Вулин је открио да је Вучић у Бриселу ПРЕЛОМИО - са чиме ће га то суочити?
ПОГОТОВО ШТО ЈЕ ВУЛИН ПОСВЕДОЧИО ДА „ПАРАФ” СРБИЈИ И СРБИМА ДАЈЕ МАЊЕ ОД МИНИМУМА ИЗ РЕЗОЛУЦИЈЕ ЗА ПРЕГОВОРЕ
ЈАВНУ тајну Србији је открио сад већ бивши директор владине Канцеларије за КиМ Александар Вулин: да је Александар Вучић био тај – а не премијер Ивица Дачић - који је у Бриселу ПРЕЛОМИО да се прихвати оно због чега се Кетрин Ештон и Хашим Тачи осмехују и данас. Оно за шта је Вулин без увијања рекао да је мање не само од Устава Србије и Платформе Томислава Николића, него и Резолуције за преговоре коју је усвојила Народна скупштина.
Дакле: да је Дачић само парафирао оно што је Вучић одлучио, да је Вучић у Бриселу био – у најмању руку – копремијер.
Јесте ли изненађени?
С обзиром на то шта је преломио, и у којим околностима, хоће ли ПРЕЛАМАЧ на преломљеном више добити или изгубити?
Да ли је пристајање на референдум први знак Вучићеве слабости и евентуални почетак одступања или добро прорачунат тактички потез политичара који је уверен да унапред контролише све нити будућег референдумског процеса?
____________________________________________________________________________________________________
Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар, главни уредник НСПМ
Јесте Вучић преломио, али је – лоше преломио
- Референдум је мач са две оштрице, али без обзира на све и формалне и суштинске ризике које носи, свакако је боље решење од примене оваквог немогућег и антидржавног и неспроводивог и антинационалног споразума. И антиуставног!
ВУЧИЋ прелама све. И важне и неважне одлуке у политичком животу од последњих избора и није ништа ни чудно, ни скандалозно или драматично у томе што је он „преломио”.
Истина, у први мах је желео да ствар пребаци на Дачића, али је на крају морао да се укључи и да преломи.
Мислим да је преломио – лоше.
Кад је реч о референдуму, то је друга ствар.
То је мач са две оштрице, али без обзира на све и формалне и суштинске ризике које носи, свакако је боље решење од примене оваквог немогућег и антидржавног и неспроводивог и антинационалног споразума. И антиуставног!
Референдум је, дакле, бољи без обзира на све ризике. Питање је ко га организује и са којим питањем. Али, без обзира на те дилеме, бољи је него да се овакав накарадан антидржавни и неуставни споразум спроводи.
Иначе, не мислим да је Вучић преломио и кад је реч о референдуму.
То је једна игра – надигравање. И, питање је - како ће се завршити.
Нисам баш сигуран да он жели референдум, иако - с обзиром на свој висок рејтинг и средства која му стоје на располагању - мисли да га може добити.
Али, нисам сигуран ни да је преломио ни да му одговара.
Мислим да је то помало и блеф.
Он мало блефира.
____________________________________________________________________________________________________
Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог стандарда
Вучић је можда преломио, али цела ствар није преломљена
- Улазак референдума у дебату у Косову показује да је то ипак тема која је много јача од Вучића. Мислим да је добро за Србе са КиМ што их је Вучић данас акцентовао понудом за референдум као страну у спору. Дакле: не може ни референдумско питање дефинисати без њих
ВУЛИН је то рекао у смислу да је Вучић онај ко је донео одлуку да се парафира тај план. Међутим, видимо како нам у дискусију о томе поново улази референдум и видим да постоје шансе да преломи Србија, а не Вучић.
Улазак референдума у дебату у Косову показује да је то ипак тема која је много јача од Вучића. Тако да је Вулин демантован: Вучић је можда преломио, али ствар није преломљена.
Факти: Зашто Вучић онда излази на референдум? Да ли очекује да ће референдум потврдити његову одлуку?
Ако ту одлуку не прихвате косовски Срби, она нема никакав легитимитет. И, Вучић се са тим суочава.
С друге стране, референдум је велика замка за Србе са севера, али и велика шанса.
