Пола милиона грађана БиХ са хрватским пасошима постаће на лето држављани ЕУ
НЕЗВАНИЧНО - ЧАК 87 ОДСТО ХРВАТА У БИХ
ИМА ДВОЈНО ДРЖАВЉАНСТВО И „ПУТОВНИЦУ“
БОСНА је још далеко и од статуса кандидата за чланство у Европској унији, али значајн број њених грађана ће овог лета, кад Хрватска постаје чланица, постати држављани Уније.
Реч је о особама са хрватским пасошем, објавио је немачки државни радио Дојче веле (DW).
Од десет анкетираних становника, већински хрватског, западног дела Мостара, девет је потврдно одговорило на питање имају ли хрватско држављанство.
Половина их није, међутим, знала каква права и могућности ће имати када Хрватска средином ове године постане пуноправна чланица Европске уније, али било је и оних који су се информисали о предностима поседовања хрватског пасоша и држављанства.
„Па, имамо исте могућности као и Хрвати у Хрватској“, рекла је једна средњовечна жена.
„Могу да се запослим уколико сам, нормално, квалификована и нађем посао, слободно могу да путујем с хрватским пасошем, као и сваки европски грађанин“, додала је друга.
Госпође су у праву, потврдила је портпаролка Министарства спољних и европских послова Хрватске Данијела Баришић.
„Сва она права која имају грађани Хрватске, имаће и грађани Босне и Херцеговине који имају хрватско држављанство, а то се односи и на запошљавање и слободу кретања“, рекла је она.
Међу тим правима су и право студирања на универзитетима у ЕУ под истим условима као и држављани земље чланице у којој се налази универзитет.
Као држављани Уније, хрватски држављани с пребивалиштем у БиХ имаће и право да се обраћају Европском парламенту, право на дипломатску заштиту чланица ЕУ у трећим земљама и многа друга права.
Према незваничним проценама, држављанство Хрватске има око 87 посто Хрвата из БиХ.
Дода ли се томе значајан број Бошњака из, углавном, бихаћке регије и Срба који су из Хрватске избегли у Босну и Херцеговину, процењује се да ће више од пола милиона грађана БиХ 1. јула ове године постати грађани Европске уније.
А на питање шта је са онима који немају хрватско држављанство, Баришић каже да се „ради на томе да им се и даље допушта улазак у Хрватску с личном картом“.