У 2012. највише зарадила Наташа Мићић, Поповић и Сенић нису примили ни динар

НА ДРУГОМ И ТРЕЋЕМ МЕСТУ - ПОСЛАНИК ПУПС МОМО ЧОЛАКОВИЋ СА 2,59 МИЛИОНА ДИНАРА И ПОСЛАНИЦА ДС ГОРДАНА ЧОМИЋ 2,57 МИЛИОНА

  • Међу шефовима посланичких група, највише зарадио вођа групе НС Мирослав Маркићевић и то 2,27 милиона динара, потом шеф либерала Чедомир Јовановић 2,23 милиона, па шефови напредњака и социјалиста у парламенту Верољуб Арсић (2,2 милиона) и Бранко Ружић (2,18 милиона)

       НАЈВЕЋУ зараду у Скупштини Србије у 2012. години - укупно 2,6 милиона динара - остварила је посланица ЛДП Наташа Мићић, док су „најштедљивији“ били посланици Весна Ракоњац (СНС), Ненад Поповић (ДСС) и Александар Сенић (ДС) будући да из скупштинског буџета нису примили ни динар на име плате.

       После Наташе Мићић, појединачно највише је „инкасирао“ посланик ПУПС Момо Чолаковић и то 2,59 милиона динара и посланица ДС Гордана Чомић 2,57 милиона.

       Када је реч о шефовима посланичких група статистика каже да је највише зарадио шеф посланика НС Мирослав Маркићевић и то 2,27 милиона динара, потом шеф либерала Чедомир Јовановић 2,23 милиона, па шефови напредњака и социјалиста у парламенту Верољуб Арсић (2,2 милиона) и Бранко Ружић (2,18 милиона).

       Међу онима који су на челу посланичких клубова, најмање су зарадили Борислав Стефановић (ДС), Милорад Мијатовић (СДПС) и Драган Марковић (ЈС), сви по 274.282 динара, а реч је о паушалу.

       Председник парламента Небојша Стефановћ остварио је зараду од 1, 27 милиона динара.

       На путовања су највише потрошили посланици ДСС и СНС Милош Алигрудић и Драган Николић - Алигрудић, који је и председник скупштинског Одобра за спољне послове, на путовања у иностранство у прошлој години потрошио је око 1,2 милиона динара, док се Николић издвојио по највише новца потрошеног на путовањима у земљи - 778.433 динара.

       За плате посланика у прошлој години, рачунајући и зараде парламентараца у претходном сазиву, као и актуелном који је изабран након ђурђевданских избора, издвојено је нешто више од 539 милиона динара - од тога највише је „отишло” на демократе 116,7 милиона динара, потом на напредњаке 75,7 милиона динара, па на послнике УРС 44,8 милиона.

       Следе посланици ДСС са 39,9 милиона динара, колико су „коштале” њихове плате, па социјалисти са 28,2 милиона, либерали са 26, 7 милиона динара. Иза њих су посланици НС са 19,2 милиона, ЛСВ 10,6 милиона, миллион мање потрошили су посланици ЈС и СПО-ДХС С, док су на зачељу табеле посланици СДПС са потрошених 8,3 милиона, санџачка демократска партија са 6, 1 милион и Заједно за Србију са 4,9 милиона.

       На плате радикала који више нису парламентарна странка, будући да СРС на последњим изборима 6. маја 2012. године није прешла ценсус, издвојено је 90,7 милиона динара.

       Међу демократама, поред Чомић, по примањима предњаче Живојин Станковић (2,56 милиона) и Драгољуб Мићуновић (скоро 2,5 милиона), док међу напредњацима предњаче Вучета Тошковић (2,34 милиона) и Милета Поскурића (2, 25 милиона).

       Када је речо другим стрнкама владајуће већине, по зарадама први међу социјалистима са нешто више од два милиона је Милетић Михајловић и Милисав Петронијевић, колико су зарадили и посланици УРС Никола Новаковић и Јован Нешовић, а сличну цифру инкасирали су и Петар Петровић из ЈС, Мехо Омеровић из СДПС и Константин Арсеновић из ПУПС.

       Међу опозиционарима, у ЛДП поред Наташе Мићић издваја се и Кенан Хајдаревић са 2,5 милиона динара, док у ДС С предњаче Радојко Обрадовић и Милош Алигрудић са око 2,3 милиона динара.

       Нешто мање зарадили су Олена Папуга из ЛСВ и Александар Чотрић из СПО - обоје по око два милиона, док се међу самосталним посланицима издваја Риза Халими из Коалиције Албанаца прешевске долине, који је такође „пребацио” два милиона.

       Међу већим ставкама у скупштинском буџету су и путоваја посланика у иностранство, за шта је за 2012. годину укупно издвојено 16,7 милиона - највише су потрошиле демократе - пет милиона, а међу демократама, судећи по трошковима, највише је путовала Наташа Вучковић, која је за те сврхе потрошила нешто више од миллион динара.

       Следе напредњаци са три милиона, а међу њима највише за представљање српског парламента је потрошио председник Скупштине Стефановић (638.987), а потом следи бивша посланица СНС Љубица Васиц са 487.100, која је сада помоћник министра спољних послова.

       На парламентарну дипломатију коју су социјалисти водили потрошено је 1,6 милиона, а како је реч о подацима који се односе на прошлу годину статистика каже да је најаактивнија управо била актуелна министарка здравља Славица Ђукић Дејановић, која је у прошлом сазиву била председница парламента, док је на другом месту Дијана Вукомановић са 12.000 мање, односно 409.000 динара.

       Треће место заузима ДСС са 2,17 милиона и то пре свега „захваљујући” Милошу Алигрудићу, који је на путовања у иностранство потрошио нешто више од половине те суме.

       Што се тиче путовања у земљи, посланици су потрошили око 59 милиона, од чега највише напредњаци - 17 милиона, ДС седам милиона, а на трећем месту је УРС са нешто више од пет милиона.

       Међу напредњацима највише је у ту сврху потрошио Драган Николић (778.433), Мујо Муковић (667.670) и Мићо Роговић (653.647), демократама - Петар Кунтић (518.315) и Бранка Каравидић (468.806), социјалистима - Ивана Динић (562.129) и Милетић Михајкловић (464.627).

       Више од 700.000 потрошила је и Злата Ђерић из НС, близу те цифре Донка Бановић из ДС С, а међу самосталним посланицима се издваја Риза Халими са 636.000.

       Међутим, када је реч о рачунима за мобилни телефон једино је бивша председница парламента Ђукић Дејановић имала трошкове телефонирања на рачун парламента и то 30.000 динара, док парламент за сада није сносио трошкове телефонирања актуелног председника Стефановића.

       Парламентарци су показали штедљивост и када је реч о репрезентацији, па су тако посланички клубови за те сврхе укупно потрошили 37.600 динара.

       Статистика каже да је СНС на име репрезентације потрошила 23.400 динара, ЛСВ 9.600, СПО-ДХС С 4.500, док остали клубови нису имали такве трошкове, а ниједан посланик појединачно прошле године није „примао госте“ на рачун Скупштине Србије.

       Скупштина Србије у прошлој години укупно је потрошила око 2,92 милијарде динара, што је 20 одсто мање од онога што је било планирано, пише у годишњем извештају о трошењу средстава за рад парламента, који је скупштински Административни одбор усвојио пре три дана.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари