Плаше ли вас или храбре Дачићеви и Вучићеви наступи по повратку из Брисела?
ПОМАЖУ ЛИ ТАЧИ И АМЕРИКАНЦИ СРБИЈИ - КОЛИКО ГОД ТО ИЗГЛЕДАЛО ПАРАДОКСАЛНО - СВОЈОМ НЕПОПУСТЉИВОШЋУ?
СРБИЈА је и даље у привидно парадоксалној ситуацији да зна на чему је са странцима, а не зна на чему је - са својима!
Политичка машинерија СНС - уз помоћ Александра Вулина - најављивала је да ће ЕУ током осме бриселске рунде Србији нешто понудити јер у Брисел иде Александар Вучић. А испоставило се да је београдским преговарачима сурово опет понуђено НИШТА. А Ивица Дачић је у Паризу открио: да досад никаквих истинских преговора и није било и да се од Србије тражи једино - капитулација у форми прихватања Ахтисаријевог плана.
Што би рекао Војислав Коштуница: сопствено државоубиство.
Да ли вас је бриселски „неуспех“ охрабрио или забринуо:
Како сте доживели и схватили Вучићево нуђење оставке и Дачићево одбијање да је прихвати?
Плаше ли вас или храбре Дачићеви и Вучићеви постбриселски наступи?
Не помажу ли Тачи и Американци - колико год то изгледало парадоксално - својом непопустљивошћу Србији?
Како ће се ствари даље развијати?
Душан ПРОРОКОВИЋ, аутор књиге „Геополитика Србије”Или ће Србија капитулирати или договора неће бити |
- За преношење теме Косова и Метохије и у УН биће нам потребна нова политичка платформа, са низом консултација унутар Србије. Ради формирања јединственог става и јединственог фронта
- А потребно нам је и ослањање на друге савезнике у међународним односима и међународној политици, а не да се комуницира само са западним државама. То су толико крупна питања да захтевају расписивање нових избора и формирање нове владајуће већине
ПРЕРАНО је доносити закључке куда ово води.
Евидентно је да су преговори пропали, али ће се притисци Запада на српски преговарачки тим наставити. Зато је потребно да сачекамо неколико недеља да бисмо видели последице.
Не очекујем да ће оне бити драматичне, јер ни ови преговори нису били пресудни за било шта.
За преношење теме Косова и Метохије и у УН биће нам потребна нова политичка платформа, са низом консултација унутар Србије. Ради формирања јединственог става и јединственог фронта.
А потребно нам је и ослањање на друге савезнике у међународним односима и међународној политици, а не да се комуницира само са западним државама. То су толико крупна питања да захтевају расписивање нових избора и формирање нове владајуће већине.
Са овом већином и постојећим односом снага у Скупштини - не верујем да до тога може да дође. Чак и ако би постојала жеља да се тако нешто учини.
Да ли је нешто договорено или није - очекујем да кажу наши преговарачи, а судећи по изјавама међународних представника - изгледа да су и даље спорна питања која су била спорна и на самом почетку.
Запад није хтео да иде даље од Ахтисаријевог плана и зато не видим простор за тајни договор.
Или ће Србија капитулирати или договора неће бити.
Постоје очигледна размимоилажења између три кључне личности у власти, али њихово дозирано појављивање и обраћање јавности нема толико везе са преговарачким процесом, колико са позиционирањем за ванредне парламентарне изборе који ће брзо уследити.
Драгиша ВАСИЋ, председник општине ЛепосавићТражимо да се и даље држе као током осме рунде |
ОЧЕКУЈЕМО да се власт на даље понаша као на крају преговора.
Тада је показала озбиљност, државничку мудрост и бригу за људе са Косова и Метохије.
Да ли ће се процес вратити у УН?
Наравно да то очекујемо, пошто је то један од закључака које смо донели на заједничкој седници своје четири скупштине.
Али, шта ће од тога бити - видећемо наредних дана. То је питање за будућност.
Љубомир КЉАКИЋ, политиколог и публицистаНаш проблем је и „Обамина визија за југоисточну Европу“ |
- Тек следеће недеље ћемо сазнати на коју су се страну приклонила три главна човека, а шансе да се пристане на захтев САД су веће него да ћемо урадити било шта друго. Вучић је, наиме, рекао да је добијање датума од примарне важности
ОВО је крај у наставцима: у поноћ је саопштено да су разговори завршени и то без резултата - то је рекла сама Ештон, а током дана су ови наши изашли и рекли да државни врх очекују веома тешке одлуке.
Из тога следи да ово није завршено. Тек следеће недеље ћемо сазнати на коју су се страну приклонила три главна човека, а шансе да се пристане на захтев САД су веће него да ћемо урадити било шта друго. Вучић је, наиме, рекао да је добијање датума од примарне важности.
Постоји документ који се зове „Обамина визија за југоисточну Европу“ , који је представљен у јануару 2010, и у коме се наводе прецизно стратешки интереси САД у овој области која поред бивше Југославије укључује и Кипар, Турску и Грчку.
Према ономе што се дешава са Грчком и Кипром и улози коју игра Турска, а поготово судећи по пропагирању тзв. природне Албаније последњих неколико месеци - рекао бих да ће САД до краја да инсистирају на спровођењу своје воље.
Владан ГЛИШИЋ, члан Старешинства ДвериИ Двери траже промену државног курса и повратак руског контигента на Косово |
- Интересује нас зашто је Александар Вучић у Бриселу подносио оставку: да ли зато што није прихваћена уцена из ЕУ, или зато што је неко други у делегацији хтео да капитулира. То је неопходно да се зна да би јавност знала како да се определи на предстојећим изборима, који морају да се десе
ОД представника Владе очекујемо да одлуче да се не наставе преговори у Бриселу, а наредни кораци да буду - и захтев да се ствари врате на Резолуцију 1244, и да се преговори врате у УН, и да се тражи оно што траже Срби са севера Косова и Метохије - повратак руског контигента на КиМ.
У том смислу, Двери ће 6. априла у 13 часова на Тргу републике кренути са протестом упозорења Влади и надамо се да ће то имати ефекат.
Јер, на основу јучерашњих ставова потпредседника Владе јасно је да не постоји трећи пут и да се одлучује између КиМ и ЕУ. Желимо да верујемо да ће ова Влада имати храбрости да се одлучи за КиМ.
Учинићемо све да притисак који ћемо организовати од 6. априла покаже расположење народа, јер данас у Србији нико више не верује у причу о ЕУ, пошто се она на наше очи распада.
Сви потези у вези са преговорима у Бриселу су крајње једноставни: прекинути преговоре, не давати легитимитет Еулексу и ЕУ да се даље петљају, јер Брисел није неутрална страна, вратити ствари у СБУН, ослонити се на Русију и Кину и вратити руски контигент војске на КиМ.
Кад је реч о Вучићевим наступима у Бриселу, не желимо да калкулишемо, већ се надамо да оно што је рекао - и стоји.
Само нас интересује зашто је подносио оставку: да ли зато што није прихваћена уцена из Брисела, или зато што је неко други у делегацији хтео да капитулира. То је неопходно да се зна да би јавност знала како да се определи на предстојећим изборима, који морају да се десе.
Не само у случају капитулације, пошто таква власт не би имала право на будућност.
Неопходни су у случају да се одустане од бриселских уцена јер ће то бити крах цела политика да ЕУ нема алтернативу, па ће бити потребно да се прави нова политика и да се за њу добију гласови грађана.
Владислав ЈОВАНОВИЋ, шеф дипломатије СРЈМорамо Американце истерати на чистину |
- Америку треба да у једном конструктивном, пријатељском и достојанственом маниру прозовемо да се одреди и да рашчистимо питање свих питања: да ли она жели више Србију или Косово, да ли жели да односе у региону гради перманентно на штету државних и националних интереса Србије
- Ако би они остали при антисрпској политици, имали бисмо ваљан разлог да се окренемо алтернативној политици и гледамо у оном правцу одакле нам долази разумевање, подршка и помоћ
МИ СМО довде доспели пре свега зато што је 2010. ондашњи председник направио капитулантски корак одустајући од самосталне одбране права на Косово и прихватио да са онима који су смислили независност Косова радимо на нормализацији односа између нас и те некакве нове реалности.
Од тада се налазимо у тунелу чији нас излаз уводи у све веће слабљење почетног преговарачког и политичког положаја.
Ова власт је убрзала корак кроз тај тунел, иако није било касно да се врати на почетну позицију. Онда смо почели да се уверавамо да тај тунел води потпуном губитку нашег права на Косово.
Дошли смо у ситуацију коју играчи мице називају „шта год играш - губиш“, што смо чули и од господина потпредседника Вучића.
Држава није никада смела да доспе пред такву дилему. Сада је касно за јадиковање.
Сада треба да се држимо свога права на Косово и достојанства - да не прихватимо ништа што је супротно и нашем праву и нашој суверености као државе.
Можда није тренутак да губитничку ситуацију претворимо у добитничку, али можемо да је претворимо у изгледнију.
Да кренемо ка политици од које бисмо могли да очекујемо само добитке. А не да останемо при политици која нам гарантује само губитке.
Ово је тренутак да се ослободимо опсесије Европском унијом, да се дистанцирамо од ње, а да све односе са западним силама центрирамо на односе са САД.
Америку треба да у једном конструктивном, пријатељском и достојанственом начину прозовемо да се одреди и да рашчистимо питање свих питања: да ли она жели више Србију или Косово, да ли жели да односе у региону гради перманентно на штету државних и националних интереса Србије.
Без позитивног ресетовања односа са САД не можемо да очекујемо ништа добро од било којих преговора са западним силама.
Ако би они остали при антисрпској политици, имали бисмо ваљан разлог да се окренемо алтернативној политици и гледамо у оном правцу одакле нам долази разумевање, подршка и помоћ.
Милан ИВАНОВИЋ, председник Српског националног већаСрби данас имају више наде |
- Очито је да садашњи медијатори, који су и режисери стварања бандитске тзв независне државе Косово, не могу да воде разговоре. Разговори се могу водити само под окриљем УН и на основу Резолуције 1244, што је рецепт за успешне преговоре
ПРЕГОВОРИ су успешно приведени крају што значи да није постигнут никакав споразум, јер се у овим условима није могло доћи до доброг решења.
Очито је да садашњи медијатори, који су и режисери стварања бандитске тзв независне државе Косово, не могу да воде разговоре. Разговори се могу водити само под окриљем УН и на основу Резолуције 1244, што је рецепт за успешне преговоре.
Претходна власт нас је довела у катастрофалну позицију Тадићевом резолуцијом, довођењем Еулекса и прихватањем одбаченог Ахтисаријевог плана уз маргинализовање улоге Унмика.
Срби данас имају више наде, јер да се постигао споразум, било би прихваћено нешто што није спојиво са опстанком Срба на КиМ.
Наша појачана делегација је овога пута на јасан начин одбацила притиске, диктат и наметање онога што одговара искључиво Пришптини.
Надам се да ће садашња власт и остати на том курсу, иако видимо да можда није било потпуног јединства.
Потпредседник владе, који је давао оставку, урадио је то у правцу хомогенизовања тима. Схватио сам да је оставка нуђена ако се потпише такав договор који од нас тражи да прихватимо косовске законе и устав. Зато сматрам ову, надам се последњу, фазу преговора добром.
Ипак постоје неизвесност и нескривене претње.
Чули смо ставове неких америчких представника да Приштина треба да решава проблем севера КиМ. То је заиста претња насилним решењем и зато ове трупе америчке и немачке треба да се разместе на линији етничког раздвајања, а не да се размештају на северу КиМ и према остатку Србије, јер нам из Србије не прети никаква опасност.
Диана Милошевић