност мора да буде цењена и награђена од државе Србије
МИНИСТАР правде и државне управе Никола Селаковић и Директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин поручили су на крају дводневне посете Косову да Србија неће напустити Србе са те територије нити дозволити да њихова безбедност буде угрожена, додавши да је циљ Владе стварање услова за нормалан живот српског становништва на КиМ.
Како је у Штрпцу истакао министар Селаковић, циљ Владе Србије је да се створе сви неопхопдни услови да Срби остану на Косову и Метохији и нормално живе, као и да имају органе којима могу да се обрате за заштиту својих права.
Селаковић се у Штрпцу, састао са запосленима у српском правосуђу, после чега је изјавио да су разговори били отворени и у пријатељској атмосфери.
„Циљ остаје да се створе сви неопходни услови да Срби на Косову и Метохији остану и опстану и да могу неометано нормалним животом људи да живе, да имају органе којима могу да се обрате за решавање проблема и за заштиту права”, рекао је Селаковић.
Министар правде је оценио да пред нашим народом на Косову и Метохији нема шта да се крије и да говори онако како јесте.
Вулин је изјавио да ће Србија бити уз Србе на Косову и Метохији и да њихова безбедност не може бити доведена у питање, додајући да су и Срби обећали да ће бити уз своју државу.
Вулин је, сумирајући утиске дводневне посете покрајини, оценио да су ово била два тешка дана, јер је разговарао са озбиљним и забринутим људима који су 14 година били уз своју државу и који данас траже да држава буде уз њих.
„То смо им и обећали. Држава ће бити уз Србе на Косову и Метохији и од њих смо добили обећање да ће и они бити уз своју државу, ма шта било. Та верност мора да буде цењена и награђена од државе Србије”, рекао је Вулин.
Он је истакао да то значи да ниједно радно место које је отворила Србија не сме да буде изгубљено, да ничија егзистенција не сме бити доведена у питање и да ничија безбедност не може бити доведена у питање.
„То значи да ће Србија бити овде и да разуме да без присуства наше државе, живот на овим просторима за Србе није могућ, зато смо ту и свих ових дана смо били ту да потврдимо и да то кажемо”, рекао је Вулин.
И он се обратио Србима у Штрпцу, рекавши им и ово:
„Срби у Штрпцу су Срби који су ових претходних 14 година високо држали барјак своје земље, држаће га и даље, они ће бити уз своју земљу и своју владу, а њихова земља и њихова влада ће бити уз њих”.
Он је казао да ће они наставити да овде живе, јер, како је објаснио, „све ово што радимо није борба за датум за почетак преговора са ЕУ, ово је борба да Срби на Косову и Метхији остану, опстану и да их сутра буде више. То је мера и суштина свих ствари, колико ту будемо успешни, толико ћемо бити успешни у свему”, рекао је директор владине Канцеларије за КиМ.
Упитан да ли ће Срби моћи да наставе да користе своја лична документа Вулин је подсетио да је висока представница ЕУ саопштила да је бриселски споразум статусно неутралан.
„Ако је стратусно неутралан, онда не можете везивати лична права за политичку одлуку као што је признање неке државе и неког држављанства”, рекао је он.
„На Косову да бисте добили личну карту морате да будете држављанин некакве држве, ми се нисмо обавезали да ту државу признамо, споразум је статусно неутралан, значи да ћете ви моћи да наставите да живите са својим документима, то је оно на чему преговарачки тим инсистира”, објаснио је Вулин.
„Чули сте потпредседника Владе Александра Вучића који је био врло прецизан да су наши највећи проблеми управо у статусним стварима и да је држава ту да их реши”, додао је Вулин.
Вулин и Селаковић су посетили и манастир Високи Дечани.