Управо ту сада почиње једна озбиљна игра!
Јер, може ли се одржати фер референдум са оваквим медијима, са оваквом елитом? Срби имају сасвим легитимно право да траже фер референдум!
Мислим да је добро за њих што их је Вучић данас акцентовао понудом за референдум као страну у спору. Дакле: не може ни референдумско питање дефинисати без њих.
А услови које они морају да поставе за тај референдум су такви да он не може ни да буде одржан за 15 дана.
Може ли да се обезбеди равноправност у медијима за 15 дана?
Може ли да се дође до питања за 15 дана које ће бити постављено, а да то при том не буде питање за које смо се изјашњавали 2006, када смо гласали за Устав? Другим речима: да то не буде уставно питање.
Дебата око референдума је добар моменат за онај део Србије који мисли да је тај споразум лош да стане иза Срба са севера Косова, јер једино они у овом случају заиста бране исправну и свету ствар!
____________________________________________________________________________________________________
Марко БЛАГОЈЕВИЋ, програмски директор ЦеСида
„То је питање за Вучића!”
- Не знам одакле Вучићу идеја о референдуму. Ја у овом тренутку још не знам какав је став јавности, знам само какав је став дела јавности – и то најгласнијег дела који у Србији никада ни о чему није одлучивао. Увек је одлучивала тиха већина
ВУЛИНОВА изјава казује да је Вучић био кључни фактор одлуке да договор буде постигнут, али не упркос свему и без обзира на све. Није то био било какав споразум него споразум у коме је препознао корист за Србију и сходно тој препознатој користи је преломио.
„Преломио” значи: донео одлуку за коју није био сигуран да ће је јавност подржати. Нисам ни ја сигуран ...
Да је то политички опортуна ствар, да нема сумње како ће се одразити на рејтинг, неко би то давно урадио. То није рађено из простог страха од реакције јавности. При том, нико није био сигуран какава би та реакција била.
Ми овде не говоримо да је сасвим извесно да би јавност била против тога, већ само говоримо о страху политичара од тога да би јавност могла бити против.
Факти: Да ли смо сада видели димензије реакције јавности?
Ја у овом тренутку још не знам какав је став јавности, знам само какав је став дела јавности – и то најгласнијег дела који у Србији никада ни о чему није одлучивао. Увек је одлучивала тиха већина.
И да сада урадимо истраживање, дало би искривљену слику јер би било под утицајем јаких страсти и емоција. Прави став ћемо моћи да знамо тек после месец дана, након што страсти почну да се смирују.
Кад је реч о референдуму који је Вучић поменуо, не знам одакле то и зашто. Јер, уколико је то тако, онда нама Скупштина не треба и онда свака озбиљнија одлука може да иде на референдум.
Факти: Зашто то онда Вучић ради?
То је питање за Вучића.
____________________________________________________________________________________________________
Милорад ВУЧЕЛИЋ, главни уреник „Печата”
Вучић се понео мушки
- Око референдума тек треба да се одлуче финесе и крупне ствари. Није неважно какаво ће бити референдумско питање ни на чију се иницијативу референдум одржава. Питање референдума су покренули Срби са Косова и ДСС
НИЈЕ то неко откровење, јер се знало да је Вучић одлучујући политички чинилац у Србији.
Зато су и инсистирали да се он укључи у преговоре.
Мислим да је одлука да се прихвати (парафирање споразума) била погрешна, али припремљена је давним понашањем власти (почев од прихватања ЕУ као преговарача).
Иначе, знали смо да је Вучић преломио и претходна „не”, као и ово сада и понео терет за једну политичку одлуку за коју је данас саопштио да је спреман да је провери на референдуму. То је крајње нормално.
Мислим да се мушки понео: преломио сам одлуку, донео сам је, држим већину у Влади, одговарам за ту одлуку, спреман сам да се суочим са референдумом.
Наравно, око референдума тек треба да се одлуче финесе и крупне ствари. Није неважно какво ће бити референдумско питање ни на чију се иницијативу референдум одржава.
Питање референдума су покренули Срби са Косова и ДСС.
Диана Милошевић