Тражи „решење за север” и имовину, гаранције за манастире и енклаве
ТАДИЋ КОНАЧНО ОБЗНАНИО
ПОД КОЈИМ УСЛОВИМА ЋЕ ПРИЗНАТИ КОСОВО
-
Председник државе поново се ритуално заклео: „Србија неће, нити може признати независност Косова”, али је изостало – никад и ни под којим условима
-
Одмах потом је де факто признао да он и влада ДС, СПС И Г17 одсутају од одбране граница Србије и трајног непризнавања које би могућност решења сачувало за неку повољнију међународну ситуацију
-
ФАКТИ: Изостао је чак и покушај да се Брисел стави пред избор – или Србија или Косово, па остаје само дас се види – шта је Тома Николић унео у упозорење да Приштина не може владати и Косовском Митровицом и како је то „колективни Филе” схватио
БЕОГРАД, (ФоНет) - Србија неће, нити може признати независност Косова, поручио је председник Србије Борис Тадић и нагласио да је Србија опредељена да се ово питање реши на начин који ће омогућити трајно помирење и одржив мир.
Тадић је на сесији Игманске иницијативе поручио да нема лаког решења за питање Косова и Метохије и да тога морају сви да буду свесни.
Према његовим речима, будуће решење за Косово и Метохију мора да укључи четири елемента - проналажење решења за север Косова, обезбеђивање посебне гаранције за Србе који живе у енклавама, обезбеђивање механизама заштите српске културне баштине и решавање питања имовине Србије и Срба на Косову и Метохији.
Тадић је подсетио да је у дијалогу Београда и Приштине постигнуто неколико конкретних и добрих резултата, оцењујући да су једнострана решења контрапродуктивна и не доносе резултате.
* * * * * *
Ако се Тадићеве речи пропусте чак и кроз најређе сито, постаје кристално јасно: да је он, у функцији председника Србије, пред Штефаном Филеом де факто признао Тачијеву и НАТО-државу на територији Србије. Да је одустао: 1. од сваког покушаја одбране државних граница и суверенитета 2. од чак и најмекшег стављања ЕУ пред избор – или цела Србија или Косово и 3. од трајног непризнавања којим би решење за српску Свету земљу сачувао за будуће генерације, српскије и државотворније политичаре и повољније међународне прилике.
Пошто је и Тома Николић – након свог сусрета са Филеом – изјавио да ће свака наредна влада у Београду (а није пропустио да нагласи како очекује да ће је 2012. формирати СНС) наставити преговоре о придруживању Србије државама (ЕУ) које јој отимају територију – изгледа да се за наредне године, а на најнеповољнији начин, не затвара само косметско него и српско питање.
Остаје стога само да се види: 1. да ли је и Николић у упозорење да Приштина не може владати и Косовском Митровицом укључио само «решење за север Косова» и имовину, плус – гаранције за енклаве и манастире 2. да ли је то позиција коју су ДС и СНС већ усагласиле са Бриселом и 3. да ли ће нова власт у Београду – као што многи већ подозревају - бити формирана тако да се у Народној скупштини Србије, уз помоћ Брисела и Вашингтона, појави уставна већина која би КиМ у парламенту – дакле, без икаквог референдума – избацила из преамбуле Устава Србије.
Да не смета реформама, ЕУ-перспективи српских европрофитера и «бољем животу грађана»...
Да неко међу Србима – кроз 20, 50 или сто година – не би кренуо Ђинђићевим путем и почео да поставља питања типа: како то да су за Европу добре и што мања Србија и велика нарко-Албанија?