У Кини откривене десетине ембриона диносауруса

У ПРОВИНЦИЈИ ЈУНАН НАЂЕНИ ФРАГМЕНТИ ОКО 20 ЛУФЕНГОСАУРУСА

НА РАЗЛИЧИТОМ НИВОУ РАЗВОЈА

  • Заједнички успех палеонтолога из Аустралије, Немачке, Канаде, Кине и Тајвана који су своје откриће објавили у научном часопису Nature
  • Тврде да су у костима ембриона открили и фибриларне беланчевине - што је немерљиво откриће, имајући у виду да су ови остаци стотине милиона година старији од раније пронађених костију које такође имају органско порекло

          У КИНЕСКОЈ провинцији Јунан догодило се историјско откриће: палеонтолози из неколико земаља - Аустралије, Немачке, Канаде, Кине и Тајвана - открили су остатке око двеста ембриона диносауруса са узорцима њиховог органског ткива.

         „Отварамо нови прозор у свет диносауруса“ - саопштио је професор Роберт Рејш са универзитета у Торонту.

         „Први пут смо успели да пратимо развој ових бића у ембрионалном стадијуму што ће нам омогућити да значајно проширимо разумевање биологије древних гуштера“.

         Рејшу ово није прва година да изучава младе диносаурусе. Раније је са екипом других научника открио најстарије гнездо диносауруса у којем су се „заувек замрзли“ ембриони прозауросауруса.

         Овога пута, научници су на површини од свега једног квадратног метра нашли фрагменте око 20 луфенгосауруса на различитом нивоу развоја.

         У чланку објављеном у научном часопису Nature тврде да су дошли до „комбинације“ неколико ношених јаја која су милионима година била под дејством поплава и померања тла.

         За луфенгосаурусе се зна још од 40-тих година XX века, када су у Кини први пут откривени окамењени узорци ове врсте.                  

         Одрасли луфенгосаурус достизао је дужину до осам метара, имао је дугачак врат и могао се кретати како на две тако и на четири екстремитета. Без обзира на опшре зубе и канџе, луфенгосауруси се сматрају биљоједима.

 

       Међу различитим деловима ембриона највредније су ситне бедрене кости. Упоредна аналииза ових фосила урађена на различитим стаништима омогућиће цео низ интересантних закључака.

         Прво, научници су констатовали веома велику брзину раста ембриона. Откад су откривени, бедрена кост се у јајету повећала од 12 до 24 мм, што сведочи о веома кратком периоду инкубације луфенгосауруса.

         Друго, морфологија костију сведочи да су оне биле више пута кориговане у процесу раста што се вероватно дешавало на рачун развоја мишићног ткива. Научници сматрају да се нешто слично дешава и код савремених птица код којих се ембрион покреће још у јајету.

         Код диносауруса дата особеност откривена је први пут.

         И на крају, користећи инфрацрвени спектромер научници су истраживали да ли у костима има очуваног органског ткива - беланчевине колагена.

         Ово је веома ретко и тренутно најстарије откриће: претходни рекорд је био брахилофозаурус из Северне Америке који је на планети обитавао пре 76,5 милиона година, док се узраст, пронађеног у Кини, луфенгосауруса процењује на 190 до 197 милиона година.

         „Ископани остаци, по правилу се суштински промене током боравка у земљи“ - објашњава професор Рејш.

         „У костима су откривене фибриларне беланчевине - што је немерљиво откриће, имајући у виду да су ови остаци стотине милиона година старији од раније пронађених костију које такође имају органско порекло“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари