НИКОЛИЋ: Србија је попустила, Србија је отворена да учини још више, али мора и Приштина

ШТЕФАНА ФИЛЕА ПРИМИЛИ И ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ И ПРЕМИЈЕР

Николић са Филеом

  • „Нема никаквих разлика у изјавама премијера и председника државе, изузев у томе да сам исказивао оптимизам да може позитивно да се одговори на резолуцију наше скупштине, а премијер, пошто има више контаката са Приштином, да то неће ићи лако”, оценио Томислав  Николић
  • После разговора са европским комесаром за проширење Ивица Дачић изјавио: „Покушавамо да дођемо до одрживог решења за српску заједницу на Косову. Видећемо да ли ћемо добити позитиван одговор са друге стране, што нам је циљ, не због добијања датума већ због изналаска одрживог решења”
  • Седмица која је почела - нагласио је Дачић - изузетно је важна за политички живот Србије јер је у Београду и делегација Бундестага са својим условима у вези са добијањем датума и додао да ће у среду бити настављена нова рунда дијалога у Бриселу, а да је у петак седница Савета безбедности УН посвећена Косову

        ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић пренео је данас европском комесару за проширење Штефану Филеу став Београда да је Србија заслужила да добије датум почетка преговора са ЕУ.

       „Изнео сам став да је Србија учинила много и да је отворена да учини још више, и да оправдано сматра да треба да отпочне преговоре са ЕУ, као држава која жели да буде члан и из тога извуче и обавезе и привилегије”, рекао је председник Николић на заједничкој конференцији за новинаре са Филеом.

       Према његовим речима, Србија је отворена за континуиран дијалог са ЕУ, и чини све како би Европска комисија могла националним парламентима држава чланица да упути позитивне препоруке.

       Николић је нагласио да Филеа дочекује као пријатеља и политичара који је много помагао Србији у досадашњем току евроинтеграција, и да га је, осим о току реформских процеса, информисао и о току дијалога са Приштином.

       „Комесар Филе данас има потпунију слику о свему овоме. Обићи ће и Приштину па нека му тамо и представници институција из Приштине кажу шта они мисле о дијалогу, који је са наше стране почео потпуно искрено и са жељом да се овај простор уреди и осигура мир, безбедност и просперитет”, казао је Николић.

       Он је објаснио да не постоји разлика у порукама које он и премијер Ивица Дачић упућују поводом дијалога са Приштином, и да ће, уколико тај дијалог „запне”, обојица то саопштити грађанима.

       „Нема никаквих разлика у изјавама премијера и председника државе, изузев у томе да сам исказивао оптимизам да може позитивно да се одговори на резолуцију наше скупштине, а премијер, пошто има више контаката са Приштином, да то неће ићи лако”, рекао је Николић.

       Председник је објаснио да Србија у дијалогу не може да учини ни више ни мање од онога што је садржано у резолуцији Скупштине Србије и да, како би до договора дошло, друга страна треба да попусти.

       „У случају негативног одговора (на Резолуцију парламента), рачунајте да ћемо премијер и ја саопштити да су преговори запели, и то не зато што Србија није попустила, јер Србија јесте попустила”, објаснио је Николић.

       Он је истакао да је, за разлику од својих претходника, који су се крили иза Устава или нижих државних чиновника, платформом коју је начинио уложио своју политичку карјеру у решавење косовског проблема.

       „Изненађења из државног врха неће бити и слабе карике у том тиму нема”, поручио је Николић.

       Филе је - према очекивањима - нагласио да добијање датума за почетак преговора Србије са ЕУ зависи од реформи и напретка у односима са Приштином.

       „Знам - рекао је - да вас све занима хоће ли Србија добити датум за почетак преговора у јуну. Одговор на питање зависи од напора да се испуњавају реформе и тога хоће ли бити постигнут видљив и одржив напредак у односима са Косовом”.

       Европски комесар је похвалио напредак постигнут у дијалогу Београда и Приштине али није експлицитно одговорио на питање хоће ли Србија добити датум за почетак преговора у јуну.

       Филе је посебно похвалио „пробој” који је начињен сусретом председника Николића и косовске председнице Атифете Јахјаге.

       Он је рекао да ће у извештају Европске комисије о напретку Србије, који ће бити објављен 16. априла бити наведено све што је учињено у испуњавању реформи, али и поручио да се у неким областима попут правосуђа, доношења антикорупцијеске стратегије, слободе медија и инклузије „рањивих” група рад на реформама мора интензивирати.

       Са Филеом је разговарао и премијер Ивица Дачић који је потом рекао: „Србија ће наставити рад на европским интеграцијама и очекује се напредак у дијалогу са Приштином што ће истовремено отворити пут ка добијању датума за почетак преговоре са ЕУ. Опредељење Србије јесте да буде члан ЕУ и да се дође до одрживог решења за проблем Косова који је применљив на терену”.

       Он је додао да Београд жели сталну комуникацију са Европском комисијом како би се изблегле несугласице у вези са усаглашавањем закона Србије са европским.

       Премијер је такође нагласио да данас неће говорити о дијалогу са Приштином јер је, како је нагласио, већ све познато и ту нема ништа ново.

       „Покушавамо да дођемо до одрживог решења за српску заједницу на Косову. Видећемо да ли ћемо добити позитиван одговор са друге стране, што нам је циљ, не због добијања датума већ због изналаска одрживог решења”, рекао је Дачић.

       Премијер је такође навео да је седмица која је почела изузетно важна за политички живот Србије и набројао да је поред Филеа у Београду и делегација Бундестага са својим условима у вези са добијањем датума и да ће у среду бити настављена нова рунда дијалога у Бриселу, а у петак седница Савета безбедности УН посвећена Косову.

       „Средином априла отпочеће процес подношења извештаја ЕК о нашем напретку ка Европи, а Кетрин Ештон такође ће поднети свој извештај. Све те одлуке требало би да буду донете до почетка јуна и зато је очигледно да су пред нама седмице у којима ће се доносити крупне и велике политичке одлуке”, рекао је Дачић.

       Он је нагласио и да је састанак са Филеом у оквиру редовног дијалога и пренео задовољство квалитетом реформи и испуњењу кључних циљева када је реч о напретку Србије ка ЕУ.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари