Блокирани сви приступи манастиру Високи Дечани
ШИПТАРИ ДИВЉАЈУ ЗБОГ ОДЛУКЕ ВРХОВНОГ СУДА КОСОВА
ДА МАНАСТИРУ ПОТВРДИ ИМОВИНСКА ПРАВА
Високи Дечани
- Демонстранти намеравали, поред осталог, да пред манастиром поставе плакате типа: „Ово је наш манастир - даље руке од наше земље”
- „Ради се о владавини терора у општини Дечани из које се сада покушавају протерати последњи преостали Срби, монаси, јер су сви други српски становници Дечана протерани одмах након рата”, истиче се у саопштењу епархије Рашко-призренске
- „Од завршетка рата манастир је четири пута нападан из минобацача. Два напада су била 2000. године, а један 2004. кад је на манастир пало осам граната. На Високе Дечане је 2007. испаљена (ракета) зоља“, рекао је игуман Сава Јањић и додао - да су те нападе извели они који данас организују протесте
КАПИЈЕ манастира Високи Дечани по први пут су за 13 година затворене због претњи руководилаца тамошње општине и екстремиста, а приступ Манастиру је блокиран снажним снагама полиције и КФОР-а уз учешће италијанских карабињера.
Епархија Рашко-призренска је саопштила да су приступи манастиру блокирни због претњи руководства општине Дечани и група које данима организују демонстрације у овом граду против Високих Дечана. Посебно због намере тих група да данас протестују пред самим манастиром.
Зато је игуман манастира, архимандрит Сава Јањић, одлучио је да затвори капије манастира за све посетиоце.
Игуман је Танјугу рекао да је тренутна сиутуација мирна, али да ће манастирска врата бити затворена до даљњег због веома озбиљне ситуације.
Он је додао да овакво понашање показује да је на Косову на снази владавина терора.
Високи Дечани су већ данима изложени демонстрацијама, најувредљивијим порукама и отвореним претњама поводом одлуке Врховног суда Косова да потврди његова имовинска права.
Намера демонстраната је да пред манастиром поставе плакате увредљиве садржине, пре свега: „Ово је наш манастир - даље руке од наше земље” и слично.
На досадашњим протестима појављивале су се пароле и слогани у стилу: манастир Дечани није српски већ албански манастир, српски монаси су га на силу окупирали...
„Ради се о владавини терора у овој општини из које се сада покушавају протерати последњи преостали Срби, монаси, јер су сви други српски становници Дечана протерани одмах након рата”, истиче се у саопштењу и додаје да су те акције праћене огромном медијском кампањом косовских медија са најневероватнијим неистинама које имају за циљ да подстакну етничку и верску мржњу.
Игуман Сава обавестио је и страна представништва у Приштини, ОЕБС и ЕУЛЕКС да је манастиру онемогућен нормалан живот и да општина Дечани не само да не поштује законе већ отворено ради на етничком чишћењу ове територије.
„Изражавамо искрено жаљење због оваквог понашања општинских власти које од првог дана воде медијску и политичку кампању да се притисцима и претњама обори одлука Врховног суда Косова и манастиру Дечани одузме 50 одсто његове имовине” изјавио је игуман Сава, преноси се у саопштењу.
„Тренутна ситуација је мирна, али је доста напето”, рекао је Јањић у телефонском разговору агенцији Бета и додао да је група албанских демонстраната из Пећи покушала да се пробије до манастира носећи транасперенте на којима је писало „Манастир је наш, дигните руке од албанске земље”.
Јањић је рекао да је у позадини тих протеста то што општинска власт у Пећи неће да прихвати одлуку Врховног суда Косова да се манастиру врати његова земља.
„Председник Општине Пећ Расим Селманај је и раније отворено претио манастиру, а на протестима (у граду Пећи) се може чути да манастир никада није био српски, и да је албански”, рекао је Јањић.
„Од завршетка рата манастир је четири пута нападан из минобацача. Два напада су била 2000. године, а један 2004. кад је на манастир пало осам граната. На Високе Дечане је 2007. испаљена (ракета) зоља“, рекао је Јањић и додао да су те нападе извели они који данас организују протесте.
„Реч је о људима који верују да је владавина закона владавина силе и насиља”, рекао је Јањић и додао да монаси за сада имају довољно намирница и да се нада да ће ускоро бити решен и проблем снабдевања.