ТАЧИ: Заједница српских општина неће имати извршна и законодавна овлашћења
ДАЧИЋ И ВУЧИЋ КОД ЕШТОНОВЕ ПОЛА САТА ПРЕ „ДЕЛЕГАЦИЈЕ ПРИШТИНЕ“
- Преговарачи Београда срешће се са генералним секретаром НАТО Андерсом Фогом Расмусеном из чије прес службе саопштено да састанак „није званичне природе“, а он је на конференцији за новинаре избегао да одговори на питање - да ли ће НАТО дати гаранције да косовска војска не залази у српске општине
- Окружење Дачића и Вучића: Споразум би могао бити потписан до понедељка, 22. априла, ако буду испуњени сви услови које је поставио Београд
ШЕФИЦА европске дипломатије Кетрин Ештон тренутно држи билатералне састанке с премијерима и њиховим тимовима, саопштила је њена портпаролка Маја Коцијанчич.
„Дијалог је у току“, пренела је Коцијанчич медијима.
Српски тим, који предводи премијер Ивица Дачић, стигао је тачно у подне у седиште европске дипломатије, док је делегација Приштине стигла око 12, 30 сати.
Шиптарски премијер у Приштини Хашим Тачи рекао је да се нада да ће договор бити постигнут и да је Србија спремна да прихвати тај споразум.
Према његовим речима, споразум „омогућити слободу кретања људи и роба на северу Косова и укидање илегалних српских структура, посебно безбедносних“.
„Јавно позивам Србију да размисли“, рекао је Тачи и додао да заједница српских општина неће имати извршна и законодавна овлашћења и да њеним формирањем неће бити створен нов ниво власти на Косову, већ да ће то бити јединствен безбедносни и правосудни систем, у складу са косовским Уставом и законима.
Тачи је новинарима пре уласка у зграду европске дипломатије рекао да ће тиме бити створен услов за прве слободне изборе на Косову и да ће косовске институције позвати ОЕБС да подржи тај процес.
Београдски преговарачки тим састаће се са генералним секретаром НАТО Андерсом Фог Расмусеном у поподневним сатима, а тема је захтев српске стране да НАТО гарантује да на северу Косова неће бити косовске војске.
Према сазнањима Тањуга, састанак са генералним секретаром НАТО планиран је за 15 сати.
Из Расмусенове прес службе кратко је поручено да овај састанак „није званичне природе“, а сам генерални секретар НАТО је на конференцији за новинаре избегао да одговори на питање да ли ће НАТО дати гаранције да косовска војска не залази у српске општине.
Он је рекао да је „у сталном контакту“ са шефицом европске дипломатије и да „ЕУ и НАТО уско сарађују и координирају своје потезе“.
НАТО је спреман да одигра своју улогу у спровођењу споразума Београда и Приштине који Расмусен очекује, како је казао, „веома брзо“.
Према изворима блиским српском преговарачком тиму, споразум би могао бити потписан до понедељка, 22. априла, ако буду испуњени сви услови које је поставио Београд.
Делегација Београда синоћ је отпутовала у Брисел, а осим премијерам у делегацији су први потпредседник Владе Александар Вучић, саветник председника Србије Марко Ђурић и шеф Канцеларије за КиМ Александар Вулин.