Ход „босанског језика“ по Рашкој области проглашен за „хисторијски догађај“
ПРВИ ЈАВНИ ЧАСОВИ У НОВОМ ПАЗАРУ, СЈЕНИЦИ, ТУТИНУ И ПРИЈЕПОЉУ
- Представник Бошњачког националног већа Есад Рахић Повељу Кулина бана назвао најстаријим писаним документом на босанском језику, а самог Кулина-бана „оцем босанске и бошњачке државности“
- Целокупна настава на босанском језику биће од наредне школске године у срединама где Бошњаци чине већину становништва
„БОСАНСКИ језик“ је почео свој победнички плес по Рашкој области.
Прве кораке је направио у предшколској установи „Младост“, гимназији и oсновној школи „Селаковац“ у Новом Пазару и у по једној предшколској установи, основној и средњој школи у Сјеници, Тутину и Пријепољу. Били су то први јавни часови на „босанском језику“.
Приредбе чији протагонисти су указивали на „значај употребе матерњег језика Бошњака, изучавања њихове хисторије и културе“.
Представник Бошњачког националног већа Есад Рахић окупљенима у холу Основне школе „Селаковац“ - наставницима и ученицима - предочио је да је увођење босанског језика у наставу „хисторијски догађај“.
Рахић је истовремено - показујући на портрет Авде Међедовића - оценио да је он „највећи епски пјесник„. Посебно је указао да ће његов еп „Женидба Смаилагић Меха“ постати обавезно штиво за основце, а „не непознаница као до сада“.
„Повељу Кулина бана“ Рахић је назвао најстаријим писаним документом на босанском језику, а самог Кулина-бана „оцем босанске и бошњачке државности“.
Рахић је објаснио да и грб санџачких Бошњака показује „колико је овај народ поносан на своје исламско опредјељење и средњевјековну богумилску традицију“.
Није се, дакако, нашао нико да Рахићу укаже на историју истину о Кулину бану и на манипулацију богумилима.
Поготово, није било никог да укаже да је „босански“ српски језик и да Срби имају пуно право да га сматрају - српским.
Целокупна настава на босанском језику биће од наредне школске године у срединама где Бошњаци чине већину становништва.